zbývá
pouze

0 Balíčků

x malý

x střední

x velký

NOVÁ ÚNOROVÁ EDICE DOGSIE: PSÍ MAFIE
Při nákupu nad 1 200 Kč doprava zdarma

Má váš pejsek na to, stát se psím mafiánem? Objednejte mu nové Dogsie a uvidíte!

již od
520
Chci svůj balík

dogsie blog

V Dogsie myslíme na přírodu. Co jsou to ty tetrapaky?

avatar

Tereza Roučková

Produkty v Dogsie Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
I nám v Dogsie dělá starost uhlíková stopa, kterou jako majitelé zvířátek vytváříme. Proto se snažíme se na tuto problematiku zaměřovat. Dogsie balíme ekologicky a většina pamlsků je balena do obalů, které jsou rozložitelné a pochutnají si na nich třeba žížalky. V pirátském Dogsie zase bylo chutné krmivo Bozita balené v tetrapaku. Co to ale vlastně je?
Buďme ve spojení

I nám v Dogsie dělá starost uhlíková stopa, kterou jako majitelé zvířátek vytváříme. Proto se snažíme se na tuto problematiku zaměřovat. Dogsie balíme ekologicky a většina pamlsků je balena do obalů, které jsou rozložitelné a pochutnají si na nich třeba žížalky. V pirátském Dogsie zase bylo chutné krmivo Bozita balené v tetrapaku. Co to ale vlastně je?

Co je tetrapak a jaké má výhody a nevýhody?

Tetrapak (nápojový karton) je složen z několika vrstev - papíru, polyethylenu a v některých případech i hliníku. Mezi jeho nesporné výhody patří nulová propustnost pro vzduch a slunce, takže v něm některé vitamíny i celé tekutiny vydrží déle. Obzvlášť u krmiv pro zvířata s obsahem masa je uchování potravin po dlouhou dobu bez přidání konzervantů důležitým faktorem. Dalším pozitivem je i to, že krabice jsou docela lehké, skladné a méně náchylné k poškození či prasknutí. Na druhou stranu je složená vrstva kartonů náročnější na výrobu. 

Proč třídit nápojové kartony?

Obaly z nápojových kartonů bychom měli třídit kvůli vysokému podílu kvalitního papíru, který je vyroben ze dřeva (z celulózy – jedná se o obnovitelný zdroj). Použité nápojové kartony jsou velmi ceněnou surovinou pro další zpracování v papírnách, papír totiž můžeme recyklovat 5–7krát.

Co pak z toho?

Po zpracování můžou směsi posloužit k výrobě opravdu široké škály produktů - posuďte sami: kartonové tubusy, diáře, toaletní papír, krabice z vlnité lepenky, papírové tašky, kartonové krabice, obaly, autodíly, směs pro výrobu nábytku, střešní krytiny, paliva, stavební a izolační desky….   Využití nápojových kartonů v případě, kdy neskončí ve směsném odpadu, ale kdy je vytřídíme, je celá řada. Opravdu to tedy má smysl!

Tak kam s ním?

Oranžová barva je základ kontejneru na tetrapaky. Buďto je popelnice celá oranžová, nebo má oranžové víko. V nejhorším případě má alespoň oranžovou samolepku. Někde je možné třídit nápojové kartony společně s plasty nebo s papírem. Proto je důležité sledovat informační samolepky na kontejnerech, které nám říkají, jak v dané obci třídit odpady správně. Zásady správného třídění nápojových kartonů:

  • Před tříděním do nádob určených ke sběru nápojových kartonů není třeba je vymývat, obsah stačí důkladně vyprázdnit.
  • Při vhazování do sběrných nádob je nesmíme zapomenout pořádně sešlápnout, díky tomu v kontejnerech šetříme místo a vejde se do nich mnohem více odpadu. Můžeme tak přispět i ke snížení frekvence svozu odpadu.
  • Nemusíme odstraňovat ani plastová víčka.

A co že je v Dogsie do tetrapaku zabaleno?

V Dogsie na vás čekala dobrota od firmy Bozita, což je malá švédská firma z Vårgårdy, která připravuje krmiva pro domácí mazlíčky již od roku 1903. S tou jsme navázali spolupráci i z důvodu, že výroba se řídí přísnými pravidly – žádné růstové hormony a antibiotika v použitém mase, ani geneticky modifikované organismy (GMO). Továrna je 100% poháněna obnovitelnou energií a veškerý odpad je přeměněn na bioplyn. A to se nám líbí! Na našem e-shopu najdete produkty ZDE (v popisku produktu se o nich dozvíte ještě mnohem více a můžete si je rovnou i objednat).

A na závěr trocha té vědy pro studijní typy

V roce 2009 proběhla celoevropská studie LCA (analýza životního cyklu výrobků), podle které je možné díky použití obalů z nápojových kartonů pro trvanlivé potraviny snížit produkci skleníkových plynů až o 60 % oproti sklenici, o 54 % v porovnání s plechovkou a o 36 % ve srovnání s plastovými sáčky na trvanlivé potraviny.

Podle jiného zdroje metoda posuzovala „ekologickou šetrnost nejfrekventovaněji využívaných nápojových obalů na českém trhu“ od fáze „těžby surovin, přes výrobu, (znovu) naplnění a distribuci obalu, uvedení druhotné odpadové suroviny sběrem a recyklací zpět do oběhu, až po vznik odpadu. Fáze užití do posouzení zahrnuta nebyla.“

Jak se zde uvádí, autoři se pokusili kvantifikovat přispění životního cyklu nápojových obalů například k projevům, jako je globální oteplování, acidifikace, tvorba fotooxidantů či poškození ozónové vrstvy. Nejlépe dopadly právě nápojové kartony, největší dopad má nevratné sklo (skleněné obaly na jedno použití).

Mrkněte na všechny pamlsky, které do Dogsie s ohledem na přírodu připravujeme nebo pejskovi rovnou objednejte jeho předplatné. Určitě mu to udělá radost. A nezapomínejte třídit. Má to smysl!

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1pojov%C3%BD_karton
https://www.samosebou.cz/tag/napojove-kartony/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Oblíbené

Vánoční balíček - Doggo sám doma

Další Vánoce jsou za námi a s nimi i další vánoční Dogsie. Tentokrát to bylo před Vánoci velmi napínavé. Doggova rodina si naplánovala předvánoční dovolenou v Itálii. V tom všem zmatku okolo balení a odjezdu ale nechala Dogga doma! Ten však brzy zjistil, že úplně tak sám doma není. Podívejme se společně, s čím se musel Doggo před Vánoci vypořádat a co připravil pejskům do vánočního balíčku v roce 2022.

Produkty v Dogsie
Oblíbené

Catsie: pátá limitovaná edice

Ani tentokrát jsme na Vánoce nezapomněli na kočičky a připravili jsme pro ně již pátou limitovanou edici Catsie! Pojďme se společně podívat, co dělalo kočičkám radost v roce 2022.

Produkty v Dogsie
Oblíbené

Tipy na dárky pro psy

Vánoce jsou za dveřmi! A my bychom při nakupování dárků neměli zapomínat ani na naše čtyřnohé miláčky. Přinášíme tipy na vánoční dárky pro psy, aby se i oni měli na co pod stromečkem těšit.

Produkty v Dogsie
Objednávky s garancí doručení do Vánoc
Česká pošta, Balíkovna
20. 12. 2022
Zásilkovna
19. 12. 2022
PPL, GLS, DPD
20. 12. 2022