dogsie blog

Jak předejít přehřátí u pejsků?

avatar

Lucie Krchňáková

Péče o zdraví

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Venku máme extrémně teplé počasí a je třeba, abychom se o naše pejsky správně postarali. Během vysokých teplot u nich může velmi rychle dojít k přehřátí a selhání organismu. Čeho se vyvarovat a jak pomoci, pokud k přehřátí přece jen dojde? A jakých největších chyb se v létě dopouštíme?
Buďme ve spojení

Léto je období, kdy trávíme čas venku a užíváme si teplého počasí. Aby letní skotačení proběhlo bez problémů a bez újmy na zdraví psa, je třeba dodržovat několik základních pravidel. Psi totiž mají oproti nám jednu nevýhodu: chybí jim potní žlázy, kterými by se ochlazovali, proto u nich hrozí přehřátí organismu.

Jak poznat přehřátí

Během horkých dnů bychom si měli všímat chování našeho pejska. Zrychlené dýchání je naprosto běžné, tím se pejskové ochlazují. Ale pokud vidíme některý z dalších níže uvedených příznaků, měli bychom zpozornět.

Příznaky přehřátí

  • velmi rychlé až těžké dýchání
  • suchý čumák a sliznice
  • zrychlený srdeční tep
  • zvracení
  • apatie
  • nervozita, panika
  • dezorientace
  • pes se třese
  • zvýšené slinění nebo pěna u tlamy

V těžkých případech dochází ke kolapsu pejska a bez včasné pomoci může dojít i k smrti.

První pomoc

Když dojde k přehřátí, je nutné, abychom jednali co nejrychleji. Pejska nikdy nesmíme zchladit moc prudce, například hozením do studené vody. To bychom mohli udělat více škody než užitku.

Ochlazování by mělo být postupné, aby nedošlo k šoku. Jako první musíme dát pejska do stínu, podat mu čerstvou vodu a zabalit do vlhkých ručníků.

U přehřátí je častý otok mozku, proto by hlava měla být výše než zbytek těla.

Jak přehřátí předejít

Ač se to nezdá, prevence před přehřátím je velmi jednoduchá. Stačí, když budeme dodržovat následující:

  • venčit brzy ráno a k večeru
  • vyhýbat se odpolednímu sluníčku
  • nechodit po asfaltu
  • mít vždy pro pejska čerstvou vodu
  • nepoužívat fixační nebo malé náhubky

Ideálním řešením je vzít pejska do lesa. V lese je dostatek stínu a mírnější teplota. Také nehrozí popálení tlapek o rozpálený asfalt.

Myslet bychom měli také na to, že pejskovi může ublížit i prudká změna teploty. Někteří pejsci milují vodu a v blízkosti řeky nebo rybníku jsou k neudržení a chtějí se hned koupat. V takovém případě je lepší, když chvíli počkáme někde ve stínu a teprve potom pustíme psa do vody.

Největší chyby, kterých se v létě dopouštíme

Každým rokem někteří pejskové doplatí na nezodpovědné chování svých majitelů. Pojďme se společně podívat na ty největší chyby.

Stříhání psů

Mnoho majitelů se domnívá, že když svého psa ostříhá, uleví mu od horka. Avšak psi, kteří mají srst s podsadou by se v létě stříhat neměli. Srst má velmi dobré termoregulační schopnosti a pomáhá pejskovi udržet správnou tělesnou teplotu.

Necháváme psa v autě

Nikdy, ale opravdu nikdy nenechávejme pejska v autě samotného. Teplota v autě může vyšplhat až na 50°C. I krátký pobyt v tak rozpáleném autě může mít fatální následky.

Procházka po asfaltu

Obzvláště na sídlišti hrozí popálení tlapek o rozpálený chodník. Snažme se proto pejsky venčit na travnatých plochách a chodníku se co nejvíce vyhýbat. U pejsků, kteří jsou více citliví můžeme jako ochranu před popálením použít speciální návleky na tlapky.

Fixační náhubek

Protože pejsci nemají potní žlázy, chladí se otevřenou tlamou a zrychleným dýcháním. Špatně zvolená velikost náhubku nebo fixační náhubek pejskům znemožňuje dýchat s otevřenou tlamou a může dojít k přehřátí. Více se dočtete v našem článku Fixační náhubek je hrozbou pro vašeho psa.

Pes nemá přístup k čerstvé vodě

Pokaždé, když jdeme s pejskem na procházku, měli bychom s sebou vzít láhev s vodou. Vyhneme se tomu, že se pes napije z rybníku nebo jiné stojaté vody, kde se v horkém počasí množí bakterie.

Zapomínat bychom neměli ani to, že k přehřátí u psa může dojít také na zahradě. Pejskovi bychom měli dát pelíšek do stínu, nejlépe třeba do garáže nebo někde, kde je chladněji. Vodu je třeba měnit několikrát za den, aby byla stále čerstvá.

Aby měl pejsek i v období horkých letních dnů pořádnou psí radost, nezapomeňte mu objednat Dogsie balíček pro psy nebo mrkněte na náš e-shop!

Zdroje:
https://www.purina.com/articles/dog/care/6-tips-how-to-keep-dogs-cool
http://www.prvnipomocpropsy.cz/prehrati-psa-letnim-obdobi/

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

Nachlazení u psa  - příznaky a léčba

Ať chceme nebo ne, je tady podzim a s ním i větší riziko onemocnění. Pro naše pejsky je přicházející chladné a vlhké počasí stejná zkouška jako pro náš imunitní systém. Zde najdete vše, co potřebujete vědět na téma nachlazení u psa, rýma u psa, příznaky, léčba i prevence.

Péče o zdraví
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Pes se po očkování klepe - co dělat?

Co dělat, začne-li se náš pejsek po očkování chovat divně a má příznaky, před kterými nás nikdo nevaroval?

Péče o zdraví