dogsie blog

Proč psi jedí trávu? Je to normální?

avatar

Lucie Krchňáková

Péče o zdraví

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Scénář, který zná asi každý pejskař. Venčíme si psa a zničehonic objeví dobře vypadající, chutný trs trávy a začne jej spásat, jako by to byla ta nejlepší lahůdka na světě. Kdysi se tradovalo, že pokud pes jí trávu, je to příslib deště. Ale dnes už víme, že tomu tak není. Proč vlastně psi jedí trávu? Je to ze zdravotních důvodů nebo to dělají jen proto, že jim zkrátka chutná?
Buďme ve spojení

Dědictví vlků

Psi, stejně jako vlci, se živí především masem. Ale pouze z masa nejsou schopni si obstarat všechny potřebné živiny. Aby jejich trávení fungovalo správně a čistili si žaludek od parazitů, doplňují svůj jídelníček trávou a bylinkami. Tímto způsobem nejen že přijímají živiny, ale také pečují o svůj trávicí systém. Někteří vědci se dokonce domnívají, že požírání trávy je pozůstatek vlčího instinktu.

Psi jedí trávu, když sní něco špatného

Další teorií je, že psi spásají trávu, když mají potřebu vyvolat si zvracení. Protože pejsci nevědí, co je pro ně dobré a co ne, někdy snědí i zdánlivě nepoživatelné věci. Proto mají potřebu vyzvrátit obsah žaludku.

Zvláštní je, že psi dokáží rozeznat trávu, která jim v tom pomůže. Když si chtějí vyčistit žaludek, ať už od nějakého jídla nebo parazitů, dávají přednost dlouhé ostré trávě. Pocit zvracení si vyvolávají tím, že během konzumace je ostrá tráva lechtá v tlamě a tak dochází k reflexu zvracení. Pes ostrou trávu většinou ani moc nekouše a polyká ji ve větších kusech.

Špatně vyvážená strava

Podobně jako vlci, i psi si doplňují skrze trávu živiny, vlákninu a minerály. Nejčastěji v případě, že strava pejska není zcela vyvážená. Při výběru krmiva bychom se vždy měli zajímat o jeho složení a číst také správné dávkování. Nemusíme mít obavy ani v případě, že pejska krmíme pouze granulemi. Na trhu se dají v dnešní době sehnat velmi kvalitní granule, které obsahují všechny důležité živiny ve správném poměru.

Při chybějících živinách pejsci nejčastěji spásají šťavnatou trávu.

Tráva jako zákusek

Velké množství psů požírá trávu doslova „ve velkém“, ale nezvrací a stravu mají také nutričně vyváženou. Tak proč to dělají? Není přímo prokázán jednoznačný smysl, proč psi jedí trávu, ale můžeme se domnívat, že některým pejskům zkrátka chutná. Jestli i náš pes patří k takovýmto labužníkům, bude si žvýkání trávy užívat a vychutnávat.

Na co si dát pozor?

Všeho moc škodí, a to i v případě trávy. Při nadměrném množství zkonzumované trávy hrozí riziko gastritidy neboli zánětu žaludku. Pozor bychom také měli dávat na to, jakou trávu pejsek jí. Mnoho travnatých ploch, obzvláště ve městech, bývá chemicky ošetřeno a pejskům by tato tráva mohla způsobit nemalé zdravotní problémy.

Zdroje:
https://pets.webmd.com/dogs/why-do-dogs-eat-grass#1
https://www.webfordog.cz/clanky/zajimavosti/45-proc-pes-zere-travu/

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

Nachlazení u psa  - příznaky a léčba

Ať chceme nebo ne, je tady podzim a s ním i větší riziko onemocnění. Pro naše pejsky je přicházející chladné a vlhké počasí stejná zkouška jako pro náš imunitní systém. Zde najdete vše, co potřebujete vědět na téma nachlazení u psa, rýma u psa, příznaky, léčba i prevence.

Péče o zdraví
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Pes se po očkování klepe - co dělat?

Co dělat, začne-li se náš pejsek po očkování chovat divně a má příznaky, před kterými nás nikdo nevaroval?

Péče o zdraví