dogsie blog

Proč psi doma značkují a dělají loužičky?

avatar

Lucie Krchňáková

Péče o zdraví Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Když si pořídíme štěňátko, počítáme s tím, že po nějakou dobu budeme doma nacházet loužičky. Ale co dělat v případě, že máme doma dospělého psa, který byl po celou dobu čistotný a najednou začal čůrat doma? Příčin může být hned několik - od poruchy chování až po zdravotní problémy.
Buďme ve spojení

Důvody, proč pes začne čůrat doma

Pokud máme doma pejska, který byl vždy čistotný a najednou začal čůrat doma, můžeme si být jisti, že u psa nastala nějaká změna. Na nás majitelích je, abychom na to přišli a položili si pár otázek.

Věnujeme pejskovi dostatek pozornosti? Neobjevil se v sousedství nový pes? Je v domácnosti změna - další pes, kočka, miminko?

Jestli ale víme, že doma nedošlo k žádné změně, která by pejska stresovala nebo nutila ke značení svého území, měli bychom zvážit i návštěvu veterináře, který případně vyloučí zdravotní problémy.

Pojďme se podívat na nejčastější příčiny, proč psi čůrají doma.

Strach, submisivita

Strach není jen lidská vlastnost, ale trpět jim mohou i zvířata včetně psů. Při pocitu strachu psi jednají instinktivně tak, jak jim radí příroda - upustí pár kapek moči. Toto chování můžeme vidět u vlků. Močení funguje jako omluva za nějaké provinění se vůči výše postavenému vlkovi.

Strachu nejčastěji podléhají psi, kteří jsou bojácní až submisivní. Často se s tím můžeme setkat u psů z útulku, kteří zažili špatné zacházení u předchozího majitele. Bojácní psi mohou upustit pár kapek i když mají radost, např. při vítání.

Strach pramení z neznámých věcí. Abychom psa zbavili strachu, a tím pádem i močení doma, je zapotřebí správná socializace.

Značení teritoria

Psi mají velké teritoriální cítění a velmi rádi si značkují své území. Problém však nastává v případě, kdy mají potřebu značkovat nábytek nebo gauč. Důvodem ve změně chování může být nový pes v rodině nebo blízkém okolí. Značkováním dává najevo, že králem je tady on.

Pokud vidíme, že se pes doma chystá označkovat nábytek, můžeme jeho činnost přerušit. Výborným řešením je přerušit činnost za pomocí zvuku, jako je hlasité tleskání nebo si můžeme stáhnout do mobilu třeba zvuk sirény. Důležité je, aby zvuk psa vyrušil.

Trucování, získání pozornosti

O tom, že psi umí být pěkně paličatí, se přesvědčili již mnozí majitelé. Bohužel k trucování se mnohdy připojují také loužičky. Většinou se tímto psi snaží upoutat naši pozornost, protože se nudí nebo mají pocit, že se jim páníček málo věnuje.

Loužičku bychom měli uklidit až když nás pejsek nevidí, dobrým řešením je během úklidu psa zavřít do jiné místnosti.

Zdravotní problém

U starších psů může docházet k různým onemocněním, které mohou zapříčinit, že pes nemá kontrolu nad únikem moči. Inkontinence se totiž nevyhýbá ani psům, zejména jestli se jedná o staršího pejska. Postihnout ale může psa v každém věku.

Inkontinence může být jen druhotným příznakem jiné nemoci. V tomto případě bychom měli navštívit veterináře, který určí příčinu a následnou léčbu.

Co rozhodně nedělat

Odnaučit pejska značkovat nábytek nebo dělat loužičky po bytě není nemožné. Určitě je třeba, abychom se obrnili trpělivostí a jednali klidně. V žádném případě na pejska nekřičíme a ani ho netrestáme. Tímto chováním bychom prohlubovali pocit strachu a značkování by se mohlo zhoršit.

Nejlepším způsobem je pozitivní motivace. Můžeme brát pejska ven častěji a za každé vyčůrání se venku ho klidně až přehnaně pochválíme a dáme pamlsek pro psy. Na tento trénink se skvěle hodí například pamlsek pro psy Zelenáčova pastička, který je vyroben ze 100% zvěřiny.

Jestliže je problém v psychice psa, můžeme vyhledat odbornou pomoc u psího psychologa nebo u trenéra.

Zdroje:
https://www.thesprucepets.com/why-is-dog-peeing-in-the-house-1118305
https://www.petmd.com/dog/slideshows/care/reasons-for-dog-peeing-in-house#slide-1

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

pes bez srsti - peruánský bezsrstý pes
Oblíbené

Pes bez srsti – pes vhodný pro alergiky

Toužíte po koupi čtyřnohého kamaráda, ale máte na psy alergii? Nevadí. Můžete se poohlédnout některém z bezsrstých psích plemenech. Tato plemena jsou nejčastěji označována jako psi vhodní pro alergiky.

Tipy a triky
Oblíbené

Nachlazení u psa  - příznaky a léčba

Ať chceme nebo ne, je tady podzim a s ním i větší riziko onemocnění. Pro naše pejsky je přicházející chladné a vlhké počasí stejná zkouška jako pro náš imunitní systém. Zde najdete vše, co potřebujete vědět na téma nachlazení u psa, rýma u psa, příznaky, léčba i prevence.

Péče o zdraví
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky