dogsie blog

Zachráněná víla Amálka

avatar

Tereza Roučková

Pomoc psům v nouzi

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Tento měsíc jsme v Dogsie přispívali na Amálku, která se do našeho partnerského spolku Dočasky.cz dostala v příšerném stavu. Amálka je křehká jako víla, a přitom neuvěřitelně silná, když snášela tolik bolesti i utrpení, a přesto svého pána přese všechno milovala. 
Buďme ve spojení

Tento měsíc jsme v Dogsie přispívali na Amálku, která se do našeho partnerského spolku Dočasky.cz dostala v příšerném stavu. Amálka je křehká jako víla, a přitom neuvěřitelně silná, když snášela tolik bolesti i utrpení, a přesto svého pána přese všechno milovala.

Fenka Amálka byla nalezena v domě, který byl od podlahy až po strop naplněn odpadky. Minimálně tři dny seděla u svého zesnulého pána a štěkáním přivolávala pomoc. Byla vystrašená, ale její oddanost jí nedovolila pána opustit. Chvilku trvalo, než se jí podařilo přemluvit ke spolupráci.

Podle zápachu, zadredované srsti a přerostlých drápků bylo hned jasné, že si fenka nežila jako princezna. To ale nebylo to nejhorší. Na mléčné žláze měla mokvající nádor velikosti možské dlaně. Po převozu Amálku čekalo ostříhání srsti, odstranění rybářské třpytky z dredů a zlikvidování blech. Podle slov pečovatelů z Dočasek takto zdevastované zvíře už dlouho neviděli.

Amálka byla svěřena do rukou veterinářů a všichni nyní věříme, že se ji podaří zachránit. Absolvovala komplexní vyšetření, aby nebyla zbytečně vystavena náročnému zákroku, kdyby byla šance na záchranu mizivá. Fenka měla v krvi výrazný zánět z infekce v prasklém tumoru a byla silně anemická. Není divu. Prasklý tumor krvácel, odumřelá tkáň by se pravděpodobně v důsledku chronického zanedbání utrhla a Amálka by vykrvácela.

[gallery size="medium" ids="106199,106200,106201"]

Krom zvýšeného proteinu byla silně dehydratovaná, když uvězněná v domě neměla několik dní přístup k vodě. Do spirály zatočené drápy už v tu chvíli všem připadaly jen jako zrnko v písku. Přes to všechno je ale Amálka trpělivá. Nechala si udělat všechny nepříjemné věci jako odběr krve, snímkování rtg i vyholení bříška kvůli sonografii. Ze snímku bylo jasné ohraničení nádoru. Nebylo tedy o čem přemýšlet a byl dán souhlas k jeho okamžitému odstranění. Po půl druhé hodině vážila Amálka o půl kila méně.

Vzorek oddělené části putoval na histologii. Jak se všichni obávali, byl zhoubný. Silná analgetika a antibiotika byla podpořena homeopatiky a Amálku čekal bolestivý rekonvalescenční týden. Jizvu má od žeber až po konečník.

Nepohodlný límec a košilku bylo možné po deseti dnech odložit a jet s Amálkou na kontrolu a vyjádřit velké díky doktorce Veronice Míčkové i celému týmu kliniky Veterina Ivančice. Bez nich by v Dočaskách panovala bezmoc a mohli by jen přihlížet a čekat na konec jednoho psího života. Díky pomoci ale místo toho dostali šanci jeden znovu nastartovat.

Už teď je víla Amálka rozkošná. Je neuvěřitelné, jak se takový drobeček, který byl ještě před dvěma týdny v devastovaném stavu, dokáže radovat, div si neukroutí ocásek, a smát se od ucha k uchu. Za pár týdnu už bude tancovat jako večerníčková víla Amálka.

Spolku Dočasky.cz přispíváme částku 5 000 Kč na pokrytí nákladů za veterinární péči, kterou musela Amálka projít. Celkem jsme na pomoc pejskům v nouzi přispěli už 333 750 Kč. Děkujeme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

Barunka a její zdravotní trápení

Když Barunka přišla do péče spolku Dočasky.cz, spíše než fundláka připomínala šarpeje s kůží šupinatou a zvrásněnou. Srst na zádech a břiše vypadávající po trsech, holá bolavá místa, výrazný kvasinkový zápach. S límcem srsti kolem krku a smotkem chlupů na špičce ocasu vypadala jako černá lvice.

Pomoc psům v nouzi
Oblíbené

Obřík Valkýra a její nákladné potíže

Říká se malý pejsek, malé výdaje, velký pejsek, velké výdeje. Obzvlášť to platí, pokud není pejsek 100% zdráv. Ne jinak tomu je bohužel v případě fenky Valkýry. A právě na pomoc s náklady na její léčbu a péči jsme společně přispívali za měsíce únor a březen.

Pomoc psům v nouzi
Oblíbené

Grinch - Staford za sedm tisíc

Pejsek Grinch by mohl psát další příběh o nezodpovědnosti lidí, kteří za nekřesťanské peníze kupují nemocná bezpapírová štěňata na inzerát a podporují množitelský business.

Pomoc psům v nouzi