zbývá
ještě

1742 Balíčků

827x malý

638x střední

266x velký

11x catsie

limitovaná vánoční edice

Doggovy vysněné Vánoce v prodeji

již od
470
Chci svoje Dogsie

dogsie blog

Ovoce v psím jídelníčku - ano či ne?

avatar

Tereza Roučková

Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Ovoce je plné vitamínů, antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek. Není tedy divu, že má v lidském jídelníčku své nezastupitelné místo. Ale co pes a ovoce? Smíme se s našimi psími parťáky o ovoce vůbec podělit nebo je pro ně nebezpečné?
Buďme ve spojení

Ovoce je plné vitamínů, antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek. Není tedy divu, že má v lidském jídelníčku své nezastupitelné místo. Ale co pes a ovoce? Smíme se s našimi psími parťáky o ovoce vůbec podělit nebo je pro ně nebezpečné?

Až na pár výjimek mohou psi jíst téměř všechny druhy ovoce, které se na českých stolech vyskytují. Důležité je dát si pozor na nebezpečné druhy a na ovoce, které obsahuje nebezpečné části, jako je například pecka, stonek, slupka či listy. Pojďme se společně podívat na různé druhy ovoce a jejich podávání pejskům.

Borůvky

Borůvky jsou známé jako superpotravina. Nejen že jsou maličké a hafani nemají obvykle problémy s jejich konzumací, navíc obsahují spoustu antioxidantů, živin, vlákniny, vitamínů A, B, C, D, E a K. 

Jahody

I jahody jsou pro psí zdraví velice prospěšné. Stejně jako borůvky obsahují velké množství antioxidantů a vlákniny. Pokud by měl pejsek s jejich konzumací problémy a jahody odmítal, dá se z nich udělat třeba i skvělé pyré.

pes a ovoce

Třešně

Třešně můžeme psům podávat, je to pro ně chutná svačinka. Pozor ale na stonky, pecky a listy, které obsahují pro psy velmi jedovatý kyanid. U třešní je také důležité, aby pejsek nespolkl či nevdechl pecku. 

Banány a broskve

Banány a broskve jsou pro naše čtyřnohé kamarády zdravou a skvělou svačinkou, ale nesmí se to s jejich množstvím přehánět. Obsahují totiž velké množství cukrů, což by ve větším množství mohlo pejskům způsobit potíže s nadváhou. Banány obsahují velké množství vlákniny, draslíku, vitamínů A a C. Příliš mnoho banánů ale může pejskům způsobit zácpu a u broskví je třeba dávat opět pozor na toxické pecky.

Jablka

Jablka obsahují velké množství vlákniny, která napomáhá správně fungujícímu trávení. Je ale důležité podávat psům jablka bez slupky a bez jadérek, které pro ně mohou být ve velkém množství opět toxické. 

Maliny

Maliny jsou plné živin a vitamínů, ale prospěšné jsou jen v malém množství. Obsahují totiž xylitol, přírodní cukr, který může být ve větší dávce pro chlupáče nebezpečný a způsobit jim onemocnění jater nebo hypoglykémii. Na druhou stranu mohou být maliny se svými protizánětlivými účinky v menším množství skvělé pro psí staříky, kteří trpí záněty kloubů.

Pomeranče

Pomeranče a ostatní druhy citrusů jsou v omezeném množství pro psy zdravé. Citrusy ale mohou některé psy dráždit a způsobit jim trávicí potíže. Také je třeba dávat pozor, aby pejsek nesnědl pomerančovou kůru.

Brusinky

Brusinky stejně jako borůvky lze označit za  superpotravinu. Jsou ale poměrně trpké, proto některým pejskům nemusí chutnat. Pokud by ale pejsek měl problémy s močením, vyplatí se mu do jídelníčku brusinky přidat. Skvěle totiž pomáhají se záněty močových cest. 

Ananas

Čerstvý ananas je chutná pochoutka a velká nálož vitamínů, minerálů a vlákniny v jednom. A to nejen pro nás dvounožce, ale také pro naše čtyřnohé kamarády. Ananas navíc mimo jiné obsahuje bromelin. Látku, která hafanům pomáhá zpracovat bílkoviny.

Vodní meloun

Jako poslední zde máme jako bonus vodní meloun. Vodní meloun je sice zelenina, ale mezi hafany je velmi oblíbený a proto jsme jej zahrnuli. Melou obsahuje velké množství vody a je tak vhodný pro hafany především v horkých letních dnech, kdy je dokáže skvěle hydratovat. Pozor ale na slupku a pecičky, ty jsou pro psy toxické.

pes a ovoce

A které ovoce do psího jídelníčku raději vůbec nezařazovat?

Rajčata

Rajčata obsahují, stejně jako syrové brambory, solanin, který může být pro psy nebezpečný. Koncentruje se ve stoncích a v nezralých plodech. Pejskům může způsobit podráždění trávicího traktu nebo poškození centrální nervové soustavy. Pejskům pak hrozí svalová křeč, ztráta pohybové koordinace nebo celková slabost. 

Hrozny a rozinky

Hrozny a rozinky mohou u psů způsobovat selhání orgánů, zejména ledvin. Mezi symptomy poruchy ledvin, kterých si můžeme u svých mazlíčků všimnout, patří například zvracení, průjem, ztráta chuti k jídlu, deprese či úbytek váhy. Stejně jako hrozny a rozinky může podobné potíže způsobit i rybíz. 

Avokádo

Avokádo je druh ovoce, který je pro psy úplně nejnebezpečnější. Obsahuje nebezpečnou složku Persin, která poškozuje srdce, plíce a ostatní tkáně. Psům se nedoporučuje podávat žádná část avokáda. Kromě toho je avokádo velmi tučné, což může způsobit podráždění slinivky a vznik zažívacích problémů.

Je spousta druhů ovoce, kterým můžeme pejskům v přiměřeném množství ovocem přilepšovat. Vždy ale musíme brát v potaz kondici a zdraví našeho pejska a nedávat mu ovoce nebo jeho části, které pro něj představují nebezpečí. Je nějaké oblíbené ovoce, které si váš hafan s radostí dává?

V aktuálním říjnovém balíčku Dogsie můžete s pejskem spoustu skvělého ovoce objevit. Neváhejte a objednávejte Dogsie s tématem Ovocná exploze na našem webu! 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

Ovoce v psím jídelníčku - ano či ne?

Ovoce je plné vitamínů, antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek. Není tedy divu, že má v lidském jídelníčku své nezastupitelné místo. Ale co pes a ovoce? Smíme se s našimi psími parťáky o ovoce vůbec podělit nebo je pro ně nebezpečné?

Tipy a triky
Oblíbené

VYZKOUŠELI JSME ZA VÁS: COOLPES - Veselá výbava pro pejsky

Hledáte výbavu pro pejska, se kterou vyniknete? Zakladatelé COOLPES.cz  na trhu hledali přesně to samé. Nakonec veselou a originální výbavu našli u značky DUKIER a stali se jejím oficiálním distributorem v ČR. Před nějakou dobou nás kontaktovali a nabídli nám k otestování postroj a vodítko z jejich nabídky. A jak testování dopadlo?

Tipy a triky
Oblíbené

Zabavte se spolu: 6 tipů na domácí aktivity s pejskem

Jsou chvíle, kdy musíme být nedobrovolně doma – ať už kvůli aktuálnímu zákazu vycházení nebo třeba při vytrvalém dešti. V takových chvílích může být pro páníčky těžké pejska zabavit. Připravili jsme proto několik tipů na aktivity, kterými se můžete s pejskem zabavit i doma.

Tipy a triky Zábava