dogsie blog

Vidí pes svět pouze černobíle, nebo v barvách? Jak to ve skutečnosti je?

avatar

Lucie Krchňáková

Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Zda psi vnímají barvy stejně jako člověk, a vidí celé spektrum barev, bývá stále vášnivou debatou. Dnes už víme, že pes dokáže vnímat určité odstíny barev, ale nerozezná celé barevné spektrum. Pojďme se společně podívat, jak to tedy se psím viděním vlastně je.
Buďme ve spojení

Zda psi vnímají barvy stejně jako člověk, a vidí celé spektrum barev, bývá stále vášnivou debatou. Dnes už víme, že pes dokáže vnímat určité odstíny barev, ale nerozezná celé barevné spektrum. Pojďme se společně podívat, jak to tedy se psím viděním vlastně je.

Abychom pochopili, jak pes vnímá svět okolo sebe, podíváme se na rozdíl ve stavbě oka u člověka a psa. Oči psa a člověka jsou si dost podobné, ale i tak se mezi nimi najdou podstatné rozdíly.

Rozdíl v oku psa a člověka

Psí oko je plošší a čočka nedokáže zaostřit tak dobře jako lidské oko. Kvůli tomu psi nedokážou zaostřit předměty zblízka, ale jsou dalekozrací. Člověk vidí jasný obraz zhruba do dálky 22 metrů, kdežto pes pouze do vzdálenosti 6 metrů. I přesto, že pes vidí v podstatě rozmazaně, lépe rozezná pohyb a světlo než my lidé, což je způsobeno psí genetickou výbavou, kterou využíval během lovu.

V lidském oku (v sítnici) se nachází tyčinky a tři čípky, které reagují na zelenou, červenou a modrou barvu. Právě díky nim oko člověka dokáže rozeznat celou škálu barev. Psí oko má pouze dva čípky, a psi jsou tak omezení viděním pouze červené a zelené barvy.

Psi v podstatě vidí stejně jako člověk trpící barvoslepostí. Protože jsou psí oči tvořeny převážně tyčinkami, vidí svět v odstínech žluté, modré a šedé. Psi a vlci dokonce dokážou rozpoznat více odstínu šedé než my lidé.

Červenou barvu psi vnímají jako hnědou až černou. Oranžová, žlutá a zelená barva je pro psy téměř k nerozeznání a všechny tyto barvy vidí jako odstíny žluté.

Ale i přesto by se dalo říct, že psi vidí daleko lépe než my, alespoň ve tmě. Za sítnicí psů a dalších šelem se nachází tapetum lucidum, které jim umožňuje vidět za šera lépe než my lidé. Jejich oči jsou také citlivější na pohyb a mají větší zorničku.

A jako bonus, oči umístěné do stran psům umožňují periferní vidění.

Jak vidí psi v noci?

V této disciplíně jsou psi oproti nám něco jako olympijští vítězové. Psi mají o mnoho více speciálních receptorů - tyčinek, které jsou citlivé na světlo. Dokážou maximálně využít i sebemenší osvětlení pro svou orientaci ve tmě.

Nejlepší je fialová

V obchodech na nás z regálů vyhlížejí hračky všech barev, které jsou pastvou pro naše oči. Většina těchto hraček je ale pro psy barevně k nerozeznání. Pokud si nevíte rady, jaká barva bude pro vašeho pejska nejvhodnější, sáhněte po fialové, například po dinosauřím vajíčku s rolničkou. Fialová barva je pro psy lépe rozpoznatelná a když budou mít fialovou hračku položenou na trávě, nebo na jiném barevném podkladu, vždy ji bez problémů najdou.

Proč psi nevidí jako my?

Z hlediska evoluce není pro psy ani jiné šelmy důležité barevné vidění. Mnohem důležitější je pro ně noční vidění. Vlci i jiné šelmy loví převážně v šeru nebo v noci, a proto pro ně barvy nejsou tolik potřebné. Z tohoto důvodu se jim více vyvinuly tyčinky, které jsou citlivé na světlo.

Teď už víme, že i naši čtyřnozí chlupáči dokážou vnímat určité barvy, a že jejich život není pouze černá a bílá. Zajímalo by Vás něco dalšího? Dejte nám vědět!

Zdroje:
https://vcahospitals.com/know-your-pet/do-dogs-see-color
https://www.akc.org/expert-advice/health/are-dogs-color-blind/

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

Pejsci vhodní pro lidi s alergií

Mezi nejčastější alergie patří alergie na kočky a psy. Projevy mohou být různé od kýchání, slzení očí, až po kopřivku nebo zhoršené dýchání. Spouštěčem bývá přecitlivělost na sliny zvířete, roztoče a nebo nejčastěji na srst. Ale i přesto, po poradě s lékařem, se může alergik stát majitelem pejska.

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Proč se vyplatí kupovat Dogsie balíček aneb V čem jsou Dogsie boxy pro psy lepší než jiné?

Naše Dogsie balíčky nejsou jen tak obyčejným dárkem s pamlsky a hračkami pro vašeho pejska. V Dogsie si zakládáme na české výrobě z kvalitních surovin, aby mohl pejsek nejen chutně, ale i zdravě mlsat. Zároveň si uvědomujeme, že je zapotřebí, abychom byli šetrní k životnímu prostředí a abychom podporovali i pejsky, kteří v životě štěstí na páníčky příliš neměli.

Produkty v Dogsie Tipy a triky Zábava
Oblíbené

Co je to enrichment a jak na něj?

Zvířata žijící v zajetí mohou trpět nedostatkem podnětů, které by napodobovaly jejich přirozené chování ve volné přírodě. Jedná se především o hledání potravy nebo obranu teritoria. Enrichment je způsob chování zvířat, který zahrnuje jejich přirozené potřeby.

Tipy a triky

Nenechte si ujít nadupanou květnovou edici! Všechny předplatné balíčky obsahují novou Dogsie interaktivní hračku v hodnotě 499 Kč.


Ke kvartálním a delším plánům dostanete navíc další hračku úplně zdarma.