dogsie blog

Jak správně pečovat o psí zuby?

avatar

Lucie Krchňáková

Péče o zdraví Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Zuby jsou pro psy stejně důležité jako čich a sluch. Slouží jim ke kousání, rozmělňování a trhání potravy. Ale zároveň je používají také k obraně nebo je cení při výstraze. Vzhledem k tomu, že se potrava a fyziologie dutiny ústní psů od dávných dob výrazně změnila, čelí teď stejným zubním problémům jako lidé.
Buďme ve spojení

Zubní plak, kaz nebo třeba i zánět dásní není hrozba jen pro lidské zuby. Abychom těmto problémům u pejsků zabránili, je třeba se naučit, jak správně o psí zuby pečovat. Pravidelnou péčí o psí zuby zabráníme dentálním onemocněním. A protože si pes sám zuby nevyčistí, zůstává tento úkol na nás, majitelích.

Čím bychom měli psům čistit zuby?

Na trhu je mnoho produktů, od dentálních tyčinek až po různé spreje. Všechny tyto produkty jsou skvělým doplňkem v péči o ústní dutinu. Ale pokud chceme, aby bylo o zoubky dobře postaráno, jen tyto pomůcky nestačí. Na řadu přichází starý dobrý zubní kartáček a zubní pasta s příchutí, třeba hovězího masa, aby se pejsek těšil na další čištění.

Kartáčky jsou k sehnání v různých variantách, od klasického s rukojetí nebo třeba navlékacího kartáčku na prst. Stačí si jen vybrat, který nám a našemu psovi vyhovuje nejvíce.

Jestliže máme doma pejska, který už je starší a nechce si nechat sahat do tlamy, může být alternativním řešením využívání různých dentálních hraček. Například tato dentální hračka pro psy se dá naplnit různými dobratami, nebo třeba právě zubní pastou, a tvarem pejska stimuluje ke kousání. Dalším řešením může být návštěva veterináře, který provede profesionální vyčištění zubů. Během procesu musí být ale pejsek pod narkózou.

Zvykejme pejska na čištění zubů, co nejdříve

Aby se pro pejska stalo čištění zubů zcela normálním zvykem, měli bychom s tím začít ještě ve štěněcím věku. Začínat bychom měli pomalu tak, aby si pes zvykl, že mu dáváme prsty do tlamy. Jakmile si na to zvykne, můžeme vzít do ruky kartáček a postupně začít zuby čistit.

Správná technika čištění zubů

Aby vše proběhlo hladce a bez zbytečného stresu, měli bychom dát kartáček i pastu psovi nejdříve očichat. První čištění zubů by nemělo být dlouhé. Lepší je zvolit krátké intervaly, které postupně prodloužíme na potřebnou délku tak, aby byly všechny zuby vyčištěny.

  1. Na kartáček si naneseme zubní pastu a odhrneme psovi pysky.
  2. Jako první začneme čistit špičáky - začínáme u dásně a jemným pohybem se posuneme ke špičce zubu.
  3. Poté se přesuneme na stoličky a ostatní zuby, které čistíme krouživými pohyby. Přední zuby si necháme nakonec.
  4. Zuby bychom neměli zapomenout vyčistit z obou stran.
  5. Jako doplněk a odměnu za to, že byl pejsek vzorný mu můžeme dát dentální himalájskou tyčku, která je výborným doplňkem v péči o dentální hygienu. Navíc pejska zabaví a ještě si pochutná.

V začátcích se může pes při zubní hygieně bránit, ale důležité je nevzdat se a být trpěliví. Určitě na psa během čištění nekřičíme ani ho nijak netrestáme. Nejlepší je zvolit láskyplný přístup a pejska hodně chválit, aby si celý proces spojil jen s příjemnými pocity.

Věděli jste, že i granule přispívají k péči o zuby? Během jejich kousání dochází k jemnému odstraňování zubního plaku, který je příčinou vzniku zubního kazu. Dokonce i nejrůznější přetahovací hračky pomáhají pejskovi odstraňovat zubní plak.

Zuby je nejlepší čistit každý den. Jen tak docílíme toho, aby byly zuby našeho pejska čisté a zdravé.

A pokud chcete pejskovi čištění zubů ještě více zpříjemnit, objednejte mu na našem eshopu balíček pro psy, nyní s tématem Zoubky jako perličky!

Zdroje:
https://www.cesarsway.com/7-tips-for-doggie-dental-care/
https://www-thesprucepets-com.translate.goog/dental-care-for-your-dog-1117857?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=en-US&_x_tr_pto=nui,op,sc
https://www.wikihow.pet/Care-for-Your-Dog%27s-Teeth

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

pes bez srsti - peruánský bezsrstý pes
Oblíbené

Pes bez srsti – pes vhodný pro alergiky

Toužíte po koupi čtyřnohého kamaráda, ale máte na psy alergii? Nevadí. Můžete se poohlédnout některém z bezsrstých psích plemenech. Tato plemena jsou nejčastěji označována jako psi vhodní pro alergiky.

Tipy a triky
Oblíbené

Nachlazení u psa  - příznaky a léčba

Ať chceme nebo ne, je tady podzim a s ním i větší riziko onemocnění. Pro naše pejsky je přicházející chladné a vlhké počasí stejná zkouška jako pro náš imunitní systém. Zde najdete vše, co potřebujete vědět na téma nachlazení u psa, rýma u psa, příznaky, léčba i prevence.

Péče o zdraví
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky