dogsie blog

V Kalifornii to teď mají množírny těžké. Zverimexy smí prodávat jen opuštěná štěňata

avatar

Tereza Roučková

Pomoc psům v nouzi

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Kalifornští zákonodárci odhlasovali přijetí nového zákona, který zverimexům zakazuje prodej štěňat od chovatelů. Od roku 2019 mohou zverimexy prodávat jenom štěňátka z útulků a záchranných stanic.
štěně
Buďme ve spojení
Kalifornští zákonodárci odhlasovali přijetí nového zákona, který zverimexům povoluje prodej pouze štěňátek z útulků a záchranných stanic. Cílem zákona je především zamezit tomu, aby do zverimexů dodávaly štěňata množírny.

Nový zákon bude platit od roku 2019 a kromě štěňat se vztahuje i na koťata a králíky. Za porušení zákona bude hrozit pokuta ve výši 500 dolarů. Zákon se setkal s podporou několika organizací pro ochranu zvířat, které zákon vnímají jako ránu pro množírny - chovatelské stanice, které zvířata hromadně množí v otřesných podmínkách.

„Zákazem nákupu zvířat z množíren, které distribuují zvířata chovaná nelidským způsobem po celé Americe, tento zákon také chrání zákazníky před nevědomým podporováním zvířecího utrpení,” uvedla Americká společnost pro prevenci krutosti ke zvířatům. Ačkoliv si obyvatelé Kalifornie nebudou moci pořídit štěňata, koťata a králíky z chovných stanic ve zverimexu, koupi přímo od chovatelů zákon nijak nezakazuje.

štěně

Odpůrci nového zákona ale tvrdí, že taková opatření zasáhnou i zodpovědné domácí chovatele, kteří jen nechovají zvířata s průkazem původu. Stovky takových chovatelů se údajně kvůli novému zákonu dostanou do finančních potíží. Stěžují si i majitelé zverimexů, protože se obávají ztráty zisků. „Zákazníci, kteří si chtějí pořídit štěně, ztratí svobodu volby. Nechtějí kupovat psa, kterého se někdo jiný zbavil,” uvedl Ben Ashel, majitel zverimexu Puppy Heaven v kalifornském městě Agoura Hills. Podle něj někteří zákazníci potřebují specifická plemena, např. ti s alergií na psí chlupy. „Chtějí prostě své vlastní nové štěně a tento zákon jim to hodně komplikuje.”

Co si o zákonu myslíte vy? Uvítali byste podobná opatření i u nás?

Zdroj: The New York Times

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

Kauza Pamír: Fenka Moona a její štěňátka z množírny

Náš spřátelený společk Pes nejvěrnější přítel z. s. se již několik let věnuje záchraně a péči o psy z problematických podmínek. Jedním z posledních případů byla fenka Moona z kauzy Pamír, která se do péče spolku dostala březí a ve velmi špatném zdravotním stavu.

Pomoc psům v nouzi
Oblíbené

Ovčanda Týna a její příběh

Fenka německého ovčáka Týnka je bohužel jednou z těch, kdo neměli štěstí na majitele. Pořídil si ji seniorský pár v domnění, že má na velkého pejska dostatek sil. Opak byl ale pravdou a proto se Týna nakonec také dostala do péče našeho spřáteleného spolku Dočasky.cz.

Pomoc psům v nouzi
pes
Oblíbené

Pomoc pro pejsky z množíren

Množírny. Téma, které se nám napříč těmito články opakuje velmi často. Přestože byly v České republice zakázány již v roce 2017, naše spřátelené spolky tento velký problém neustále zažívají na vlastní kůži.

Pomoc psům v nouzi