dogsie blog

Fixační náhubek je hrozbou pro vašeho psa

avatar

Lucie Krchňáková

Péče o zdraví

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Po ne úplné teplém jaře nám nastávají konečně ty krásné letní teplé dny a s tím každoročně přichází i téma přehřívání pejsků. A to jak například necháváním v rozpáleném autě, tak nasazováním nevhodných fixačních náhubků. Pojďme se společně podívat, proč tyto náhubky nejsou pro pejsky vhodné a jak jim naopak tyto horké dny co nejvíce usnadnit.
Buďme ve spojení

Fixační náhubky jsou na mnohých webech propagovány jako pro běžné použití, kdy mají nahrazovat klasické kovové náhubky. Tímto způsobem se k majitelům dostávají špatné informace,  které mohou ohrozit pejska přímo na životě. A to obzvláště v horkých letních měsících.

Pejsci se v teplém počasí ochlazují naprosto odlišným způsobem než lidé. Potní žlázy mají pouze na tlapkách a pro ochlazení celého těla by to bylo nedostačující. Mají tedy ještě dva další způsoby, jak se ochladit:

1. Drobné cévky na povrchu těla

Když je psům horko chladí se pomocí drobných cévek, které mají na povrchu těla. V případě potřeby se cévky roztáhnou a odvádí nadbytečné teplo z těla pryč.

2. Zrychlené dýchání a otevřená tlama

Druhý způsob ochlazení je pomocí jejich „vypláznutého jazyka“. Psi se totiž nejvíce ochlazují zrychleným dýcháním a vypařováním slin. Proto je nesmírně důležité, aby měli možnost volně otevřít tlamu a regulovat si tak tělesnou teplotu. Jestliže psům nasadíme fixační náhubek, který jim v podstatě úplně zamezí dýchat s otevřenou tlamou, může během několika minut dojít k přehřátí a kolapsu.

K čemu slouží fixační náhubek?

Jak již vyplývá z názvu, fixační náhubek slouží k dočasné fixaci pejska. Například při veterinárním výkonu nebo během jakékoliv manipulace (stříhání, česání...) v případě, že se pejsek brání a hrozí, že by mohl kousnout.

Pro běžné nošení bychom měli pejskovi opatřit klasický náhubek. Ale i tady bychom měli být na pozoru. Je třeba vybrat takový náhubek, aby pejskovi padnul.

Jak poznat padnoucí náhubek?

  • psa nikde netlačí
  • v náhubku je dost prostoru na otevření tlamy (můžeme si to ověřit při zívání či při zaštěkání, kdy musí pejsek otevřít celou tlamu dokořán)
  • nezasahuje do očí pejska
  • náhubek je prodyšný

V oblibě jsou také kožené náhubky, ale přes léto nejsou moc vhodné. Na většině z nich nejsou dostatečně velké otvory na proudění vzduchu a dochází tak k zapařování psí tlamy.

Nejlepší volbou jsou klasické kovové náhubky. Jsou pevné, prostorné s dostatečně velkými otvory.

Jak dále zamezit přehřátí?

  • nosit s sebou kamkoliv čerstvou vodu pro pejska
  • nenechávat pejska na přímém slunci
  • nenechávat pejska v autě - i při otevřených okýnkách se vzduch uvnitř auta extrémně rozpálí během několika minut
  • procházet se nejlépe po trávě nebo v lese - chodník může pejskovi nepříjemně popálit packy
  • nepoužívat fixační náhubek

Buďme v letních měsících zodpovědní a pomáhejme našim pejskům, aby si léto užili bez zbytečného trápení, které by v případě přehřátí mohlo nastat.

A pokud si chcete letní dny užít s pejskem ještě více, objednejte mu na našem e-shopu balíček psí radosti nebo třeba pamlsky a hračky!

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

Nachlazení u psa  - příznaky a léčba

Ať chceme nebo ne, je tady podzim a s ním i větší riziko onemocnění. Pro naše pejsky je přicházející chladné a vlhké počasí stejná zkouška jako pro náš imunitní systém. Zde najdete vše, co potřebujete vědět na téma nachlazení u psa, rýma u psa, příznaky, léčba i prevence.

Péče o zdraví
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Pes se po očkování klepe - co dělat?

Co dělat, začne-li se náš pejsek po očkování chovat divně a má příznaky, před kterými nás nikdo nevaroval?

Péče o zdraví