dogsie blog

4 důvody, proč po svém pejskovi uklízet hromádky

avatar

Tereza Roučková

Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Mít po boku čtyřnohého parťáka přináší nám pejskařům spoustu radostí. Sbírání bobků po hafanovi asi mezi ně zrovna nepatří, ale je to zkrátka povinnost každého páníčka. Ať už sami nejste vždycky důslední v úklidu po pejskovi nebo potřebujete přesvědčit nějakého nesbírače, máme pro vás 4 pádné důvody, proč bychom se této povinnosti neměli vyhýbat.
štěně kadí do trávy
Buďme ve spojení

Mít po boku čtyřnohého parťáka přináší nám pejskařům spoustu radostí. Sbírání bobků po hafanovi asi mezi ně zrovna nepatří, ale je to zkrátka povinnost každého páníčka. Ať už sami nejste vždycky důslední v úklidu po pejskovi nebo potřebujete přesvědčit nějakého nesbírače, máme pro vás 4 pádné důvody, proč bychom se této povinnosti neměli vyhýbat.

1. Pokuty

Proti nezodpovědným pejskařům se města snaží bránit - od městské policie můžete za neuklizení hromádky dostat poměrně vysokou pokutu. Maximální výši pokuty si určují města samostatně, například v Praze je to až 10 000 korun. Pokud ale strážník páníčka nechytne přímo při činu, je téměř nemožné cokoliv dokázat. Přesto se pokuty udělují a dále zpřísňují.

2. Ohrožení zdraví a životního prostředí

Nesbírači se často vymlouvají na to, že jsou hromádky přece “přírodní materiál”, který se bez problémů rozloží a ještě pohnojí zeleň. Ve skutečnosti psí bobky obsahují řadu nebezpečných bakterií a parazitů, které kontaminují podzemní vody a ohrožují naše zdraví. Navíc když se výkaly rozkládají ve vodních tocích, spotřebovávají vodním tvorům a rostlinám kyslík a uvolňují nebezpečný čpavek.

[caption id="attachment_1722" align="aligncenter" width="1920"]žena sbírá po psovi exkrement Zdroj: Animalkind.com[/caption]

3. Finanční zátěž pro města

Páníčci musí městskému úřadu pravidelně platit poplatek za psa, který může dosáhnout i 1500 korun na rok. Bohužel pro spoustu měst vybraná částka nedokáže pokrýt náklady na čištění veřejných míst, na kterých zůstávají psí bobky. Městská část Praha 1 například z poplatků za psy dostává cca milion korun, ale jen úklid chodníků a vývoz speciálních košů na výkaly vyjde na více než 10 milionů ročně. Představte si, jak jinak by se tyto peníze daly využít, kdyby každý pejskař bobky poctivě sbíral.

4. Sousedské konflikty

Neuklizené hromádky jsou hlavně mezi lidmi z měst zdrojem hádek a nevraživého chování. To se samozřejmě liší město od města, nebo dokonce čtvrť od čtvrti, ale jedno je jisté - každý pejskař může konfliktům předcházet tím, že po svém hafanovi vždy uklidí. Všichni chceme žít v hezkém a čistém prostředí, ale musíme přijmout zodpovědnost a přiložit ruku v sáčku k dílu.

Myslíme si, že by se problému s hromádkami na ulicích mělo věnovat víc pozornosti. Chceme proto jít příkladem a společně s Fajn Rádiem provedeme v Praze jarní úklid! Posbíráme tolik bobků, kolik nám určíte - stačí lajkovat tento příspěvek na instagramovém účtu Fajn Rádia. Pokud navíc do komentářů napíšete váš nejvtipnější zážitek spojený s psím bobkem a označíte jednoho kamaráda, můžete oba vyhrát čtvrtletní předplatné Dogsie!

View this post on Instagram

A post shared by FAJN RADIO (@fajnradio) on Mar 4, 2019 at 12:58am PST

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Související články

pes bez srsti - peruánský bezsrstý pes
Oblíbené

Pes bez srsti – pes vhodný pro alergiky

Toužíte po koupi čtyřnohého kamaráda, ale máte na psy alergii? Nevadí. Můžete se poohlédnout některém z bezsrstých psích plemenech. Tato plemena jsou nejčastěji označována jako psi vhodní pro alergiky.

Tipy a triky
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Starostlivosť o zdravie Tipy a triky
Oblíbené

V Dogsie myslíme na přírodu. Co jsou to ty tetrapaky?

I nám v Dogsie dělá starost uhlíková stopa, kterou jako majitelé zvířátek vytváříme. Proto se snažíme se na tuto problematiku zaměřovat. Dogsie balíme ekologicky a většina pamlsků je balena do obalů, které jsou rozložitelné a pochutnají si na nich třeba žížalky. V pirátském Dogsie zase bylo chutné krmivo Bozita balené v tetrapaku. Co to ale vlastně je?

Produkty v Dogsie Tipy a triky