zbývá
pouze

9 Balíčků

9x malý

0x střední

0x velký

SPECIÁLNÍ VÁNOČNÍ EDICE DOGSIE: DOGGO SÁM DOMA
Při nákupu nad 1 200 Kč doprava zdarma

Povánoční výprodej: Sleva 20 % na vánoční Dogsie s kódem „SAMDOMA“

již od
520
Chci svůj balík

dogsie blog

Pomoc pro Zoo Praha: Nové bydlení pro lední medvědy

avatar

Tereza Roučková

Pomoc psům v nouzi

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
V červnu jsme v Dogsie prozkoumávali zoo. A z toho důvodu jsme se rozhodli, že výjimečně podpoříme 20 % ze zisku Zoo Praha, která prožila dlouhý rok v pandemii. Společně s našimi předplatiteli jsme zvolili konkrétně pomoc ledním medvědům. Proč právě jim?
Buďme ve spojení

V červnu jsme v Dogsie prozkoumávali zoo. A z toho důvodu jsme se rozhodli, že výjimečně podpoříme 20 % ze zisku Zoo Praha, která prožila dlouhý rok v pandemii. Společně s našimi předplatiteli jsme zvolili konkrétně pomoc ledním medvědům. Proč právě jim?

Nové bydlení pro medvědy

Lední medvědi už jsou se Zoo Praha spojeni přes 90 let. Jejich výběh byl poprvé otevřený v roce 1933. Ale přes všechna vylepšení už dlouhodobě nesplňuje všechny podmínky pro chov, kterých je hodně a od prvního otevření se v mnohém změnily. Ve skutečnosti patří chov ledních medvědů mezi vůbec nejnáročnější. Co se ale nezměnilo, je popularita medvědů, hlavně mezi dětmi. Aby lední medvědi mohli v Zoo Praha zůstat i nadále a nemuseli se z Prahy stěhovat, připravuje se nová expozice Arktida.

V nové expozici, která by měla být na opačné straně, než je hlavní vchod, na medvědy čeká více místa i chladu. Pro medvědy zde budou dva veliké výběhy a čtyři bazény se slanou vodou. Bude zde i oddělené místo pro medvědice, která v případě březosti zajistí klid i ty nejlepší podmínky pro porod a péči o mláďata.

Nová expozice bude na protilehlé straně areálu, než se nachází ta původní. Tím se zajistí i lepší klimatické podmínky. Návštěvníci se mohou těšit třeba na zpracování příběhu slavného pábitele Eskymo Welzla, restauraci i pohled pod vodní hladinu.

Jako součást expozice byl původně navržen také výběh pro tuleně. To by zvýšilo celkové náklady na výstavbu, ale současně by výstavba výrazně povýšila a zatraktivnila celý projekt. Tuleně by navíc bylo možné pozorovat z hlediště, ale i z terasy restaurace.

Vizualizace chystané expozice Arktida. Autorem návrhu je akad. arch. Vlastimil Vagaday. Zdroj: Zoo Praha

Něco více o ledních medvědech

Lední medvěd aspiruje na největší šelmu současnosti. Samci dosahují 625 kg, někteří dokonce až 800 kg. Jsou větší než podobně těžký medvěd kodiak a těžší než největší kočkovité šelmy tygři ussurijští. Díky srsti, která je průsvitná a dutá (bílá barva je výsledkem fyzikálního lomu světa, kůže pod ní je černá), dokáží žít v teplotách -34 °C až -69 °C.

Jako jediný mořský arktický savec se medvěd lední dokáže pohybovat na souši. Během 4 měsíců dokáže ujít až 5 200 km. Jsou zaznamenány i vzdálenosti 685 km za devět dní při plavání ve vodě nebo souvislá platba trvající 12 dní.

Lední medvědi mají výjimečný čich, nehibernují a jsou závislí na ledu, který pro ně znamená hlavní loveckou strategii. Nejčastěji loví ploutvonožce, ptáky a ryby. Kvůli globálnímu oteplování se ale plochy zalednění každý rok zmenšují a voda zamrzá později.

Na konci srpna 2020 bylo chováno 214 medvedů ledních na celém světě. V Praze nyní můžete vidět samici Bertu, která je posledním ledním medvědem odchovaným v Praze. Narodila se 2. prosince 2013. Samec Tom je ze Zoo Brno. Narodil se 23. listopadu 2007 a do Prahy přijel v roce 2009.

Jak dále Zoo Praha pomoci?

Pražské zoo můžete pomoci nejrůznějšími způsoby. Adopcí či sponzorstvím, nákupem stravenek, návštěvou zoo, nákupem v e-shopu, SMS sponzorováním či nebo můžete přispět na pomoc ohroženým druhům. Všechny způsoby najdete zde.

Za všechny informace v článku děkujeme Zoo Praha. O expozici si můžete přečíst více přímo tady.

Zoo Praha za červen přispíváme částku 4 150 Kč na pokrytí nákladů spojené s chovem ledních medvědů. Děkujeme! Každý člen našeho týmu navíc pomohl zasláním peněz na pomoc Zoo a útulku Hodonín zasažené tornádem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Pes z množírny
Oblíbené

Pejsci z množírny ve Vlasaticích

Do našeho spřáteleného spolku Pes nejvěrnější přítel z.s. se dostalo 25 pejsků z domácího množení. Peníze na pomoc psům v nouzi ze zeleninového balíčku tentokrát putují právě k nim. Více o nich se dozvíte níže.

Pomoc psům v nouzi
Oblíbené

Kauza Sobůlky - přemnožení pejsci na smetišti

Peníze na pomoc psům v nouzi za srpen a září putují na pomoc psí smečce, která žije v takových podmínkách, jaké bychom žádnému pejskovi nepřáli.

Pomoc psům v nouzi
Oblíbené

Nalezený Robin a jeho nutná amputace nožičky

Chlupáč, který dostal jméno Robin, se do péče našeho spřáteleného spolku Pes nejvěrnější přítel z.s. dostal jako nalezenec. Byl nalezený v obci Mosty u Jablůnkova na hlavní silnici poté, co byl zřejmě sražen autem. Přečtěte si celý Robinův příběh níže.

Pomoc psům v nouzi
Objednávky s garancí doručení do Vánoc
Česká pošta, Balíkovna
20. 12. 2022
Zásilkovna
19. 12. 2022
PPL, GLS, DPD
20. 12. 2022