dogsie blog

Nervózní ovčák Murphy

avatar

Tereza Roučková

Pomoc psům v nouzi

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
V prosinci jsme v Dogsie přispívali na statného, ale nervózního ovčáka, který je v péči našeho partnerského spolku Dočasky.cz. Dostal jméno Murphy. Přečtěte si jeho příběh.
Buďme ve spojení

V prosinci jsme v Dogsie přispívali na statného, ale nervózního ovčáka, který je v péči našeho partnerského spolku Dočasky.cz. Dostal jméno Murphy.

Statný, ač pohublý ovčák se do spolku Dočasky.cz dostal, když ho policisté dovezli z nedaleké obce. Byl nervózní, roztěkaný, po připnutí vodítka se vzpínal jako divoký mustang, na lidi pouštěl hrůzu a při jeho váze nebylo ani pro statné muže úplně jednoduché naložit ho do auta. Zanedbaný vzhled a starý kožený obojek na krku znásoboval prvotní dojem, že se jedná o starého a nevrlého psího pardála.

Pár dnů si lidi ze spolku oťukával a nechtěl k sobě nikoho pustit. Bylo mu ponecháno připnuté vodítko, aby se s ním mohlo vyjít alespoň do výběhu. A tak se nevědomky odhalila prvotní příčina problému. Dokud vodítko nikdo nedržel, nebo se nezachytilo a nezastavilo ho, byl relativně v klidu. Jakmile ho ale zpomalilo, ba mu dokonce znemožnilo pohyb, kousl se do ocasu a s kňučením se točil dokola. Neviděl, neslyšel, na nic nereagoval a točil se až vysílením padl k zemi. Teprve tehdy byl schopen přepnout a navnímat člověka.

Postupně se ukázalo, že je Murphy rozumný psí obr s duší beránka, relativně poslušný, po pohlazení lačný a každopádně nekonfliktní pes. „Jen“ se špatnými (respektive žádnými) zkušenostmi „z venku“. Jeho věk jsou maximálně 3 roky. A je patrné, že byl po celou tu dobu někde přivázaný. 

Takto velký a aktivní pes potřebuje práci a zábavu. Když ji nemá, nudí se a neví jak naložit s energií. Neumí sám pracovat se stresem (to v podstatě žádný pes, na to jsme tu my, lidé). A tak se točí dokolečka za svým ocasem, nebo reaguje na sebemenší pohyb. Letící pták, běžící pes, jedoucí auto. To všechno jsou pro něj spouštěče. 

Murphyho čekala standardní návštěva u veterináře. Rozbor krve naštěstí neprokázal nic zásadnějšího. Nízké červené krvinky odpovídají masivnímu zablešení, jinak je krev v pořádku. Komplexní vyšetření ale znamená i RTG, a to dalo další důvod k přemýšlení. Murphy má v krku projektil. Jak k němu přišel? Proto je tak citlivý na dotek v oblasti krku? Chtěl ho někdo sprovodit ze světa? Čím si musel projít? To ví jen Murphy.

Většina běžných situací je pro něj velmi náročná. Je nervózní a nejistý, naštěstí pro něj i pro lidi ale nejistotu neřeší násilím. Je potřeba s ním však hodně pracovat. Kvalitní pravidelnou stravou se dá do pořádku jeho váha a kvalita srsti. Na doporučení veterináře mu bude podáván doplněk stravy, který podpoří periferní nervový systém.

Přání všech je, aby se jeho psychický stav ustálil. V opačném případě by musel být objednán na finančně dosti nákladnou magnetickou rezonanci. Murphyho čeká dlouhá cesta. Ve spolku Dočasky.cz jsou připravení pro něj udělat maximum, ale už teď víme, že to nebude žádný med.

Spolku Dočasky.cz přispíváme částku 20 000 Kč na pokrytí nákladů péči o své svěřence. Kromě toho posíláme také 1000 Kč dočasné péči Psí štěstí, kterou vybrali naši fanoušci na Facebooku. Celkem jsme na pomoc pejskům v nouzi přispěli už 359 750 Kč. Děkujeme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

Barunka a její zdravotní trápení

Když Barunka přišla do péče spolku Dočasky.cz, spíše než fundláka připomínala šarpeje s kůží šupinatou a zvrásněnou. Srst na zádech a břiše vypadávající po trsech, holá bolavá místa, výrazný kvasinkový zápach. S límcem srsti kolem krku a smotkem chlupů na špičce ocasu vypadala jako černá lvice.

Pomoc psům v nouzi
Oblíbené

Obřík Valkýra a její nákladné potíže

Říká se malý pejsek, malé výdaje, velký pejsek, velké výdeje. Obzvlášť to platí, pokud není pejsek 100% zdráv. Ne jinak tomu je bohužel v případě fenky Valkýry. A právě na pomoc s náklady na její léčbu a péči jsme společně přispívali za měsíce únor a březen.

Pomoc psům v nouzi
Oblíbené

Grinch - Staford za sedm tisíc

Pejsek Grinch by mohl psát další příběh o nezodpovědnosti lidí, kteří za nekřesťanské peníze kupují nemocná bezpapírová štěňata na inzerát a podporují množitelský business.

Pomoc psům v nouzi