dogsie blog

Barunka a její zdravotní trápení

avatar

Tereza Roučková

Pomoc psom v núdzi

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Když Barunka přišla do péče spolku Dočasky.cz, spíše než fundláka připomínala šarpeje s kůží šupinatou a zvrásněnou. Srst na zádech a břiše vypadávající po trsech, holá bolavá místa, výrazný kvasinkový zápach. S límcem srsti kolem krku a smotkem chlupů na špičce ocasu vypadala jako černá lvice.
Buďme ve spojení

Když Barunka přišla do péče spolku Dočasky.cz, spíše než fundláka připomínala šarpeje s kůží šupinatou a zvrásněnou. Srst na zádech a břiše vypadávající po trsech, holá bolavá místa, výrazný kvasinkový zápach. S límcem srsti kolem krku a smotkem chlupů na špičce ocasu vypadala jako černá lvice. 

Kromě hroší kůže, odborně hyperkeratózy, Báru navíc trápí i silný výtok z očí. Příčinou toho jsou vchlípená víčka. Celý smutný příběh jen dokreslují vybočené a silně prošlápnuté přední tlapy. To je způsobeno patrně genetickou dispozicí k poruše vývinu kostí.

Barunka se narodila v dnes již neaktivní chovatelské stanici. O sourozencích nejsou známy žádné informace a o jejím štěněčím období se toho ví jen velmi málo. V prvních třel letech to údajně (i přes deformace tlapek) bylo hravé, veselé a spokojené zvíře. Než se její původní rodina rozpadla, postrarala se o víceméně o plytkou a chaotickou, přesto nákladnou léčbu, která ale stejně ani po roce valné zlepšení nepřinesla.

Barča v únoru oslavila páté narozeniny. Bezprostředně po přijetí do našeho partnerského spolku podstoupila koktejl vyšetření cílených na kůži, kosti, uši i oči. Rozbory krve potvrdily vysokou hladinu keratinu, hormonální nerovnováhu a silný zánět v těle. Až dermatohistopatologické pracoviště vneslo do celé situace světlo a určilo diagnózu - Malasseziovou dermatitidu.

Vyšetření očí u specialisty oftamologa dalo naději, že problém vchlípených víček lze chirurgicky odstranit. A ačkoliv byly rentgeny celého těla, zvláště pak pohybového aparátu, provedeny hned na začátku, v pořadí zákroků bylo řešení tlapek odsunuto až na konec. Barunce byla změněna strava. Nejlépe reagovala na veterinární dietu a nyní i na novou insect recepturu od českého výrobce krmiva.

Barunka je nyní v nejlepších rukou dočaskářky Janičky, která o ni pečuje. Péče o Báru zahrnuje 3x týdně koupání ve speciálním šamponu, podávání léků, kapání do očí, čištění uší a natírání ran na kůži. Kromě toho dostává alergern na kůži a ostropestřec do každého jídla. Barunka také dostala ortopedickou matraci, aby bolavá celé noci nechodila sem a tam.

Bára už se netřese jako na začátku, nemá zarudlou kůži, klidně spí a Janičku i její rodinu dokáže někdy pěkně potrápit. Je to prý takové „malé“ neohrabané slůně. I s hokejkami, jak jejím tlapkám přezdívají, dokáže běžet nebo na člověka vyskočit, položit mu přední tlapy na ramena a dát mu pořádnou pusinku. Bára je zkrátka holka pro každou srandu a opětuje, co jí milující páníček dává. Na zádech už jí srst dorostla a společně s dočaskářkou Janou oslavují každý nový chlup.

Bára je ale stále na začátku. Úspěšně zvládla operaci očí, ale ještě ji čeká velmi náročná operace horší tlapky. Náklady se prozatím vyšplhaly na bezmála 40 tisíc Kč a půjdou do dalších desítek tisíc. Jen speciální dieta každý měsíc spolkne zhruba 4,5 tisíc Kč. Všichni ale věří v dobrý konec a spolek Dočasky.cz je moc vděčný za podporu, kterou skrze nákupy Dogsie projevujete. Věříme, že společně dostaneme Barunku zpět do pohody a uděláme z ní šťastnou a zdravou psí slečnu.

Spolku Dočasky.cz za měsíce duben a květen přispíváme částku 5 500 Kč na pomoc s náklady na Bářinu léčbu. Celkem jsme na pomoc pejskům v nouzi společně přispěli už 499 400 Kč. Děkujeme!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Související články

Oblíbené

Kauza Pamír: Fenka Moona a její štěňátka z množírny

Náš spřátelený společk Pes nejvěrnější přítel z. s. se již několik let věnuje záchraně a péči o psy z problematických podmínek. Jedním z posledních případů byla fenka Moona z kauzy Pamír, která se do péče spolku dostala březí a ve velmi špatném zdravotním stavu.

Pomoc psom v núdzi
Oblíbené

Ovčanda Týna a její příběh

Fenka německého ovčáka Týnka je bohužel jednou z těch, kdo neměli štěstí na majitele. Pořídil si ji seniorský pár v domnění, že má na velkého pejska dostatek sil. Opak byl ale pravdou a proto se Týna nakonec také dostala do péče našeho spřáteleného spolku Dočasky.cz.

Pomoc psom v núdzi
pes
Oblíbené

Pomoc pro pejsky z množíren

Množírny. Téma, které se nám napříč těmito články opakuje velmi často. Přestože byly v České republice zakázány již v roce 2017, naše spřátelené spolky tento velký problém neustále zažívají na vlastní kůži.

Pomoc psom v núdzi