dogsie blog

Nejčastější zdravotní komplikace, které mohou potkat naše psy

avatar

Lucie Schwarzová

Péče o zdraví Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Všichni se shodneme, že chceme, aby byli naši pejskové zdraví. Proto se o ně příkladně staráme a snažíme se, aby měli vše, co potřebují. Není totiž krásnější pohled než na šťastného a zdravého psa. I když se ale velmi snažíme, může někdy dojít k úrazu nebo onemocnění pejska.
Buďme ve spojení

Při pořizování štěňátka bychom se vždy měli zajímat o zdravotní stav rodičů. Mnoho nemocí je totiž dědičných a navíc můžeme zjistit predispozice, které by náš nový pejsek mohl v budoucnu mít. Ne vždy si nového člena vybíráme přímo od chovatele, ale také z útulků a různých spolků, kde už se o zdravotním stavu rodičů příliš mnoho nedozvíme.

Kromě dědičných nemocí existují také nemoci způsobené mechanickým poraněním nebo nesprávnou péčí. Pojďme se společně podívat na nejčastější zdravotní komplikace.

Úraz, zlomenina

Psi jsou od přírody zvědaví a rádi zkoumají nová prostředí. Mnohdy se stává, že při  průzkumu může dojít k úrazu. Mezi nejčastější úraz patří zlomenina, otevřená rána nebo jiné poškození tlapek. Jestliže víme, že je náš pejsek od přírody tak trochu „ Columbus“, je nejlepším řešením  držet ho v novém prostředí na vodítku.

Torze žaludku

Torze neboli převrácení žaludku je velkým strašákem především u středně velkých a velkých plemen. Tento stav je velmi vážný a pejska přímo ohrožuje na životě. Projevuje se rychlým dýcháním, zrychleným tepem a snahou psa se vyzvracet. Příčin vzniku může být více, od špatné stravy až po způsob krmení. Torze žaludku může nastat i v případě, že pejsek vypije najednou příliš velké množství vody, například v letních měsících. Proto by velká plemena měla mít misku s jídlem či vodou na vyvýšeném podstavci a po jídle či po vypití většího množství vody by neměla následovat žádná fyzická aktivita.

Kožní paraziti

Kožní paraziti dokáží naše pejsky pěkně potrápit. Mezi nejčastější parazity patří jednoznačně blechy a klíšťata, která mohou přenášet nejrůznější nemoci, například boreliózu. Naštěstí existují přípravky, které s blechami a klíšťaty umí zatočit. Mezi velmi oblíbené patří obojky a pipety proti klíšťatům, které jsou netoxické a velmi šetrné ke psímu zdraví.

Otrava

Otrava pejska může mít různé projevy. Vždy záleží, s jakým jedem nebo toxickou látkou pes přišel do styku. Mezi nejčastější projevy se určitě řadí zvracení, pěna u tlamy, apatie a nechutenství. K otravě může například dojít, pokud pes pozře návnadu na hlodavce, čokoládu, nemrznoucí směs do auta, ale také po uštknutí hadem. Velkým nebezpečím jsou také různé herbicidy a insekticidy.

Obezita

Obezita netrápí jen lidí, ale v posledních letech i naše pejsky. V důsledku obezity u psů dochází k dalším zdravotním komplikacím jako je například cukrovka, nadměrná zátěž na pohybový aparát a kardiovaskulární systém. Prevencí před obezitou je správně zvolené krmivo, dostatek pohybu a samozřejmě bychom pejskům neměli dávat zbytky od stolu, které jsou často velmi tučné.

Přerostlé drápy

Přerostlé drápky nejsou jen kosmetickou vadou, ale také pejskovi omezují pohyb. V horších případech, kdy je špatná péče o přerostlé drápky dlouhodobá, může docházet k borcení klenby. Pozornost bychom měli věnovat také bočním drápkům, které se během chůze pejska nebrousí.

Zánět análních žlázek

Prvním projevem, že něco není v pořádku je, když pes začne „jezdit“ zadečkem po zemi. To může být první příznak ucpaných žlázek. Mezi další projevy patří olizování a citlivost v oblasti konečníku nebo také ekzém. Zánět vzniká při přeplnění žlázek. Příčin může být více, ale dochází k tomu třeba v důsledku řídké stolice, kdy není při vyprazdňování kladen tlak na anální žlázky, a ty se nemohou samy vyprázdnit.

Dentální problémy

Nepříjemný zápach z tlamy pejska může být příznakem nedostatečné zubní hygieny. To může vést až ke vzniku různých onemocnění jako je zubní kámen nebo paradentóza. Přečtěte si jak správně pečovat o psí zuby a předejděte tak dentálním problémům. 

Prevence je základ, ale někdy ani to nemusí stačit. Jestliže máme doma pejska, který má predispozice k nemocem, například povislé uši, může se přes veškerou naši snahu stát, že přece jen dojde k zánětu uší. V takovém případě je vždy lepší se poradit s veterinářem, který nám navrhne nejlepší možnou variantu, jak tomu příště předejít.

Zdroje:
http://www.veterinapruhonice.cz/obezita,190.html
https://www.veterina-seman.cz/veterinar-radi-prvni-pomoc-pri-otrave-psu-kocek
https://www.thesprucepets.com/common-dog-health-problems-1117863

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

pes bez srsti - peruánský bezsrstý pes
Oblíbené

Pes bez srsti – pes vhodný pro alergiky

Toužíte po koupi čtyřnohého kamaráda, ale máte na psy alergii? Nevadí. Můžete se poohlédnout některém z bezsrstých psích plemenech. Tato plemena jsou nejčastěji označována jako psi vhodní pro alergiky.

Tipy a triky
Oblíbené

Nachlazení u psa  - příznaky a léčba

Ať chceme nebo ne, je tady podzim a s ním i větší riziko onemocnění. Pro naše pejsky je přicházející chladné a vlhké počasí stejná zkouška jako pro náš imunitní systém. Zde najdete vše, co potřebujete vědět na téma nachlazení u psa, rýma u psa, příznaky, léčba i prevence.

Péče o zdraví
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky