dogsie blog

Pylová alergie se nevyhýbá ani psům

avatar

Lucie Krchňáková

Péče o zdraví

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Jaro je krásné období, plné barev, vůní, rozkvetlých květin, ale také pylu. A právě pyl se řadí mezi časté alergeny, které každoročně lidem způsobují trápení, v podobě rýmy nebo zarudlých očí. Bohužel alergií na pyl mohou trpět i naši milovaní chlupáči. Naštěstí se nejedná o typ alergie, na kterou jsme zvyklí my lidé, ale i tak dokáže alergie pejsky potrápit.
Buďme ve spojení

Jaro je krásné období, plné barev, vůní, rozkvetlých květin, ale také pylu. A právě pyl se řadí mezi časté alergeny, které každoročně lidem způsobují trápení v podobě rýmy nebo zarudlých očí. Bohužel alergií na pyl mohou trpět i naši milovaní chlupáči. Naštěstí se nejedná o typ alergie, na kterou jsme zvyklí my lidé, ale i tak dokáže alergie pejsky potrápit.

Mezi hlavní příznaky patří svědění pokožky. V prvních chvílích nelze na pokožce psa vidět kromě mírně zarudlé pokožky téměř žádné změny. Větší změny nastávají až ve chvíli, kdy si pejsek svědivé místo věčným drbáním rozškrábe. Místa, která jsou pro pejsky nejvíce citlivá na pylovou alergii, jsou meziprstní prostory, hlava, podpaží, rozkrok a okolí řitního otvoru.

Všimnout si můžeme také toho, že našemu pejskovi teče z nosu nebo má mírně zarudlé oči.

Jak zjistíme, že se jedná o alergii?

Jestli se opravdu jedná o alergii, nám s jistotou řekne až veterinář na základě testů. Před návštěvou veterináře bychom pejska měli co nejvíce pozorovat a zjišťovat si potřebné informace:

  • škrábe se pejsek jen v určitých měsících nebo celý rok?
  • začalo svědění při změně krmení?
  • není pejsek vystaven většímu množství prachu?
  • nebyl pejsek v kontaktu s toulavým psem?

Tyto otázky pomohou veterináři vyloučit jiné příčiny problémů, jako je například svrab, alergie na roztoče či potravinová alergie. Příznaky, které s sebou nese pylová alergie, mohou být také někdy zaměněny za problém s blechami. Proto bychom neměli zapomínat ani na prevenci a pořídit pejskovi vhodná antiparazitika pro psy.

Jak se léčí sezónní pylová alergie?

Podobně jako u lidí, se pylová alergie nedá vyléčit ani u psů a doprovází je celý život. Při těžších příznacích a nadměrnému škrábání se podávají v malém množství kortikoidy. Pokud víme, na jakou rostlinu je pes alergický, a kdy rostlina kvete, můžeme nasadit také homeopatika. Aby homeopatika splnila svůj účel, je třeba podávat je již měsíc dopředu, než začne daná rostlina kvést.

Pejskovi můžeme ulevit i tím, že ho budeme častěji koupat ve speciálním šamponu, který zmírní akutní svědění. Stejně dobře může sloužit ale i čistá voda, jelikož základem je opláchnutí alergenu z pokožky pejska.

Přejeme, ať se vašemu pejskovi alergie vyhne a pokud se přece jen nějaké příznaky objeví, přejeme pejskovi hladký průběh a brzké uzdravení. A aby váš pejsek neměl na drbání ani pomyšlení, můžete mu na našem eshopu pořídit spoustu krásných hraček, například růžové přetahovadlo pro psy ve tvaru hrocha. Pejsek přijde na jiné myšlenky a na svědění si ani nevzpomene.

Zdroje:
http://www.mm-vet.cz/pylova-alergie-u-psu
https://www.hillspet.com/dog-care/healthcare/managing-dog-seasonal-allergies

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

Fixační náhubek je hrozbou pro vašeho psa

Po ne úplné teplém jaře nám nastávají konečně ty krásné letní teplé dny a s tím každoročně přichází i téma přehřívání pejsků. A to jak například necháváním v rozpáleném autě, tak nasazováním nevhodných fixačních náhubků. Pojďme se společně podívat, proč tyto náhubky nejsou pro pejsky vhodné a jak jim naopak tyto horké dny co nejvíce usnadnit.

Péče o zdraví
Oblíbené

Pylová alergie se nevyhýbá ani psům

Jaro je krásné období, plné barev, vůní, rozkvetlých květin, ale také pylu. A právě pyl se řadí mezi časté alergeny, které každoročně lidem způsobují trápení, v podobě rýmy nebo zarudlých očí. Bohužel alergií na pyl mohou trpět i naši milovaní chlupáči. Naštěstí se nejedná o typ alergie, na kterou jsme zvyklí my lidé, ale i tak dokáže alergie pejsky potrápit.

Péče o zdraví
Oblíbené

Proč mají psi excelentní čich?

Pro pejsky je čich jeden z nejdůležitějších smyslů vůbec. Určitě jste si všimli, že na procházkách mají svůj čumák neustále „přilepený“ k zemi. Je to způsob, jak se seznamují s okolním světem a sbírají informace o tom, kdo a kdy kudy prošel. Jestli to byla fena, pes, jiné zvíře nebo člověk. Čmuchání rovněž patří k jejich genetické výbavě lovce, kdy stopovali a hledali potravu.

Péče o zdraví

Akce červen

Ke kvartálním a delším plánům dostanete navíc další hračku úplně zdarma.