dogsie blog

Pejsci vhodní pro lidi s alergií

avatar

Lucie Krchňáková

Péče o zdraví Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Mezi nejčastější alergie patří alergie na kočky a psy. Projevy mohou být různé od kýchání, slzení očí, až po kopřivku nebo zhoršené dýchání. Spouštěčem bývá přecitlivělost na sliny zvířete, roztoče a nebo nejčastěji na srst. Ale i přesto, po poradě s lékařem, se může alergik stát majitelem pejska.
Buďme ve spojení

Mezi nejčastější alergie patří alergie na kočky a psy. Projevy mohou být různé od kýchání, slzení očí, až po kopřivku nebo zhoršené dýchání. Spouštěčem bývá přecitlivělost na sliny zvířete, roztoče a nebo nejčastěji na srst. Ale i přesto, po poradě s lékařem, se může alergik stát majitelem pejska.

Neexistuje „hypoalergenní“ psí plemeno, které nám 100% zaručí bezproblémové soužití. Ale podle amerického klubu Kennel existují pejsci, kteří mají „předvídatelnou srst“, neboli takovou, která téměř nelíná. Pejsci, kteří línají, mají na konci chomáčku chlupů zbytky kůže (lupy), které se řadí mezi největší spouštěče alergie. Proto mohou být nelínající plemena dobře snášena, bez větších projevů přecitlivělosti.

A kteří pejsci, že to jsou? Přinášíme 5 tipů na možné společníky. Než si ale nějakého pejska vybereme, měli bychom s pejskem před koupí nebo adopcí strávit nějaký čas a pohrát si s ním. Zjistíme tak, zda neprojevujeme příznaky alergie.

1. Knírač

Toto plemeno sice líná, ale pouze v minimálním množství. Jeho srst je hrubá a méně dráždivá. S trochou péče o srst, jako je stříhání a česání, bývají většinou dobře snášeni.

2. Mexický naháč

Již podle názvu poznáme, proč je pejsek vhodný pro alergiky. Na světě existuje více pejsků tohoto typu, například peruánský naháč nebo čínský chocholatý pes. Během léta a zimy ale vyžadují speciální péči, aby byla jejich kůže chráněna.

3. Jorkšírský teriér

Jorkšírský teriér má v podstatě místo chlupů vlasy. Jorkšírům chybí podsada, která líná. Navíc jsou veselí, sebevědomí a inteligentní, zkrátka skvělí společníci.

4. Pudl

Pudlí srst vyžaduje pravidelnou péči, v podobě česání a stříhání. V Americe je dokonce pudl považován za nejchytřejší plemeno vůbec. Existuje několik velikostí, od trpasličího až po velkého pudla.

5. Bišonek

Bišonek je skvělým rodinným psíkem. Pro svou přizpůsobivost je vhodný jak k dětem, tak i ke starším lidem. Aby měl bišonek stále krásnou bílou srst, vyžaduje pravidelné koupání a česání.

Péče o srst pejska

I když si vybereme pejska, který má předpoklady k tomu být „hypoalergenní“, je třeba věnovat zvýšenou pozornost péči o jeho srst. V srsti pejska se drží spoustu prachu, roztočů a dalších nečistot. Proto bychom měli pejska častěji koupat. Rutinou by se pro nás mělo stát i pravidelné vyčesávání, které nám pomůže odstranit uvolněné chlupy. Česání bychom měli provádět nejlépe venku, tím se nám sníží množství poletujících chloupků doma.

Hračky a pelíšek

Každý pejsek má doma nějakou hračku, aby se zabavil. Nejen srst pejska nám může způsobit nepříjemné alergické projevy, ale také jejich sliny. Při výběru hračky je dobré zvolit tu, která je lehce omyvatelná, nebo se dá vyprat. U pelíšku bychom také měli volit materiál, který lze snadno udržet v čistotě. Podívejte se na naši nabídku pelíšků a plyšových hraček, které lze prát v pračce.

Čím méně koberců, tím lépe

Koberce jsou úplný ráj pro roztoče a velmi dobře se v nich drží i psí chlupy a další nečistoty. Proto je lepší mít doma co nejméně koberečků. Ideální je koberce nahradit jiným materiálem, jako je linoleum, vinyl nebo laminát. Jsou lehce omyvatelné a nečistoty nebudou mít šanci.

Zdroje: https://www.healthline.com/health/allergies/hypoallergenic-dogs

https://vse-pro-zviratka.cz/psi-pro-alergiky/

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

Jak správně pečovat o psí zuby?

Zuby jsou pro psy stejně důležité jako čich a sluch. Slouží jim ke kousání, rozmělňování a trhání potravy. Ale zároveň je používají také k obraně nebo je cení při výstraze. Vzhledem k tomu, že se potrava a fyziologie dutiny ústní psů od dávných dob výrazně změnila, čelí teď stejným zubním problémům jako lidé.

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Lovecká plemena a jejich využití

Na světě existuje spousta plemen, která byla vyšlechtěna k různým účelům. Ale protože je září ve znamení lovecké sezóny, podíváme se na specifickou skupinu, a to lovecká plemena.

Tipy a triky
Oblíbené

Proč psi jedí trávu? Je to normální?

Scénář, který zná asi každý pejskař. Venčíme si psa a zničehonic objeví dobře vypadající, chutný trs trávy a začne jej spásat, jako by to byla ta nejlepší lahůdka na světě. Kdysi se tradovalo, že pokud pes jí trávu, je to příslib deště. Ale dnes už víme, že tomu tak není. Proč vlastně psi jedí trávu? Je to ze zdravotních důvodů nebo to dělají jen proto, že jim zkrátka chutná?

Péče o zdraví