dogsie blog

Proč mají psi strach z bouřky? A jak jim můžeme pomoci?

avatar

Lucie Krchňáková

Péče o zdraví

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Stejně jako při ohňostrojích, střelbách nebo na příliš hlučných místech, trpí velká spousta psů také strachem z bouřky. Možná jste už někdy zaznamenali, že váš pes o bouřce věděl dříve, než se objevily první bouřkové mraky a hromy. Není to tím, že by byl pejsek jasnovidec, ale příchod bouřky přináší změny, které my lidé moc nevnímáme - tlak a vlhkost vzduchu. V článku se podíváme na to, jak můžeme psovi pomoci a snížit jeho stres, co nejvíce.
Buďme ve spojení

Každý pejsek snáší příchod bouřky jinak. Někteří jsou jen lehce nervózní a vyhledávají bezpečné a klidné místo, kde se snaží uklidnit. Z jiných psů se mohou stát naši pronásledovatelé a budou s námi na každém kroku, protože se tak cítí být v bezpečí. A jiní svůj strach prožívají podstatně hůře. U takových psů může často dojít i k pomočení a jejich strach je přímo ohromí.

Strach psů z bouřky má i své jméno - astrofóbie.

Jak poznám, že má pes astrofóbii?

  • je nervózní
  • může být hyperaktivní se zrychleným dýcháním
  • počůrává se
  • drží se u nás více než obvykle
  • může ničit věci a být sebedestruktivní
  • nechutenství

Jak můžeme psovi pomoci

Existuje několik způsobů, jak můžeme pejskovi pomoci zvládnout jeho strach. Jakmile uvidíme, že se mění jeho chování, dopřejme mu prostor na klidném místě. Pokud pes nemá žádné své oblíbené místo, kde se schovává, když chce mít klid, můžeme ho vybrat sami. Nejlépe, aby byla místnost bez oken, bouřka nebude tolik slyšet.

Pro ještě větší pocit bezpečí a pohodlí, můžeme psovi dát pamlsky, třeba oblíbenou himalájskou tyčku, nebo hračku.

Jestliže pes nemá velké úzkostlivé stavy, ale je jen nervózní, stačí, když ho po dobu bouřky rozptýlíme třeba hrou, například s naším Dogsie salátem.

Dá se astrofóbie léčit?

Ano. Jako všechny fóbie a strachy se dá vyléčit nebo alespoň zmírnit i tento strašák. Bude to ovšem vyžadovat spoustu času a páníčkovy trpělivosti.

Jednou z možností je, že pejskovi budeme pouštět zvuky bouřky. Během toho bychom měli psovi zajistit hodně pozitivních podnětů, aby si bouřku příště spojil s příjemnými věcmi. Samozřejmě to nemusí platit na všechny psy. I psi jsou jako my lidé, různí s rozdílnými osobnostmi.

Dále existují různé terapie nebo uklidňující prostředky. V poslední době se těší oblibě také tzv. bandážování, kdy se pejsek zabalí do speciální vesty nebo tejpů.

Jak funguje bandážování?

Je to naprosto jednoduchá metoda, kdy vám stačí tejpy, které jsou běžně dostupné v drogeriích nebo lékárnách. Tento tejp by měl být nejméně 5 centimetrů široký - délku zvolíme podle velikosti psa tak, aby to stačilo na omotání celého hrudníku.

Zde je pak návod pro nasazení bandáže. Jemným tlakem, který bandáž vytváří na psí hrudník, dochází k výraznému zklidnění a to dodává pejskovi pocit bezpečí. Jako bandáž lze použít i delší šálu.

Co rozhodně nedělat

Ruku na srdce, každý z nás pejskařů má tendenci svého pejska utěšovat a konějšit, jak to běžně děláme s dětmi. Ale tady si musíme uvědomit, že pejsek nejčastěji vnímá naše hlazení, mazlení a utěšování jako chválu za jeho chování. A v tomto případě je to chování nežádoucí, proto je lepší využít jiných metod, jak pejskovi čas během bouřky zpříjemnit.

Jak se chovat správně?

Psi dokáží vnímat lidské emoce, a proto bychom se měli snažit být klidní, na psa mluvit klidným tónem a být mu na blízku. Jakmile pejsek uvidí, že se nic neděje a jsme klidní, může to výrazně pomoci ve snižování jeho stresu z bouřky nebo jiného hluku.

Máte nějaké další tipy, jak pejskovi pomoci s odbouráním stresu? Podělte se s námi a dejte nám vědět v komentářích. Budeme se těšit!

Zdroje: https://www.purina.com/articles/dog/behavior/why-are-dogs-scared-of-thunder

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

13 potravin, které pes rozhodně nesmí

Pro nás běžné a chutné potraviny, jako čokoláda, avokádo nebo rajčata, jsou pro psy nevhodné a nebezpečné. Některé potraviny jim mohou způsobit zažívací potíže, průjem nebo nevolnost, ale bohužel někdy i smrt. Na co si dát pozor, a kterým pochutinám se vyhnout obloukem?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Jak pejska připravit na jaro?

Po dlouhé a chladné zimě může být organismus psů unaven. Mnohdy postrádá potřebné vitamíny, které tělu dodávají energii a živiny. Proto bychom pejska měli připravit na nadcházející dlouhé procházky a v neposlední řadě také dbát na prevenci možných hrozeb, které přicházejí spolu s jarem.

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Nejčastější zdravotní komplikace, které mohou potkat naše psy

Všichni se shodneme, že chceme, aby byli naši pejskové zdraví. Proto se o ně příkladně staráme a snažíme se, aby měli vše, co potřebují. Není totiž krásnější pohled než na šťastného a zdravého psa. I když se ale velmi snažíme, může někdy dojít k úrazu nebo onemocnění pejska.

Péče o zdraví Tipy a triky