dogsie blog

Jako kočky a psi? 9 tipů na harmonické soužití vašich chlupáčů

avatar

Tereza Roučková

Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Kočky a psi jsou odvěcí nepřátelé. Nebo tomu tak úplně není? Je možné, aby kočka žila se psem v jedné domácnosti bez problémů? Kočičky a hafani spolu nutně nemusí válčit. Základem úspěchu je jejich seznámení pečlivě naplánovat a dát mu čas. Tady je 9 tipů, jak předejít problémům a zajistit svým miláčkům harmonický domov.
pes očuchává ležící kočku
Buďme ve spojení

Kočky a psi jsou odvěcí nepřátelé. Nebo tomu tak úplně není? Je možné, aby kočka žila se psem v jedné domácnosti bez problémů? Kočičky a hafani spolu nutně nemusí válčit. Základem úspěchu je jejich seznámení pečlivě naplánovat a dát mu čas. Tady je 9 tipů, jak předejít problémům a zajistit svým miláčkům harmonický domov.

1. Čím dřív, tím líp

Pokud víte, že budete chtít kočku i psa, je dobré si je pořídit když jsou ještě mladí. Malá koťata a štěňátka spolu ještě nemají žádnou špatnou zkušenost. Když budou vyrůstat spolu, jednoduše se mezi nimi vytvoří pouto. Vždy, když si spolu budou hrát, buďte nablízku a dávejte na ně pozor. Štěňata jsou ještě neohrabaná, větší, a hrají si drsněji než jejich kočičí kamarádi. Naučte svého pejska honit se za hračkou, ne za svým menším kamarádem. To hafana naučí respektovat menší zvířátka a ne je pronásledovat.

velký pes se dívá na kotě

2. Hlavně pomalu

Mějte na paměti,  že kočky jsou teritoriální zvířata a nemají rády změny. Seznámení s jejich čtyřnohým protějškem by mělo být postupné a pomalé. Je potřeba hodně trpělivosti, protože tato fáze může trvat mezi pár dny až několika týdny. Hlavně je do ničeho nenuťte! Mluvte na ně klidně a nezvyšujte na ně hlas, což by mohlo celý proces prodloužit. Čas strávený s oběma zvířátky v jejich oddělených prostorech by měl být stejný. Pokud jste svému mazlíčkovi pořídili kamaráda, nezanedbávejte původního rezidenta a ubraňte se nutkání věnovat více pozornosti novému přírůstku.

3. První seznámení

Je jedno jestli si pořizujete novou kočku nebo nového psa, první seznámení vašeho mazlíčka a nového přírůstku je velmi důležitou částí procesu. Pokud jste se rozhodili druhé zvířátko adoptovat a chcete svého miláčka seznámit s tím novým, rozhodně ho nevoďte do zvířecího útulku, a to ze zdravotních a bezpečnostních důvodů. Pokud už doma pejska máte a chcete si pořídit kočičku, měli byste si předem ověřit, jak váš pejsek kočky snáší.

kočka se seznamuje se psem

4. Nový domov

Když si druhé zvířátko přivezete domů, vyhraďte pro něj místnost, kterou bude mít samo pro sebe. Dejte mu tam mističky s vodou a jídlem, v případě kočky i záchod a škrabadlo. Některým zvířatům může trvat, než si na nové prostředí zvyknou. Pokud jste svému pejskovi pořídili kočičího kamaráda, který se už dva dny schovává pod gaučem, nezoufejte - je to úplně normální. Se seznamovacím procesem budete muset ještě počkat a nechat kočku zvyknout. Pokud se kočička už nebojí, můžete začít se seznamováním.

5. Promíchání pachů

Kočičku nechte v jedné místnosti a pejska v místnosti druhé, zbylý prostor mezi nimi je tzv. neutrální zóna. Novému mazlíčkovi na pár dnů rozšiřte teritorium o neutrální zónu a potom ho zase nechte v jeho původní místnosti. To samé udělejte s vaším původním zvířátkem, které teď cítí pach nového mazlíčka a může si na něj zvykat. Celý proces párkrát opakujte. Pokud váš byt není dostatečně velký, aby se dal takto rozdělit, udržujte zvířata v různých místnostech. Na seznámení s pachem toho druhého můžete použít třeba staré tričko, které otřete o psí srst a dáte ke kočce k mističce nebo škrabadlu. To stejné udělejte s kočičím pachem. Ve chvíli, kdy jsou obě zvířata zvyklá na pach toho druhého, pokračujte s osobním setkáním.

kočka mazlící se se psem

6. První setkání

Nechte obě zvířata spolu (pod dohledem) v jedné místnosti. Psa mějte na vodítku, abyste ho mohli korigovat, pokud se u něho objeví agresivní chování. Pomalu je k sobě veďte - nechte je se poznat, očuchat, pozorujte jejich chování. Pokud jsou obě zvířata klidná, pusťte je k sobě blíž a odměňte je. Pokud je jejich chování agresivní, např. pes chce honit kočku a kočka na něj vytahuje drápky, řekněte pevně: „Ne.“  Vraťte zvířata do svých místností a celý proces opakujte, dokud oba nebudou klidní v přítomnosti toho druhého.

7. Záchod

Je důležité, aby kočičí toaleta byla na místě, kam se pejsek nedostane. Není nic víc stresujícího než pes rušící kočku při vykonávání potřeby. Ta by v tom případě mohla přerušit činnost a dokončit ji někde jinde ve vašem domě. Psi mají také jeden ošklivý zvyk, který zahrnuje kočičí záchod. Abyste zabránili nechtěné psí odpolední svačince a dopřáli kočce klid, měli byste umístit kočičí toaletu někam, kam se hafan nedostane, nebo jí pořídit toaletu uzavřenou. Protože kočky ve tmě vidí mnohem lépe než psi, může pomoci také umístění toalety někde, kde je tma.

8. Drápy

Pokud se kočka cítí ohrožena, může použít drápky a zranit tím psa. Z tohoto důvodu by měla mít drápky zastřižené. Díky tomu to pro vašeho pejska neskončí pohromou; zvláště při jejich brzkém seznámení. Rozhodně ale kočku nezbavujte drápků! Taková procedura je velmi bolestivá a nechává kočku bezbrannou.

kočka jí z misky

9. Každý své jídlo

Obě zvířata by neměla být vyrušována tím druhým ani v době jídla. Není špatné dát kočce mističky na vyvýšené místo, např. na parapet, kam se pes nedostane a nemůže jí tak krást potravu. Oddělená místa také zaručí to, že každý bude jíst to své. Pokud by pes ujídal kočičí jídlo, mohly by to u něj způsobit nutriční problémy či přibírání na váze. Nezapomeňte také na spravedlnost v odměňování - na Vánoce můžete pořídit pejskovi Dogsie a kočičce její vlastní Catsie :)

Pro Dogsie článek připravila: Deborah Blahová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

pes bez srsti - peruánský bezsrstý pes
Oblíbené

Pes bez srsti – pes vhodný pro alergiky

Toužíte po koupi čtyřnohého kamaráda, ale máte na psy alergii? Nevadí. Můžete se poohlédnout některém z bezsrstých psích plemenech. Tato plemena jsou nejčastěji označována jako psi vhodní pro alergiky.

Tipy a triky
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

V Dogsie myslíme na přírodu. Co jsou to ty tetrapaky?

I nám v Dogsie dělá starost uhlíková stopa, kterou jako majitelé zvířátek vytváříme. Proto se snažíme se na tuto problematiku zaměřovat. Dogsie balíme ekologicky a většina pamlsků je balena do obalů, které jsou rozložitelné a pochutnají si na nich třeba žížalky. V pirátském Dogsie zase bylo chutné krmivo Bozita balené v tetrapaku. Co to ale vlastně je?

Produkty v Dogsie Tipy a triky