dogsie blog

Léčba mazlíčků konopím: 5 otázek pro šéfredaktora magazínu Konopí

avatar

Tereza Roučková

Péče o zdraví

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Léčba konopím se v posledních letech stala často diskutovaným tématem u nás i ve světě. Zatímco o blahodárných účincích této byliny na lidské zdraví víme už od dob starověkých civilizací, využití konopí při léčbě našich čtyřnohých kamarádů je zatím méně probádanou oblastí. O výhodách i možných rizicích jsme si povídali s Lukášem Hurtem, šéfredaktorem nového časopisu zaměřeného právě na léčbu konopím.
listy konopí
Buďme ve spojení

Léčba konopím se v posledních letech stala často diskutovaným tématem u nás i ve světě. Zatímco o blahodárných účincích této byliny na lidské zdraví víme už od dob starověkých civilizací, využití konopí při léčbě našich čtyřnohých kamarádů je zatím méně probádanou oblastí. O výhodách i možných rizicích jsme si povídali s Lukášem Hurtem, šéfredaktorem nového časopisu zaměřeného právě na léčbu konopím.

Lukáš Hurt čte magazín Konopí

Lukáši, má konopí stejné účinky na lidi i na zvířata? Může psychoaktivní látka THC, kterou konopí obsahuje, způsobit u psů a koček omámení?

Jelikož endokanabinoidní systém receptorů najdeme nejen v lidech, ale i všech zvířatech, lze obecně tvrdit, že konopí na ně působí stejně nebo velmi podobně jako na člověka. Stejně jako lidem může i vašemu pejskovi, kočce nebo třeba koni pomoci s regenerací po zranění, zmírnit projevy artritidy, epilepsie, střevních potíží nebo zánětlivých procesů. Na internetu koluje i celá řada svědectví o tom, jak silné extrakty pomohly proti nádorovým onemocněním nebo neléčitelným autoimunitním chorobám – sám jsem několik takových případů viděl na vlastní oči. Na druhou stranu při požití vyššího množství psychoaktivního THC (tetrahydrokanabinol) hrozí u zvířat stejně jako u lidí stav omámení, zhoršení motorických pohybů a koordinace, závratě či malátnost.

 

Hrozí tedy chlupáčům při užívání konopí, respektive THC, smrtelné předávkování?

Konopí je výjimečné mimo jiné tím, že se jím v historii nikdy žádný člověk smrtelně nepředávkoval. Důvodem je to, že na rozdíl od tvrdých drog (jako třeba heroin, pervitin nebo alkohol) neovlivňuje části mozku zodpovědné za životně důležité dýchací nebo srdeční funkce. U zvířat, zejména u psů, kteří jsou podle některých veterinářů na THC více citliví než ostatní zvířata, ovšem může při požití vysoké dávky hrozit udušení vlastními zvratky. Pokud se tedy někdy stane, že vaše zvíře požije příliš velké množství konopí s THC, je důležité dávat na něj pozor, dokud stav omámení neodezní (v závislosti na dávce a způsobu podání to může trvat zhruba od dvou do osmi hodin).

Jak se tomuto stavu vyhnout?

Stačí nedávat vašim mazlíčkům přípravky s konopím, u nichž nevíte, z čeho jsou vyrobeny a kolik alespoň zhruba obsahují konopí (THC). Pokud jde o vlastní výrobu, nezbývá většinou než otestovat daný přípravek nejprve na sobě, a podle toho se pokusit určit vhodnou dávku – tedy takovou, která nevyvolá stav omámení – i pro vaše zvíře. Bohužel dokud nebude konopí legální a nebude možné nechat si ho volně testovat, bude se jednat o metodu pokusů a omylů. Pokud chcete mít opravdu 100% jistotu, že pes či kočka nebudou lidově řečeno „zkouření“, lze volit přípravky z takových odrůd konopí, které obsahují minimum THC a větší množství CBD, což je druhá hlavní léčivá látka v konopí. Dnes je možné takové produkty zakoupit i v obchodech a dokonce jsem nedávno viděl letáček na tzv. CBD přípravky přímo u veterináře. Ovšem pozor – tyto legálně prodávané produkty většinou neobsahují vůbec žádné THC, což z hlediska celkového léčebného účinku nebývá ideální. Výzkumy totiž ukazují, že nejlépe působí přípravky obsahující celé spektrum látek obsažených v konopí, nikoli pouze jednotlivě izolované sloučeniny.

 

Existuje u nás legální možnost, jak podávat konopí zvířatům?

Jedině v podobě výše zmiňovaných komerčně prodávaných přípravků, které nesmějí obsahovat THC. Jakmile používáte přípravky obsahující více než 0,3 % THC, jedná se o nelegální činnosti. Ani veterináři s konopím nesmějí pracovat, nicméně z vlastní zkušenosti vím, že jich u nás i v zahraničí rychle přibývá – bohužel zatím zvířata konopím léčí neoficiálně, protože mají strach z policie.

Labrador se zraněnou nohou

Regenerace šestileté fenky labradora po operaci probíhala díky silné konopné masti mnohem rychleji.

V magazínu Konopí máte zavedenou pravidelnou rubriku „Zvěroléčba“. Co v ní čtenáři, které zajímá konopná léčba zvířat, najdou?

Pravidelně v ní představujeme příběhy zvířecích pacientů, kterým konopí buď zachránilo život, nebo alespoň výrazně zlepšilo jeho kvalitu. Kromě toho přinášíme rozhovory s veterináři a dalšími odborníky ze zahraničí, kteří konopí využívají ve své praxi a mají s ním skvělé zkušenosti. Třetí číslo magazínu vychází 22. dubna a bude v něm poutavý článek o rodině, která zachraňuje týrané buldočky, a pomocí této úžasné bylinky jim zpříjemňuje pobyt na naší planetě.

 

Lukáš Hurt je novinář a překladatel, který se deset let profesně věnuje konopí – překládá odborné studie a materiály pro pacienty, píše vlastní texty a od roku 2018 je šéfredaktorem nového dvouměsíčníku Konopí, který vychází po celé republice a jehož cílem je šířit osvětu o konopí jako léčivu. Magazín je k dostání ve více než 2 500 trafikách v zemi, v elektronické podobě na www.alza.cz a lze si ho výhodně předplatit na webu www.magazin-konopi.cz.

magazín konopí obálka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

Nachlazení u psa  - příznaky a léčba

Ať chceme nebo ne, je tady podzim a s ním i větší riziko onemocnění. Pro naše pejsky je přicházející chladné a vlhké počasí stejná zkouška jako pro náš imunitní systém. Zde najdete vše, co potřebujete vědět na téma nachlazení u psa, rýma u psa, příznaky, léčba i prevence.

Péče o zdraví
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Pes se po očkování klepe - co dělat?

Co dělat, začne-li se náš pejsek po očkování chovat divně a má příznaky, před kterými nás nikdo nevaroval?

Péče o zdraví