dogsie blog

13 potravin, které pes rozhodně nesmí

avatar

Lucie Krchňáková

Péče o zdraví Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Pro nás běžné a chutné potraviny, jako čokoláda, avokádo nebo rajčata, jsou pro psy nevhodné a nebezpečné. Některé potraviny jim mohou způsobit zažívací potíže, průjem nebo nevolnost, ale bohužel někdy i smrt. Na co si dát pozor, a kterým pochutinám se vyhnout obloukem?
Buďme ve spojení

V každé kuchyni se najde jídlo, které by se ke psovi nemělo dostat. O jaké nejčastější potraviny se jedná?

1. ČOKOLÁDA

Pro nás je to dobrota, po které sáhneme asi nejčastěji ze všech sladkostí, pro psy je ale skutečnou hrozbou. Obsahuje látku theobromin, která je pro ně jedovatá. Po požití čokolády u psů dochází ke zvracení, průjmu, srdečním problémům a mnohdy i ke smrti. Čokoládu psovi nikdy nedáváme, stejně tak ani kakao.

Co dělat, když se pes k čokoládě přece jen dostane a sní ji? Jako rychlou pomoc můžeme využít aktivní živočišné uhlí a projímadlo. Určitě je vhodné vyhledat i pomoc veterináře.

2. AVOKÁDO

I přesto, že avokádo obsahuje spoustu vitamínů, do jídelníčku psa nepatří. Obsahuje látku zvanou persin, která je pro psy jedovatá. Pokud pes pozře větší množství tohoto ovoce, může to mít za následek poškozené plíce, srdce a další orgány. Persin se nachází ve slupce, peckách a listech avokáda.

3. HOUBY

Nedá se říct, že by jedlé houby byly skutečnou hrozbou, která může poškodit zdraví psa. Někteří psi je ale těžko tráví a dochází u nich k zažívacím problémům v podobě zvracení, plynatosti, průjmu a křečím. Proto je lepší houby do jejich jídelníčku nezahrnovat.

4. OŘECHY

Ořechy bychom psům neměli dávat. Většina psů je na ně alergická a způsobují jim problémy jako třes, dušnost, poruchu koordinace a teploty. Většina příznaků je jen dočasných a samy odezní. Mezi pro psy nejvíce nevhodné ořechy patří makadamové ořechy.

5. ROZINKY A HROZNOVÉ VÍNO

Hroznové víno psům obvykle velmi chutná a na zahradě si někdy i sami utrhnou kuličku. Nejedná se přímo o nebezpečnou potravinu. Ohrožuje ale citlivé psy, u kterých při pozření rozinky nebo hroznového vína, může dojít k selhání ledvin.

6. CIBULE A ČESNEK

V malé míře jsou pro psy prospěšné, jedná se o přírodní antibiotikum. Neměli bychom to ovšem s česnekem a cibulí přehánět. Obsahují totiž sirné látky, které ovlivňují a poškozují červené krvinky. Jelikož jsou červené krvinky nositelem kyslíku, při nadměrné konzumaci může u psa dojít k nízkému okysličení.

Otrava se nemusí projevit hned, ale až po několika dnech. Mezi projevy otravy patří - bolesti břicha, průjem, dušnost, apatie a únava psa.

7. PECKY

Jakékoli pecky a jadérka v ovoci obsahují malé množství kyanidu. Proto bychom psovi neměli dávat celá jablka. Vhodnější je, když z ovoce pecky odstraníme. Při dlouhodobé konzumaci jadérek dochází k ukládání kyanidu v těle psa. Postupem času může dojít ke zdravotním komplikacím.

8. BRAMBORY

Syrové brambory ukrývají 2 mm pod slupkou jedovaté látky, které se při vaření uvolní do vody. Vařené brambory nejsou pro psa nebezpečné, co se týká zdraví, ale přesto se nedoporučují. Mnozí psi brambory špatně tráví a dochází u nich k problémům v podobě průjmu či bolestí břicha.

9. NEZRALÉ OVOCE

Psi ovoce milují, ale dávat bychom jim měli jen to, které je dostatečně zralé. Nezralé ovoce totiž obsahuje množství kyselin, které zatěžují trávicí ústrojí psa.

10. RAJČATA

Rajčata obsahují látku tomatin, který je podobný jedovatým alkaloidům. Jak rajčata dozrávají, obsah tomatinu se snižuje. Proto bychom psům neměli dávat nezralé plody. Příznaky otravy se projevují průjmem, dýchacími problémy, letargií nebo zvracením.

11. SYROVÁ JÁTRA

Jednou za čas psovi syrová játra dát můžeme. Je třeba ale dbát na to, abychom množství jater nepřeháněli. Při nadměrné konzumaci může dojít k předávkování vitamínem A. Příznakem předávkování je nechutenství, úbytek hmotnosti a deformace kostí.

12. KOFEIN

Kofein není pro psy nijak jedovatý. Působí na ně povzbuzujícím účinkem stejně jako na nás. Problém ovšem je, že psi jsou mnohem citlivější a po konzumaci kofeinu by mohla nastat hyperaktivita nebo třes.

13. ALKOHOL

Lidské tělo si s odbouráváním alkoholu ví rady, ale psí tělo bohužel ne. Ledviny psa nedokáží tuto látku z těla odstranit. Při častější konzumaci mohou nastat zdravotní problémy.

Výjimečně se najdou psí jedinci, kteří všechno výše uvedené konzumují, snad až na čokoládu, a nemají z toho žádné zdravotní problémy. Obecně se však jedná o potraviny, které by v jídelníčku psa být neměly.

Nehazardujme zbytečně se zdravím psa. Je mnoho jiných potravin, které psi milují, a nejsou pro ně nijak nebezpečné nebo nevhodné. Podívejte se na naši nabídku pamlsků pro psy, ve které si určitě něco vyberete. 

Zdroje: https://shallowfordvet.com/10-foods-dog-never-eat/

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

pes bez srsti - peruánský bezsrstý pes
Oblíbené

Pes bez srsti – pes vhodný pro alergiky

Toužíte po koupi čtyřnohého kamaráda, ale máte na psy alergii? Nevadí. Můžete se poohlédnout některém z bezsrstých psích plemenech. Tato plemena jsou nejčastěji označována jako psi vhodní pro alergiky.

Tipy a triky
Oblíbené

Nachlazení u psa  - příznaky a léčba

Ať chceme nebo ne, je tady podzim a s ním i větší riziko onemocnění. Pro naše pejsky je přicházející chladné a vlhké počasí stejná zkouška jako pro náš imunitní systém. Zde najdete vše, co potřebujete vědět na téma nachlazení u psa, rýma u psa, příznaky, léčba i prevence.

Péče o zdraví
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky