dogsie blog

10 rad, jak se při výběru pejska vyhnout množírnám

avatar

Tereza Roučková

Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Rozeznat štěně z množírny je v praxi nelehký úkol. Proto jsme pro vás připravili 10 konkrétních rad, které vám při výběru pejska pomohou. Na co si tedy dát pozor?
Buďme ve spojení

O množírnách se poslední dobou mezi pejskaři hodně mluví a stále více lidí se zajímá o to, odkud jejich psí kamarádi pocházejí. Problematice množíren jsme se už jednou věnovali, ale víme, že rozeznat štěně z množírny je v praxi nelehký úkol. Proto jsme pro vás připravili 10 konkrétních rad, které vám při výběru pejska pomohou. Na co si tedy dát pozor?

1.Rodiče štěněte

Pokud vám chovatel nechce ukázat rodiče štěněte, něco je špatně. Zdravotní stav rodičů vám totiž leccos napoví o tom, jak se bude vyvíjet zdraví štěňátka. Kromě toho je také možné, že prodejce z neznámých důvodů prodává štěně, které není z jeho chovu.

2. Místo setkání

Buďte na pozoru, pokud se prodejce chce setkat jinde než v chovné stanici, např. na parkovišti nebo v parku. Velmi pravděpodobně se jedná o množitele, který nechce, abyste viděli podmínky, ve kterých štěně vyrůstá.

3. Příliš mnoho plemen

Důvěryhodní chovatelé se zpravidla zaměřují na jedno plemeno, maximálně na dvě. Pokud prodejce nabízí více plemen nebo dokonce křížence, jde v lepším případě o velmi nezodpovědného chovatele. V tom horším se jedná přímo o množírnu.

4. Hromadné vrhy

Když zavoláte chovateli a zeptáte se na štěňátka, odpoví vám “Brzy budu mít jeden vrh, ale už je na něj čekací listina,” nebo “Jasně, právě mám k dispozici 3 vrhy a brzy budou další 2”? V případě, že má chovatel k prodeji 30 štěňat, narazili jste na množírnu.

5. Očkování

Množitelé neradi za štěňata utrácejí, snižuje jim to totiž zisky. Ujistěte se proto, že rodiče i samotná štěňátka mají všechna potřebná očkování. Přehled povinných i nepovinných očkování najdete tady.

6. Stáří štěněte

Dalším způsobem, jak množírny šetří peníze, je prodej moc mladých štěnátek - odpadnou totiž náklady spojené s krmením, očkováním a péčí. Kdokoliv, kdo se vám snaží prodat štěně mladší 8 týdnů, je pravděpodobně množitel.

7. Extrémní sliby

Varovným signálem jsou i extrémní sliby ze strany chovatele ohledně velikosti, temperamentu nebo jiné charakteristiky pejska. Může jít třeba o příslib miniaturní velikosti v případě křížence malinkého a velkého psího plemena.

8. Čistota

Čistota je zásadní jak v případě samotného štěněte, tak i chovné stanice. Pejsci z množíren jsou často cítit po kotci a jejich srst nevypadá zdravě.

9. Smlouva

Chovateli by mělo záležet na tom, co se štěnátkem dál bude, a proto by měl smlouvou chránit sám sebe i vás. Zodpovědní chovatelé mají připravenou dohodu o kastraci, průkaz původu a požadavek na vrácení štěněte chovné stanici v případě, že si pořízení pejska rozmyslíte.

10. Adopce

Poslední, ale ta možná nejdůležitější rada zní: zkuste se podívat po útulcích. Budete mít záruku, že nepodpoříte množírnu, a zároveň uděláte dobrý skutek. V mnoha útulcích mají k adopci i štěňátka, pokud si pejska chcete vychovat odmalička. Mrkněte třeba do databáze PesWEB.

Boj proti množírnám ale nemusí skončit u pořízení hafana od kvalitního chovatele nebo útulku. Pokud už pejska máte, obdarujte ho balíčkem od Dogsie a my pošleme 20 % ze zisku na pomoc psům v nouzi, mezi které patří i ti zachránění z množíren.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

13 potravin, které pes rozhodně nesmí

Pro nás běžné a chutné potraviny, jako čokoláda, avokádo nebo rajčata, jsou pro psy nevhodné a nebezpečné. Některé potraviny jim mohou způsobit zažívací potíže, průjem nebo nevolnost, ale bohužel někdy i smrt. Na co si dát pozor, a kterým pochutinám se vyhnout obloukem?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Jak pejska připravit na jaro?

Po dlouhé a chladné zimě může být organismus psů unaven. Mnohdy postrádá potřebné vitamíny, které tělu dodávají energii a živiny. Proto bychom pejska měli připravit na nadcházející dlouhé procházky a v neposlední řadě také dbát na prevenci možných hrozeb, které přicházejí spolu s jarem.

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Nejčastější zdravotní komplikace, které mohou potkat naše psy

Všichni se shodneme, že chceme, aby byli naši pejskové zdraví. Proto se o ně příkladně staráme a snažíme se, aby měli vše, co potřebují. Není totiž krásnější pohled než na šťastného a zdravého psa. I když se ale velmi snažíme, může někdy dojít k úrazu nebo onemocnění pejska.

Péče o zdraví Tipy a triky