dogsie blog

Cestování se psem aneb na co před cestou nezapomenout

avatar

Tereza Roučková

Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Cestování se psem je potřeba dopředu promyslet a připravit se na něj. Záleží na dopravním prostředku a zda překračujete hranice země. Podle toho se liší i typy povolení, které jsou potřeba zařídit. Určitě se bez návštěvy veterináře neobejdete. Na co tedy před cestou se psem nezapomenout?
pejsek v autě
Buďme ve spojení

Cestování se psem je potřeba dopředu promyslet a připravit se na něj. Záleží na dopravním prostředku a zda překračujete hranice země. Podle toho se liší i typy povolení, které jsou potřeba zařídit. Určitě se bez návštěvy veterináře neobejdete. Na co tedy před cestou se psem nezapomenout?

V první řadě je potřeba zjistit si legislativní podmínky, za jakých smíte do té které země se zvířetem cestovat. V rámci Evropské unie existuje tzv. “pas” pro malá zvířata, který vašemu psovi vystaví schválený veterinář. Nezbytné je také označení psa tetováním nebo čipem. Pokud váš pes ještě označen není, opět musíte navštívit veterináře. Pes musí být také očkován proti vzteklině v souladu s veterinárním zákonem ČR a tedy i s legislativou Evropské unie.

Pro vycestování mimo území EU jsou podmínky zpravidla přísnější a liší se stát od státu. Přečtěte si proto konkrétní požadavky pro zemi, do které chcete vycestovat. Dejte pozor na to, že při návratu do ČR pak musí být znovu splněny stejné požadavky jako při vycestování do zemí EU. Přesné podmínky stanovuje přímo veterinární zákon.

Samotná cesta by pak měla být pro zvíře co nejméně stresující. Pomůže vzít mu jeho oblíbenou hračku či jinou důvěrně známou věc či pamlsek, která pejska uklidní. V případě, že pejsek trpí opravdu silnou nervozitou, je možné i využít zklidňujících prostředků.

Záleží také na tom, jakým dopravním prostředkem budete cestovat. V autě máte například tu výhodu, že můžete svému psovi přizpůsobit průběh cesty - například ho nechat pravidelně se proběhnout. Zde vám určitě vám přijdou vhod naše tipy, jak převážet psa bez zbytečného stresu.

dva psi v kufru auta

V letadle jsou možnosti přizpůsobit se potřebám vašeho psa samozřejmě omezené. Pro jistotu se tedy doporučuje vzít s sebou pejskovi utišující prostředky, které by ho v případě prožívání silného stresu zklidnily. Před cestou si pozorně pročtěte podmínky pro přepravu zvířat u konkrétní letecké společnosti, se kterou poletíte. Nezapomeňte, že místo v letadle pro zvíře musíte dopředu rezervovat. Doporučuje se nechat si vystavit potvrzení, abyste se nemuseli stresovat při odbavení. Tam také musíte přijít včas s dostatečným předstihem. Letecké společnosti mohou mít stanovené podmínky, jak dlouho dopředu před odletem check-in psů probíhá.

Co se týká samotné přepravy, záchranářští, policejní psi ve službě a doprovodní psi pro cestující se zdravotním postižením jsou většinou přepravováni v kabině letadla. Mají zvláštní výjimku v tom, že nemusí být ve schránce a většinou letí zdarma. Jinak mohou psi cestovat za poplatek jako odbavené zavazadlo v nákladovém prostoru letadla. Nicméně je nezbytné si konkrétní podmínky ověřit u vaší letecké společnosti.

Ale pozor - ne všechny letecké společnosti vůbec přepravu psů umožňují. Stejně tak existují i státy, kam se psem není možné se psem cestovat vůbec. Doporučujeme si v případě nejistoty ověřit podmínky přímo na ambasádě konkrétní země.

Přejeme vám i vašim pejskům šťastnou cestu, kamkoli se vypravíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

pes bez srsti - peruánský bezsrstý pes
Oblíbené

Pes bez srsti – pes vhodný pro alergiky

Toužíte po koupi čtyřnohého kamaráda, ale máte na psy alergii? Nevadí. Můžete se poohlédnout některém z bezsrstých psích plemenech. Tato plemena jsou nejčastěji označována jako psi vhodní pro alergiky.

Tipy a triky
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

V Dogsie myslíme na přírodu. Co jsou to ty tetrapaky?

I nám v Dogsie dělá starost uhlíková stopa, kterou jako majitelé zvířátek vytváříme. Proto se snažíme se na tuto problematiku zaměřovat. Dogsie balíme ekologicky a většina pamlsků je balena do obalů, které jsou rozložitelné a pochutnají si na nich třeba žížalky. V pirátském Dogsie zase bylo chutné krmivo Bozita balené v tetrapaku. Co to ale vlastně je?

Produkty v Dogsie Tipy a triky