dogsie blog

Fixační náhubek je hrozbou pro vašeho psa

avatar

Lucie Krchňáková

Péče o zdraví

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Po ne úplné teplém jaře nám nastávají konečně ty krásné letní teplé dny a s tím každoročně přichází i téma přehřívání pejsků. A to jak například necháváním v rozpáleném autě, tak nasazováním nevhodných fixačních náhubků. Pojďme se společně podívat, proč tyto náhubky nejsou pro pejsky vhodné a jak jim naopak tyto horké dny co nejvíce usnadnit.
Buďme ve spojení

Po ne úplné teplém jaře nastávají krásné letní teplé dny a s tím každoročně přichází i téma přehřívání pejsků. A to jak například necháváním v rozpáleném autě, tak nasazováním nevhodných fixačních náhubků. Pojďme se společně podívat, proč tyto náhubky nejsou pro pejsky vhodné a jak jim naopak tyto horké dny co nejvíce usnadnit.

Fixační náhubky jsou na mnohých webech propagovány jako pro běžné použití, kdy mají nahrazovat klasické kovové náhubky. Tímto způsobem se k majitelům dostávají špatné informace,  které mohou ohrozit pejska přímo na životě. A to obzvláště v horkých letních měsících.

Pejsci se v teplém počasí ochlazují naprosto odlišným způsobem než lidé. Potní žlázy mají pouze na tlapkách a pro ochlazení celého těla by to bylo nedostačující. Mají tedy ještě dva další způsoby, jak se ochladit:

1. Drobné cévky na povrchu těla

Když je psům horko chladí se pomocí drobných cévek, které mají na povrchu těla. V případě potřeby se cévky roztáhnou a odvádí nadbytečné teplo z těla pryč.

2. Zrychlené dýchání a otevřená tlama

Druhý způsob ochlazení je pomocí jejich „vypláznutého jazyka“. Psi se totiž nejvíce ochlazují zrychleným dýcháním a vypařováním slin. Proto je nesmírně důležité, aby měli možnost volně otevřít tlamu a regulovat si tak tělesnou teplotu. Jestliže psům nasadíme fixační náhubek, který jim v podstatě úplně zamezí dýchat s otevřenou tlamou, může během několika minut dojít k přehřátí a kolapsu.

K čemu slouží fixační náhubek?

Jak již vyplývá z názvu, fixační náhubek slouží k dočasné fixaci pejska. Například při veterinárním výkonu nebo během jakékoliv manipulace (stříhání, česání...) v případě, že se pejsek brání a hrozí, že by mohl kousnout.

Pro běžné nošení bychom měli pejskovi opatřit klasický náhubek. Ale i tady bychom měli být na pozoru. Je třeba vybrat takový náhubek, aby pejskovi padnul.

Jak poznat padnoucí náhubek?

  • psa nikde netlačí
  • v náhubku je dost prostoru na otevření tlamy (můžeme si to ověřit při zívání či při zaštěkání, kdy musí pejsek otevřít celou tlamu dokořán)
  • nezasahuje do očí pejska
  • náhubek je prodyšný

V oblibě jsou také kožené náhubky, ale přes léto nejsou moc vhodné. Na většině z nich nejsou dostatečně velké otvory na proudění vzduchu a dochází tak k zapařování psí tlamy.

Nejlepší volbou jsou klasické kovové náhubky. Jsou pevné, prostorné s dostatečně velkými otvory.

Jak dále zamezit přehřátí?

  • nosit s sebou kamkoliv čerstvou vodu pro pejska
  • nenechávat pejska na přímém slunci
  • nenechávat pejska v autě - i při otevřených okýnkách se vzduch uvnitř auta extrémně rozpálí během několika minut
  • procházet se nejlépe po trávě nebo v lese - chodník může pejskovi nepříjemně popálit packy
  • nepoužívat fixační náhubek

Buďme v letních měsících zodpovědní a pomáhejme našim pejskům, aby si léto užili bez zbytečného trápení, které by v případě přehřátí mohlo nastat.

A pokud si chcete letní dny užít s pejskem ještě více, objednejte mu na našem eshopu náš tematický balíček pro psy. Aktuální téma je ZOO!

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

13 potravin, které pes rozhodně nesmí

Pro nás běžné a chutné potraviny, jako čokoláda, avokádo nebo rajčata, jsou pro psy nevhodné a nebezpečné. Některé potraviny jim mohou způsobit zažívací potíže, průjem nebo nevolnost, ale bohužel někdy i smrt. Na co si dát pozor, a kterým pochutinám se vyhnout obloukem?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Jak pejska připravit na jaro?

Po dlouhé a chladné zimě může být organismus psů unaven. Mnohdy postrádá potřebné vitamíny, které tělu dodávají energii a živiny. Proto bychom pejska měli připravit na nadcházející dlouhé procházky a v neposlední řadě také dbát na prevenci možných hrozeb, které přicházejí spolu s jarem.

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Nejčastější zdravotní komplikace, které mohou potkat naše psy

Všichni se shodneme, že chceme, aby byli naši pejskové zdraví. Proto se o ně příkladně staráme a snažíme se, aby měli vše, co potřebují. Není totiž krásnější pohled než na šťastného a zdravého psa. I když se ale velmi snažíme, může někdy dojít k úrazu nebo onemocnění pejska.

Péče o zdraví Tipy a triky