dogsie blog

Pomoc pro Zoo Praha: Nové bydlení pro lední medvědy

avatar

Tereza Roučková

Pomoc psům v nouzi

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
V červnu jsme v Dogsie prozkoumávali zoo. A z toho důvodu jsme se rozhodli, že výjimečně podpoříme 20 % ze zisku Zoo Praha, která prožila dlouhý rok v pandemii. Společně s našimi předplatiteli jsme zvolili konkrétně pomoc ledním medvědům. Proč právě jim?
Buďme ve spojení

V červnu jsme v Dogsie prozkoumávali zoo. A z toho důvodu jsme se rozhodli, že výjimečně podpoříme 20 % ze zisku Zoo Praha, která prožila dlouhý rok v pandemii. Společně s našimi předplatiteli jsme zvolili konkrétně pomoc ledním medvědům. Proč právě jim?

Nové bydlení pro medvědy

Lední medvědi už jsou se Zoo Praha spojeni přes 90 let. Jejich výběh byl poprvé otevřený v roce 1933. Ale přes všechna vylepšení už dlouhodobě nesplňuje všechny podmínky pro chov, kterých je hodně a od prvního otevření se v mnohém změnily. Ve skutečnosti patří chov ledních medvědů mezi vůbec nejnáročnější. Co se ale nezměnilo, je popularita medvědů, hlavně mezi dětmi. Aby lední medvědi mohli v Zoo Praha zůstat i nadále a nemuseli se z Prahy stěhovat, připravuje se nová expozice Arktida.

V nové expozici, která by měla být na opačné straně, než je hlavní vchod, na medvědy čeká více místa i chladu. Pro medvědy zde budou dva veliké výběhy a čtyři bazény se slanou vodou. Bude zde i oddělené místo pro medvědice, která v případě březosti zajistí klid i ty nejlepší podmínky pro porod a péči o mláďata.

Nová expozice bude na protilehlé straně areálu, než se nachází ta původní. Tím se zajistí i lepší klimatické podmínky. Návštěvníci se mohou těšit třeba na zpracování příběhu slavného pábitele Eskymo Welzla, restauraci i pohled pod vodní hladinu.

Jako součást expozice byl původně navržen také výběh pro tuleně. To by zvýšilo celkové náklady na výstavbu, ale současně by výstavba výrazně povýšila a zatraktivnila celý projekt. Tuleně by navíc bylo možné pozorovat z hlediště, ale i z terasy restaurace.

Vizualizace chystané expozice Arktida. Autorem návrhu je akad. arch. Vlastimil Vagaday. Zdroj: Zoo Praha

Něco více o ledních medvědech

Lední medvěd aspiruje na největší šelmu současnosti. Samci dosahují 625 kg, někteří dokonce až 800 kg. Jsou větší než podobně těžký medvěd kodiak a těžší než největší kočkovité šelmy tygři ussurijští. Díky srsti, která je průsvitná a dutá (bílá barva je výsledkem fyzikálního lomu světa, kůže pod ní je černá), dokáží žít v teplotách -34 °C až -69 °C.

Jako jediný mořský arktický savec se medvěd lední dokáže pohybovat na souši. Během 4 měsíců dokáže ujít až 5 200 km. Jsou zaznamenány i vzdálenosti 685 km za devět dní při plavání ve vodě nebo souvislá platba trvající 12 dní.

Lední medvědi mají výjimečný čich, nehibernují a jsou závislí na ledu, který pro ně znamená hlavní loveckou strategii. Nejčastěji loví ploutvonožce, ptáky a ryby. Kvůli globálnímu oteplování se ale plochy zalednění každý rok zmenšují a voda zamrzá později.

Na konci srpna 2020 bylo chováno 214 medvedů ledních na celém světě. V Praze nyní můžete vidět samici Bertu, která je posledním ledním medvědem odchovaným v Praze. Narodila se 2. prosince 2013. Samec Tom je ze Zoo Brno. Narodil se 23. listopadu 2007 a do Prahy přijel v roce 2009.

Jak dále Zoo Praha pomoci?

Pražské zoo můžete pomoci nejrůznějšími způsoby. Adopcí či sponzorstvím, nákupem stravenek, návštěvou zoo, nákupem v e-shopu, SMS sponzorováním či nebo můžete přispět na pomoc ohroženým druhům. Všechny způsoby najdete zde.

Za všechny informace v článku děkujeme Zoo Praha. O expozici si můžete přečíst více přímo tady.

Zoo Praha za červen přispíváme částku 4 150 Kč na pokrytí nákladů spojené s chovem ledních medvědů. Děkujeme! Každý člen našeho týmu navíc pomohl zasláním peněz na pomoc Zoo a útulku Hodonín zasažené tornádem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

Ovčanda Týna a její příběh

Fenka německého ovčáka Týnka je bohužel jednou z těch, kdo neměli štěstí na majitele. Pořídil si ji seniorský pár v domnění, že má na velkého pejska dostatek sil. Opak byl ale pravdou a proto se Týna nakonec také dostala do péče našeho spřáteleného spolku Dočasky.cz.

Pomoc psům v nouzi
pes
Oblíbené

Pomoc pro pejsky z množíren

Množírny. Téma, které se nám napříč těmito články opakuje velmi často. Přestože byly v České republice zakázány již v roce 2017, naše spřátelené spolky tento velký problém neustále zažívají na vlastní kůži.

Pomoc psům v nouzi
Oblíbené

Nechtěný Max a jeho záchrana

Ani o Vánocích nezapomínáme na pomoc psům v nouzi. Tentokrát si můžete přečíst příběh pohodáře Maxe, který přišel o svého páníčka a dostal se tak do svého dočasného domova ve spolku Dočasky.cz.

Pomoc psům v nouzi