dogsie blog

Máte doma strašpytla? 4 tipy na uklidnění úzkostného pejska

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Opodstatněný strach je u hafanů rozhodně zdravý, protože naše čtyřnohé miláčky udržuje v bezpečí. Problém však nastává, když se pejsek bojí běžných a neškodných věcí, lidí nebo míst, nebo se dostává do nezvladatelné paniky. A jak můžeme úzkostnému chlupáčovi pomoct překonat tento problém? Máme pro vás 4 tipy, jak na to.
bojácný pes leží na gauči
Buďme ve spojení

Opodstatněný strach je u hafanů rozhodně zdravý, protože naše čtyřnohé miláčky udržuje v bezpečí. Problém však nastává, když se pejsek bojí běžných a neškodných věcí, lidí nebo míst, nebo se dostává do nezvladatelné paniky. A jak můžeme úzkostnému chlupáčovi pomoct překonat tento problém? Máme pro vás 4 tipy, jak na to.

Nejdřív je ale dobré vědět, jak úzkost a nepřiměřený strach u pejska rozeznat. Mezi nejčastější projevy patří:

  • třes, stažený ocas, schovávání se, pasivní chování
  • panika, pokusy o útěk, hyperaktivita vedoucí až ke zranění
  • zažívací problémy, průjem
  • přílišné lízání a kousání částí těla, lysá či krvavá místa na kůži

Pokud jste některé z těchto znaků u pejska zpozorovali, je možné, že se jedná o úzkost. Jako první je ale nutné navštívit veterináře, který musí vyloučit, že jsou tyto stavy způsobené nemocí nebo otravou. Pokud se opravdu potvrdí, že jde o úzkost, může mu veterinář předepsat léčebné přípravky. Kromě toho ale můžete pro pejskovu duševní pohodu udělat několik věcí i vy:

1. Rozmanitost prostředí

Spoustu problémům se strachy se dá předcházet už od útlého věku pejska tím, že ho vystavíme různým prostředím, lidem, zvířatům a situacím. Pro hafana, který celý život nepoznal nic jiného než páníčkovu zahradu, je např. návštěva města neskutečně stresující. Ukazujte hned od začátku vašemu hafanovi nová místa, střídejte procházkové trasy, navštěvujte spolu psí hřiště nebo „cvičák”.

2. Hlavně klid

Pro hafany je naše pozornost odměnou. Pokud tedy konejšíte ustrašeného psa, odměňujete tím jeho současné chování - ustrašenost. Pejskovi nejde vysvětlit, proč by se neměl bát nebo že ta děsivá věc je vlastně neškodná. Ve chvílích, kdy hafani zažívají strach, je nejlepší strategií jít příkladem. Psi se učí napodobováním lidí, a proto při stresových situacích vystupujte klidně a nepanikařte. Ukažte pejskovi svým chováním, že se opravdu není čeho bát.

3. Trénink a odměny

S předchozím bodem souvisí i to, že je na místě hafana odměňovat ve chvíli, kdy ve stresových situacích zachová klid. Dáte mu tak jasně najevo, jaké chování je žádoucí, a zvýšíte tím i šance, že pejsek bude ve stresové situaci klidný i příště.

4. Síla bylinek

O pozitivních účincích aromaterapie na nás lidi už jste určitě slyšeli, ale příjemné vůně esenciálních olejů můžou pomoct i našim úzkostným čtyřnohým kamarádům. Pro tyto účely se nejvíc hodí např. šalvějový a levandulový olej. Mějte ale na paměti, že psí čich je mnohonásobně citlivější než ten náš, a je proto nutné oleje hodně zředit. Před použitím olejů si prostudujte vše podstatné, aby pejskovi nezpůsobily žádné potíže.

Zdroje: 1, 2, 3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Související články

pes bez srsti - peruánský bezsrstý pes
Oblíbené

Pes bez srsti – pes vhodný pro alergiky

Toužíte po koupi čtyřnohého kamaráda, ale máte na psy alergii? Nevadí. Můžete se poohlédnout některém z bezsrstých psích plemenech. Tato plemena jsou nejčastěji označována jako psi vhodní pro alergiky.

Tipy a triky
Oblíbené

Nachlazení u psa  - příznaky a léčba

Ať chceme nebo ne, je tady podzim a s ním i větší riziko onemocnění. Pro naše pejsky je přicházející chladné a vlhké počasí stejná zkouška jako pro náš imunitní systém. Zde najdete vše, co potřebujete vědět na téma nachlazení u psa, rýma u psa, příznaky, léčba i prevence.

Starostlivosť o zdravie
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Starostlivosť o zdravie Tipy a triky