dogsie blog

Nachlazení u psa  - příznaky a léčba

avatar

Jasmína Fojtíková

Starostlivosť o zdravie

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Ať chceme nebo ne, je tady podzim a s ním i větší riziko onemocnění. Pro naše pejsky je přicházející chladné a vlhké počasí stejná zkouška jako pro náš imunitní systém. Zde najdete vše, co potřebujete vědět na téma nachlazení u psa, rýma u psa, příznaky, léčba i prevence.
Buďme ve spojení

Nachlazení u psa - může být pes nachlazený?

Ano, ale ne tak jako my lidé. Ve skutečnosti je velmi nepravděpodobné, že by od nás pes chytil rýmu nebo kašel, jelikož psi se nemohou nakazit stejným virem, který těmito příznaky trápí nás. Mohou se ale nakazit jinou infekcí, která u nich způsobuje nachlazení. U psa příznaky nachlazení odpovídají těm lidským.  Jsou jimi: 

 • Kýchání, frkání
 • Rýma nebo ucpaný nos 
 • Slzení očí
 • Únava 

Tyto příznaky ale nemusí nutně znamenat pouze nachlazení, proto je důležité požádat o radu svého veterináře. Psí kašel může být také důsledkem bakteriální, parazitární či plísňové infekce nebo alergie.

Psincový kašel u psa:

Nejčastějším příznakem nachlazení u psa je psincový kašel. Jedná se o kapénkovou infekci a proto je pro psa snadné ho chytit. Je to silný záchvatovitý kašel, který zní, jakoby psovi něco uvízlo v krku. Kašel může být jak suchý a chraplavý, tak vlhký doprovázený zvracením bílé pěny nebo hlenu. Dalším příznakem je nejčastěji výtok z nosu i očí, nechuť k jídlu a ztráta energie.
Průběh onemocnění záleží na věku psa a jeho celkové kondici. U starších psů a štěňat má psincový kašel horší průběh. Toto onemocnění může trvat 2 až 10 dní. 

Může pes dostat chřipku? 

Stejně tak jako u nachlazení, pes nemůže chytit stejný typ chřipky jako lidé. Může se ale nakazit podobnou nemocí zvanou „psí chřipka“. Toto onemocní si mezi sebou psi přenáší a riziko nákazy od nemocného psa je velmi vysoké. Přestože se člověk tímto onemocněním nakazit nemůže, je možné, že po kontaktu s infikovaným psem nakazí později svého mazlíčka. Infekce může přežít několik minut na naší kůži a dokonce celý den na našem oblečení. Pokud tedy víte, že jste byli v kontaktu s nakaženým psem, převlékněte se a vyperte svoje oblečení, než se setkáte s tím svým. 

Chřipka u psa má opět podobné příznaky jako u lidí. Patří mezi ně: 

 • Kýchání
 • Rýma
 • Kašel 
 • Letargie
 • Nechuť k jídlu 
 • Teplota

Jak léčit rýmu u psa nebo psí chřipku?

 • Sirup proti kašli:

Nejvěrnějším pomocníkem je jitrocelový sirup, pro psa samozřejmě bez umělých sladidel. Dávkování závisí na velikosti psa (pro velké psy nad 30 kg může být 1 polévková lžíce 3x až 5x denně, pro menší psy je vhodná pouze 1 čajová lžička 3x až 5x denně). Poslední dávka sirupu se doporučuje dávat v 17 hodin, aby pejsek v noci nevykašlával a mohl v klidu spát. Skvěle také poslouží echinaceový sirup.
Další možností domácí léčby je heřmánek – buď v podobě vlažného čaje, nebo jako tinktura do psího pelíšku. Vyzkoušená je také sušená bazalka, kterou můžete posypat krmení. 

 • Důležitý je pitný režim! 

Nachlazený pes musí zůstat hydratovaný, takže je potřeba kontrolovat, zda váš pejsek pořádně pije. Vodu v misce musí mít stále čerstvou a neměla by být ledová. Pokud pes pít nechce, vyzkoušejte místo ní nalít do misky vlažný domácí nesolený vývar z masa a zeleniny.

 • Dopřejte psovi klid 

Pokud je váš pes zahleněný nebo projevuje jiné příznaky nachlazení, nechte ho odpočívat. Vynechte na nějakou dobu dlouhé procházky nebo dlouhý pobyt venku. Pes by měl být v teple. 

 • Vyperte psí hračky a deky

Zbavte se bakterií vypráním psích hraček, pelíšku a dalších předmětů, se kterými pejsek přichází běžně dom kontaktu.

Léky proti bolesti a antipyretika by měla být podávána pouze po konzultaci nebo pod dozorem veterináře. Neměli bychom psovi sami dávat žádné léky určené pro člověka. Může dojít k otravě i k horším důsledkům. 

V případě, že se objeví další příznaky jako horečka, průjem nebo zvracení, nebo pokud se zdravotní stav psa nelepší, je potřeba vyhledat veterináře. Přetrvávající příznaky nachlazení u psa mohou vést i k angíně. 

Angína u psa 

I psi mají mandle a vzhledem k jejich umístění přicházejí často do kontaktu s patogeny. K angíně u psa může však dojít právě i ve spojení s jiným onemocněním, jako např. nachlazení. Angína se u psa projevuje častým polykáním, častým zíváním, mlaskáním, zvýšeným sliněním, zápachem z úst a kroucením hlavou. Pokud se angína podchytí včas, dá se léčit klidovým režimem a léky proti bolesti a zánětu předepsanými veterinárním lékařem. Vážnější onemocnění je potřeba řešit antibiotiky.

pes s pláštěnkou v dešti

Jak se vyvarovat psímu kašli nebo rýmě? 

Zdravá a vyvážená strava je naprostý základ. 

Nevystavujte pejska dlouhodobému chladu a náhlým změnám teploty. Na procházkách si dávejte pozor, aby se pejsek dostatečně hýbal, a vyvarujte se tak prochladnutí u psa.

Po procházce v dešti, sněhu nebo mokru je potřeba pejska pořádně usušit a nechat v teple.

Pro krátkosrstá plemena, ale také plemena, která mají krátké nožičky, naháče a další zimomřivá plemena, jsou na procházky vhodné oblečky. Jak vybrat správný obleček se můžete dočíst zde

Během podzimu je vhodné podávat pejskovi rostlinné přípravky a doplňky stravy na podporu imunity jako prevenci.

Zdroje: 

https://pethome.cz/cs/blog/post/pes-kasle-muze-to-byt-psincovy-kasel

https://www.purina.co.uk/articles/dogs/health/respiratory/dog-colds-and-flu

https://www.akc.org/expert-advice/health/can-dogs-get-colds/

https://cz.bellfor.info/nachlazeni-u-psu-priciny-symptomu-a-lecba

https://www.zoofix.cz/blog/co-s-nachlazenym-pejskem/

https://www.petamour.cz/blog/co-delat--kdyz-je-pes-nachlazeny--jak-mu-co-nejlepe-pomoci/

https://www.peliskydog.cz/blog/nachlazeni-u-psu/?gclid=CjwKCAjwyaWZBhBGEiwACslQo5iO6hGUo5tVZD_0dblzyPw9ywypNfyfYLaTIkDO7aPD6ZCrRDcGtRoCO3QQAvD_BwE

https://www.drmax.cz/clanky/psincovy-kasel

https://cz.bellfor.info/angina-tonzilitida-u-psu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Související články

Oblíbené

Nachlazení u psa  - příznaky a léčba

Ať chceme nebo ne, je tady podzim a s ním i větší riziko onemocnění. Pro naše pejsky je přicházející chladné a vlhké počasí stejná zkouška jako pro náš imunitní systém. Zde najdete vše, co potřebujete vědět na téma nachlazení u psa, rýma u psa, příznaky, léčba i prevence.

Starostlivosť o zdravie
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Starostlivosť o zdravie Tipy a triky
Oblíbené

Pes se po očkování klepe - co dělat?

Co dělat, začne-li se náš pejsek po očkování chovat divně a má příznaky, před kterými nás nikdo nevaroval?

Starostlivosť o zdravie