dogsie blog

Proč mají psi excelentní čich?

avatar

Lucie Krchňáková

Péče o zdraví

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Pro pejsky je čich jeden z nejdůležitějších smyslů vůbec. Určitě jste si všimli, že na procházkách mají svůj čumák neustále „přilepený“ k zemi. Je to způsob, jak se seznamují s okolním světem a sbírají informace o tom, kdo a kdy kudy prošel. Jestli to byla fena, pes, jiné zvíře nebo člověk. Čmuchání rovněž patří k jejich genetické výbavě lovce, kdy stopovali a hledali potravu.
Buďme ve spojení

Každý pejskař ví, že pejsci čmuchání prostě milují. Občas je opravdu těžké pejska od zajímavého místa „dostat“ a pokračovat v cestě. Procházky pak častokrát vypadají tak, že se zastavujeme doslova na každém rohu. Pejsci čicháním dokáží získávat neuvěřitelné množství informací. Jakých? A proč?

Důležitý pomocník při seznamování

Při seznamování se pejsci očichávají na intimních partiích, protože to jsou místa s největším množstvím informací. V trusu a moči jsou pachy a feromony, které pejskovi sdělí, jestli se jedná o fenku či pejska. Dokonce dokážou poznat i to, v jakém citovém rozpoložení se druhý pes nachází a zda je dominantní.

A jak je možné, že to všechno pejsci zjistí jediným přičichnutím?

Naši pejsci nás mohou cítit až na vzdálenost 300 metrů, aniž by nás viděli. Není to tím, že by měli nadpřirozené schopnosti, ale je to dáno počtem jejich čichových receptorů, který se pohybuje mezi 220 až 300 miliony. Jen pro porovnání, my jich máme „pouze“ něco okolo 5 milionů. Čumák psa je také neustále zvlhčován a funguje v podstatě jako houba, která do sebe nasává pachy. Ty jsou následně přenášeny do mozku, kde se informace zpracovávají a ukládají do paměti.

Ne všichni psi mají stejně vyvinutý čich

Každý pejsek vyniká jinými čichovými schopnostmi. Zpravidla se dá říci, že psi s delším nosem mají lepší čich než ti s krátkým. Mezi pejsky s nejlepším čichem patří plemeno bloodhound. Bloodhoundi dokáží najít i dva dny starou pachovou stopu. Toto plemeno je proto velmi oblíbené v Americe, kde pátrá po ztracených nebo uprchlých lidech. Naopak plemena, která mají krátký a plochý nos, nejsou ve stopování tolik zdatná, protože zkrátka nemají „dostatek místa“ na větší počet čichových receptorů. Zvláštní je také fakt, že psi mají lépe vyvinutý čich než fenky.

Proč psi tráví tolik času čicháním?

My lidé vnímáme krásy světa převážně pomocí zraku, a proto někdy zapomínáme, že psi svět vnímají vůněmi a pachy. Očichávání jim pomáhá pochopit, co se v jejich okolí děje a také snižuje míru stresu z neznámého prostředí. Čicháním také sbírají informace, které tam zanechali jiní psi. Je to jako by si četli noviny a dozvěděli se, co je ve světě nového.  

Psí čich je tak dokonalý, že dokáže najít drogy, výbušniny a dokonce rozeznat některé druhy rakoviny. Proto jsou pejsci v mnoha profesích nenahraditelnými pomocníky.

Výhody, které jim očichávání přináší

Jako správní majitelé bychom měli svému pejskovi dopřát každý den čas na očichávání. Kromě již zmíněných informací, které z této činnosti získávají, dochází ke stimulaci velké části jeho mozku, podporuje to jeho přirozené chování a ještě z toho má velkou psí radost. A o to nám přece jde!

Skvělou možností je vyrazit na procházku do lesa, kde může pejsek zkoumat různé pachy, zatímco my se budeme kochat přírodou. Samozřejmě je třeba, abychom byli obezřetní a měli vždy pod dohledem, co náš pejsek očichává.

A pokud zrovna prší a nebo se vám ven prostě "jen" nechce, můžete svému pejskovi pořídit naši novou čmuchací dečku Dogsie salad. Čmuchací dečka pejska skvěle zaměstná a navíc potrénuje jeho hlavičku a čich. Nyní jen navíc v každém květnovém balíčku Dogsie!

Zdroje:
https://www.purina.co.uk/articles/dogs/behaviour/understanding-dogs/dog-sense-of-smell
https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/psi-cich
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pes_dom%C3%A1c%C3%AD

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

Fixační náhubek je hrozbou pro vašeho psa

Po ne úplné teplém jaře nám nastávají konečně ty krásné letní teplé dny a s tím každoročně přichází i téma přehřívání pejsků. A to jak například necháváním v rozpáleném autě, tak nasazováním nevhodných fixačních náhubků. Pojďme se společně podívat, proč tyto náhubky nejsou pro pejsky vhodné a jak jim naopak tyto horké dny co nejvíce usnadnit.

Péče o zdraví
Oblíbené

Pylová alergie se nevyhýbá ani psům

Jaro je krásné období, plné barev, vůní, rozkvetlých květin, ale také pylu. A právě pyl se řadí mezi časté alergeny, které každoročně lidem způsobují trápení, v podobě rýmy nebo zarudlých očí. Bohužel alergií na pyl mohou trpět i naši milovaní chlupáči. Naštěstí se nejedná o typ alergie, na kterou jsme zvyklí my lidé, ale i tak dokáže alergie pejsky potrápit.

Péče o zdraví
Oblíbené

Proč mají psi excelentní čich?

Pro pejsky je čich jeden z nejdůležitějších smyslů vůbec. Určitě jste si všimli, že na procházkách mají svůj čumák neustále „přilepený“ k zemi. Je to způsob, jak se seznamují s okolním světem a sbírají informace o tom, kdo a kdy kudy prošel. Jestli to byla fena, pes, jiné zvíře nebo člověk. Čmuchání rovněž patří k jejich genetické výbavě lovce, kdy stopovali a hledali potravu.

Péče o zdraví

Akce červen

Ke kvartálním a delším plánům dostanete navíc další hračku úplně zdarma.