Rozcestník

Válka, která právě teď probíhá na Ukrajině, zasáhla nejen lidi, ale také zvířata. A pomoc potřebují všichni. Jsme v aktivním spojení s českými neziskovými organizacemi, které útulkům a zvířatům na Ukrajině pomáhají. Ve spolupráci s nimi přinášíme informace o možnostech, jak zvířatům nejvíce pomoci.

Zajímá Vás konkrétní pomoc? Klikněte na jeden z odkazů:

Materiální pomoc
Finanční pomoc
Vstup zvířat z Ukrajiny do ostatních zemí
Dočasná péče v ČR

Materiální pomoc

Na Facebooku vznikla skupina, která se materiální sbírce pro zvířata přímo věnuje a organizuje ji. Vznikla ve spolupráci s Plné bříško z. s. a dalšími útulky, azyly a spolky. Společně organizují odvoz materiální pomoci do jednotlivých útulků na Ukrajině, které se podařilo kontaktovat. Sběrná místa najdete po celé České republice. Více informací i adresy míst najdete přímo ve skupině.

Pozor: Vždy prosím pečlivě zkontrolujte, zda je vybrané sběrné místo aktuální. Pokud již další věci nepřijímá, podívejte se po jiném sběrném místě ve svém okolí. Aby se předešlo zmatkům, neorganizujte sběrná místa samostatně a raději se přidejte k již zavedeným sběrným místům, které organizují větší organizace.

Co teď útulky potřebují nejvíce?
– Krmivo (granule a konzervy)
– Léky a odčervovací tablety
– Sušené mléko pro koťata a štěňata
– Dřevitá vlna a deky
– Zdravotnický materiál (dezinfekce, obvazy, čtverce, rukavice, kanyly)
– Hygienické potřeby (podložky, pleny, vlhčené ubrousky)

Finanční pomoc

V České republice i na Slovensku již vzniklo mnoho sbírek na pomoc na Ukrajině. Například na stránce darujme.cz najdete kategorii sbírek pro pomoc Ukrajině. Mezi nimi je již několik sbírek na pomoc psům a dalším zvířatům v nouzi:

Svoboda zvířat: Pomoc zvířatům na Ukrajině
Svoboda zvířat je organizace, která pořádá sbírku „Pomoc zvířatům na Ukrajině. Vybranou částku zasílá ukrajinské organizaci UAnimals, která dále přerozděluje finanční dary mezi ukrajinské útulky, záchranné stanice a zvířecí azyly.

Psí život, z. s.: Pomoc ukrajinskému útulku Friend
Psí život, z. s. je organizace, která se zaměřuje především na zvířata, která patří lidem bez domova. Nyní pořádá sbírku pro útulek Friend i další útulky na Ukrajině, které pomáhají zraněným a opuštěným zvířatům, jejichž počet bohužel narůstá.

Běhejme a pomáhejme útulkům z.s.: POMOC ostřelovanému kyjevskému útulku Gostomel a dalším 12 útulkům z měst Kyjev, Charkov, Oděsa na Ukrajině
Tato organizace obvykle pomáhá hlavně týraným a opuštěným psům v ČR. Nyní pořádá sbírku pro útulky v ukrajinském hlavním městě a v jeho okolí. Tyto útulky se starají o stovky psů a koček, které jsou válkou přímo zasaženy.

ZO ČSOP Společnost pro zvířata: SOS zvířata UKRAJINA
Nezisková organizace bojující za práva zvířat na plnohodnotný život a další pomoc zvířatům pořádá sbírku na pomoc všem zvířatům na Ukrajině. Finanční příspěvky jsou zasílány útulkům, na nákup krmení, materiálu, veterinárních léků a trauma setů, který doručí přímo do Ukrajiny.

Veterináři bez hranic ČR, o.p.s.: Prcháme spolu
Veterináři bez hranic ČR, o.p.s. je česká nezisková organizace, která si klade za cíl pomáhat zvířatům a lidem tam, kde je to třeba. Nyní občanům Ukrajiny přicházejícím se svými čtyřnohými společníky do České republiky pomůže uhradit náklady na veterinární péči, krmení a základní chovatelské potřeby.

Vstup zvířat z Ukrajiny

Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko umožňují vstup zvířat z Ukrajiny na svá území i bez dokumentů. Veškeré formality se vyřídí na hranicích. Je důležité, aby lidé na Ukrajině tyto informace věděli a nenechávali svá zvířata na Ukrajině. Své mazlíčky mohou vzít s sebou!

SLOVENSKO
Všechny 4 hraniční přechody na Slovensko pouští zvířata bez dokumentů (zvířata nemusí mít pas ani očkovací průkaz). Na hranicích lidé se zvířaty vyplní formulář a ten se následně předá veterinární správě. Zvířata musí do karantény nařízené Slovenskem (5 dní). Veterinární správa předá vyplněný formulář konkrétní stanici, kde bude zvíře v karanténě. Stanice bude v kontaktu s majitelem a po uplynutí karantény zvíře vydá zpět do jeho rukou.

ČESKÁ REPUBLIKA
Psi, kočky a fretky mohou nyní do země vstoupit volně i bez mikročipu, tetování, dokladů a vyšetření. Po vstupu platí pro tato zvířata karanténa trvající 10 dní. Do tří dnů musí být zvíře vyšetřeno soukromým veterinářem, aby se předešlo riziku vztekliny. Pokud zvíře nevykazuje příznaky vztekliny, bude proti ní nejpozději desátý den karantény naočkováno, dostane mikročip a zvířeti se vystaví průkaz. Ostatní zvířata nemají vstup do ČR nijak omezen.

Veterinární pomoc již nabízí mnoho veterinářů a organizací. Mimo jiné ji nabízí například výuková veterinární ambulance České zemědělské univerzity v Praze, která poskytne zdarma veterinární vyšetření a očkování proti vzteklině pro zvířata, která doprovází uprchlíky z Ukrajiny. Organizace Veterináři bez hranici nás informovala o svém projektu Prcháme spolu, díky kterému jsou schopní hradit náklady na veterinární péči, krmení a chovatelské potřeby.

Dočasná péče v ČR

Dočasná péče zatím není možná, protože je velmi obtížné přivézt opuštěná zvířata z Ukrajiny do České republiky. Jsme však ve spojení s neziskovými organizacemi a s našimi dlouholetými partnery, kteří budou později dočasnou péči pro pejsky hledat. Jakmile bude možné dočasnou péči řešit, budeme zde informovat o všech možnostech.