dogsie blog

Pes bez srsti – pes vhodný pro alergiky

avatar

Jasmína Fojtíková

Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Toužíte po koupi čtyřnohého kamaráda, ale máte na psy alergii? Nevadí. Můžete se poohlédnout některém z bezsrstých psích plemenech. Tato plemena jsou nejčastěji označována jako psi vhodní pro alergiky.
pes bez srsti - peruánský bezsrstý pes
Buďme ve spojení

Mezi typické příznaky alergie na psy i kočky patří kýchání, rýma, astma, slzení a svědění očí nebo atopický ekzém. Tyto projevy jsou vyvolávány bílkovinou, která se u psů vyskytuje převážně ve slinách, potu, šupinkách kůže a moči. 

Ano, přesvědčení, že alergii způsobuje psí srst, je běžný omyl. Tato alergie je naopak relativně vzácná. Nejčastějším problémem u alergiků není srst jako taková, ale právě tyto tělní výměšky, které se snadno přilepí nejen na srst, ale také na věci, které pes běžně používá – např. pelíšek nebo hračky. Dalšími zdroji alergie mohou být roztoči v psí srsti nebo jiné alergeny, které jsou usazené v psích chlupech (např. prach, pyl). 

Z mnoha důvodů zmíněných výše se pro alergiky nabízí jako nejideálnější řešení pořízení psa bez srsti. Předtím než se rozhodnete si takového psa pořídit, je potřeba tento krok nejprve konzultovat se svým lékařem – alergologem. I hypoalergenní psi totiž stále produkují alergeny, pouze v menším množství. Alergolog určí, jak závažná vaše alergie je a se kterým z alergenů máte problém. Dále se doporučuje, aby alergik nejprve navštívil chovatele, s pejsky chvíli pobyl a zjistil, v jaké míře se alergie projeví.  

Čínský chocholatý pes, takzvaný pes s vlasy

Psi bez srsti, neboli naháči:

Pes bez srsti se pro alergiky doporučuje nejčastěji. Patří mezi ně: 

 1. Mexický naháč

  Toto plemeno je velmi vzácné. Jsou to psi velmi mírumilovní, nenároční na pohyb a vhodní k dětem. Nejsou náchylní na nemoci a dožívají se vysokého věku. Mexický naháč je spíše pes vhodný do bytu.

 2. Peruánský naháč

  Jedná se o ušlechtilého psa, velmi oddaného ke své rodině. Vůči cizím lidem je ale silně nedůvěřivý. Opět je to pes vhodný do bytu a k dětem.

 3. Americký bezsrstý teriér

  Američtí bezsrstí teriéři jsou energičtí, zvídaví a inteligentní psi. Jsou bezkonfliktní a stále veselí. Mají ale silnou osobnost a proto se hodí pro zkušenější chovatele. Pořízení psa k dětem je potřeba velmi zvážit.

 4. Čínský chocholatý pes

  Toto není úplně bezsrstý pes, srst se nachází na tlapkách, hlavě a ocasu. Je skvělým společníkem, ale vůči cizím lidem bývá nedůvěřivý. Jinak jsou to ale psi veselí a velmi hraví. Čínský chocholatý pes je také doporučován jako pes vhodný do bytu a k dětem. 

Péče o bezsrsté psy: 

Tato psí plemena vyžadují jinou péči o srst než psi se srstí. Naháči mají stejnou tělesnou teplotu jako ostatní psi, jejich povrchová teplota je ale vyšší (kolem 39-40 °C). V létě je psy bez srsti potřeba chránit před dlouhým pobytem na slunci. Na pokožku je nutné používat ochranný krém, v létě lze použít kvalitní opalovací krém. Při koupání se doporučuje používat dětské mýdlo nebo mýdlo s nízkým pH. Po koupeli je psa zapotřebí pořádně usušit a nechat v teple. 

Existuje však hypoalergenní pes, který srst má? 

Ano, jedná se zpravidla o nelínavá plemena psů, díky čemuž jsou např. psi basenji pro alergiky vhodnější než plemena, která línají. Mezi další hypoalergenní psy patří bišonek, knírač, pudl, jorkšír, shi-tzu, maltézský psík, lhasa apso, irský vodní španěl, portugalský vodní pes, cairn teriér, havanský psík, skotský teriér a jakýkoliv další pes, co nelíná nebo líná minimálně. 

O nich a o péči o jejich srst se dozvíte zde.

Zdroje: 

https://www.goodhousekeeping.com/life/pets/g4503/dogs-that-dont-shed/

https://www.pesweb.cz/

https://www.spokojenypes.cz/plemena-psu/

https://www.hafhaf-shop.cz/blog/vyber-psa-pro-alergika/

https://www.webfordog.cz/clanky/o-psech/114-nahaci-bezsrsta-plemena-psu/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

pes bez srsti - peruánský bezsrstý pes
Oblíbené

Pes bez srsti – pes vhodný pro alergiky

Toužíte po koupi čtyřnohého kamaráda, ale máte na psy alergii? Nevadí. Můžete se poohlédnout některém z bezsrstých psích plemenech. Tato plemena jsou nejčastěji označována jako psi vhodní pro alergiky.

Tipy a triky
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

V Dogsie myslíme na přírodu. Co jsou to ty tetrapaky?

I nám v Dogsie dělá starost uhlíková stopa, kterou jako majitelé zvířátek vytváříme. Proto se snažíme se na tuto problematiku zaměřovat. Dogsie balíme ekologicky a většina pamlsků je balena do obalů, které jsou rozložitelné a pochutnají si na nich třeba žížalky. V pirátském Dogsie zase bylo chutné krmivo Bozita balené v tetrapaku. Co to ale vlastně je?

Produkty v Dogsie Tipy a triky