zbývá
pouze

825 Balíčků

401x malý

258x střední

166x velký

VÁNOČNÍ BALÍČKY DOGSIE PRÁVĚ V PRODEJI.
JEN OMEZENÝ POČET KUSŮ!

Dogrinchův tematický balíček Zelenáčovy Vánoce.

již od
430
Chci svůj balíček

dogsie blog

Ovoce v psím jídelníčku - ano či ne?

avatar

Tereza Roučková

Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Ovoce je plné vitamínů, antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek. Není tedy divu, že má v lidském jídelníčku své nezastupitelné místo. Ale co pes a ovoce? Smíme se s našimi psími parťáky o ovoce vůbec podělit nebo je pro ně nebezpečné?
Buďme ve spojení

Ovoce je plné vitamínů, antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek. Není tedy divu, že má v lidském jídelníčku své nezastupitelné místo. Ale co pes a ovoce? Smíme se s našimi psími parťáky o ovoce vůbec podělit nebo je pro ně nebezpečné?

Až na pár výjimek mohou psi jíst téměř všechny druhy ovoce, které se na českých stolech vyskytují. Důležité je dát si pozor na nebezpečné druhy a na ovoce, které obsahuje nebezpečné části, jako je například pecka, stonek, slupka či listy. Pojďme se společně podívat na různé druhy ovoce a jejich podávání pejskům.

Borůvky

Borůvky jsou známé jako superpotravina. Nejen že jsou maličké a hafani nemají obvykle problémy s jejich konzumací, navíc obsahují spoustu antioxidantů, živin, vlákniny, vitamínů A, B, C, D, E a K. 

Jahody

I jahody jsou pro psí zdraví velice prospěšné. Stejně jako borůvky obsahují velké množství antioxidantů a vlákniny. Pokud by měl pejsek s jejich konzumací problémy a jahody odmítal, dá se z nich udělat třeba i skvělé pyré.

pes a ovoce

Třešně

Třešně můžeme psům podávat, je to pro ně chutná svačinka. Pozor ale na stonky, pecky a listy, které obsahují pro psy velmi jedovatý kyanid. U třešní je také důležité, aby pejsek nespolkl či nevdechl pecku. 

Banány a broskve

Banány a broskve jsou pro naše čtyřnohé kamarády zdravou a skvělou svačinkou, ale nesmí se to s jejich množstvím přehánět. Obsahují totiž velké množství cukrů, což by ve větším množství mohlo pejskům způsobit potíže s nadváhou. Banány obsahují velké množství vlákniny, draslíku, vitamínů A a C. Příliš mnoho banánů ale může pejskům způsobit zácpu a u broskví je třeba dávat opět pozor na toxické pecky.

Jablka

Jablka obsahují velké množství vlákniny, která napomáhá správně fungujícímu trávení. Je ale důležité podávat psům jablka bez slupky a bez jadérek, které pro ně mohou být ve velkém množství opět toxické. 

Maliny

Maliny jsou plné živin a vitamínů, ale prospěšné jsou jen v malém množství. Obsahují totiž xylitol, přírodní cukr, který může být ve větší dávce pro chlupáče nebezpečný a způsobit jim onemocnění jater nebo hypoglykémii. Na druhou stranu mohou být maliny se svými protizánětlivými účinky v menším množství skvělé pro psí staříky, kteří trpí záněty kloubů.

Pomeranče

Pomeranče a ostatní druhy citrusů jsou v omezeném množství pro psy zdravé. Citrusy ale mohou některé psy dráždit a způsobit jim trávicí potíže. Také je třeba dávat pozor, aby pejsek nesnědl pomerančovou kůru.

Brusinky

Brusinky stejně jako borůvky lze označit za  superpotravinu. Jsou ale poměrně trpké, proto některým pejskům nemusí chutnat. Pokud by ale pejsek měl problémy s močením, vyplatí se mu do jídelníčku brusinky přidat. Skvěle totiž pomáhají se záněty močových cest. 

Ananas

Čerstvý ananas je chutná pochoutka a velká nálož vitamínů, minerálů a vlákniny v jednom. A to nejen pro nás dvounožce, ale také pro naše čtyřnohé kamarády. Ananas navíc mimo jiné obsahuje bromelin. Látku, která hafanům pomáhá zpracovat bílkoviny.

Vodní meloun

Jako poslední zde máme jako bonus vodní meloun. Vodní meloun je sice zelenina, ale mezi hafany je velmi oblíbený a proto jsme jej zahrnuli. Melou obsahuje velké množství vody a je tak vhodný pro hafany především v horkých letních dnech, kdy je dokáže skvěle hydratovat. Pozor ale na slupku a pecičky, ty jsou pro psy toxické.

pes a ovoce

A které ovoce do psího jídelníčku raději vůbec nezařazovat?

Rajčata

Rajčata obsahují, stejně jako syrové brambory, solanin, který může být pro psy nebezpečný. Koncentruje se ve stoncích a v nezralých plodech. Pejskům může způsobit podráždění trávicího traktu nebo poškození centrální nervové soustavy. Pejskům pak hrozí svalová křeč, ztráta pohybové koordinace nebo celková slabost. 

Hrozny a rozinky

Hrozny a rozinky mohou u psů způsobovat selhání orgánů, zejména ledvin. Mezi symptomy poruchy ledvin, kterých si můžeme u svých mazlíčků všimnout, patří například zvracení, průjem, ztráta chuti k jídlu, deprese či úbytek váhy. Stejně jako hrozny a rozinky může podobné potíže způsobit i rybíz. 

Avokádo

Avokádo je druh ovoce, který je pro psy úplně nejnebezpečnější. Obsahuje nebezpečnou složku Persin, která poškozuje srdce, plíce a ostatní tkáně. Psům se nedoporučuje podávat žádná část avokáda. Kromě toho je avokádo velmi tučné, což může způsobit podráždění slinivky a vznik zažívacích problémů.

Je spousta druhů ovoce, kterým můžeme pejskům v přiměřeném množství ovocem přilepšovat. Vždy ale musíme brát v potaz kondici a zdraví našeho pejska a nedávat mu ovoce nebo jeho části, které pro něj představují nebezpečí. Je nějaké oblíbené ovoce, které si váš hafan s radostí dává?

V aktuálním říjnovém balíčku Dogsie můžete s pejskem spoustu skvělého ovoce objevit. Neváhejte a objednávejte Dogsie s tématem Ovocná exploze na našem webu! 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Související články

Oblíbené

Jak na separační úzkost u psa?

Psi jsou smečková zvířata a většina z nich samotu špatně snáší. Mnoho majitelů už se setkalo se situací, kdy na ně při příchodu domů čekala loužička nebo rozkousané boty. V horším případě také rozzlobení sousedé stěžující si na štěkot. Jak se separační úzkost projevuje a jak se dá zmírnit?

Starostlivosť o zdravie Tipy a triky
Oblíbené

Jak poznáme, že psa trápí zubní problémy?

Psi jsou naši věrní společníci a v mnoha ohledech nám zpříjemňují a zkvalitňují život. Na nás je, abychom jim jejich péči oplatili. A to nejen láskou, ale i správnou péčí o jejich zdraví, včetně zubů. Ty jsou pro pejsky velmi důležité. Bohužel si je sami nevyčistí, a ani nám neumějí říct, že je trápí dentální problém.

Starostlivosť o zdravie Tipy a triky
Oblíbené

Jak správně pečovat o psí zuby?

Zuby jsou pro psy stejně důležité jako čich a sluch. Slouží jim ke kousání, rozmělňování a trhání potravy. Ale zároveň je používají také k obraně nebo je cení při výstraze. Vzhledem k tomu, že se potrava a fyziologie dutiny ústní psů od dávných dob výrazně změnila, čelí teď stejným zubním problémům jako lidé.

Starostlivosť o zdravie Tipy a triky