dogsie blog

Očkování psů - povinné i nepovinné

avatar

Tereza Roučková

Péče o zdraví

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Buďme ve spojení
Psi, podobně jako lidé, jsou náchylní na různé nemoci. Mnohým z nich lze předejít vhodným očkováním. Kromě očkování proti vzteklině, které je povinné ze zákona, existují i nepovinná očkování psů, která veterináři vřele doporučují.

Pejsek u veterináře

Očkování psů je nejdůležitější proti nemocem, které jsou léčitelné velmi těžce nebo vůbec. Při očkování je do těla zvířete vpravena část původce nemoci (ať už viru nebo bakterie), která ale sama o sobě není schopna infekci vyvolat, ale vyvolá reakci imunitního systému. Ten je pak při případném nakažení psa danou nemocí schopen se jí bránit.

 

Ze zákona  je povinné očkování psů proti vzteklině, a to ve věku od 3 do 6 měsíců. Dále je povinné i přeočkování, které se podle typu vakcíny provádí v ročních nebo až tříletých intervalech. Právě i díky povinnému očkování se tato nemoc na území ČR u psů prakticky nevyskytuje.

 

Kromě toho je možné provést i očkování psů proti jiným nemocem. Nejčastěji se očkuje proti infekčním nemocem - psinka, parvoviróza, infekční hepatitida, parainfluenza, laryngotracheitida  a leptospiróza. Očkování se v každém případě určitě vyplatí, nejen proto, že máte jistotu, že váš pes bude zdravý a ušetříte jemu i sobě starosti , ale i proto, že léčba nemocí bývá dražší než samotné očkování.

 

Veterináři doporučují zachovávat pravidelnost při očkování psů. První se u pejsků provádí ve věku 6 týdnů. Pro dosažení plné imunity organismu psa je nutné přeočkování, které se obvykle provede za 3 týdny po prvním očkování a poté v pravidelných ročních nebo půlročních intervalech. Dodržovat harmonogram očkování je skutečně důležité, jinak by mohlo dojít k oslabení imunitního systému psů a očkování by tak přestalo být účinné.

 

Základní schéma očkování může být následující. Vždy se ale poraďte s veterinářem.

  • 6. týden věku psa - očkování proti parvoviróze a psince
  • 9.-10. týden věku psa -  znovu očkování proti parvoviróze a psince, očkování proti hepatitidě, laryngotracheitidě, parainfluenze a leptospiróze
  • 12.-14. týden věku psa - znovu očkování proti parvoviróze, psince, hepatitidě, laryngotracheitidě, parainfluenze a leptospiróze, očkování proti vzteklině

Následně se přeočkovává vždy po roce od posledního očkování podle  typu použité vakcíny.

 

Samozřejmě ale platí, že se očkuje pouze zdravý pes. I když tedy pravidelné očkování vychází na určité datum, pokud pejsek není v dobrém zdravotním stavu, je potřeba počkat, než se vyléčí. Toto neplatí, pokud se jedná o chronické onemocnění, které je dlouhodobé. Pak je možné psa očkovat dle potřeby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

Potravinové alergie u psů: 3 věci, na které si dát pozor

Alergie netrápí pouze lidi, ale často také jejich čtyřnohé kamarády. Typů alergií, které se u našich pejsků objevují, je nespočet. Velmi častý typ, se kterým se setkáváme i u našich psích zákazníků, je potravinová alergie. Máme pro vás 3 tipy, na co si dát při mlsání pozor.

Péče o zdraví
bígl-na-trávě-dostává-pamlsek-z-ruky
Oblíbené

Funkční pamlsky: 5 tipů, jak je využít na maximum

Na trhu s pamlsky se pořád objevují další novinky a od dob kostí či zbytků od večeře se toho pro pejsky dost změnilo. Velkým pojmem se staly tzv. funkční pamlsky, které kromě odměny pro pejska slibují i přidanou hodnotu ve formě blahodárných účinků na hafanovo zdraví.

Péče o zdraví Produkty v Dogsie
kolie běží na louce
Oblíbené

Paw-Treats, unikátní funkční pamlsky s CBD

Listopadové Dogsie ukrývalo zajímavou novinku na trhu – funkční pamlsky s CBD Agility+ od švýcarské značky Paw-Treats. Tento speciální pamlsek si zamilovala řada našich psích zákazníků i jejich páníčků. A v čem je Agility+ unikátní?

Péče o zdraví Produkty v Dogsie