dogsie blog

Co je to enrichment a jak na něj?

avatar

Lucie Krchňáková

Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Zvířata žijící v zajetí mohou trpět nedostatkem podnětů, které by napodobovaly jejich přirozené chování ve volné přírodě. Jedná se především o hledání potravy nebo obranu teritoria. Enrichment je způsob chování zvířat, který zahrnuje jejich přirozené potřeby.
Buďme ve spojení

Zvířata žijící v zajetí mohou trpět nedostatkem podnětů, které by napodobovaly jejich přirozené chování ve volné přírodě. Jedná se především o hledání potravy nebo obranu teritoria. Enrichment je způsob chování zvířat, který zahrnuje jejich přirozené potřeby.

Nejčastěji se využívá v zoologických zahradách, kdy se ošetřovatelé snaží zvířatům nahradit jejich přirozené prostředí, například ledním medvědům potravu zamrazují do ledu, gorilám poskytují prolézačky v korunách stromů a podobně.

I když se to nezdá, i našim mazlíčkům v žilách koluje část „vlčí krve“, a proto se občas také potřebují přiblížit dávným dobám, kdy žili ve volné přírodě. Při nedostatku podnětů a zábavy se mohou začít nudit a ničit věci v domácnosti nebo mohou trpět separační úzkostí v případě odloučení. Pejskové stejně jako my potřebují, aby byla jejich mysl aktivně stimulována. Jen tak mohou být šťastní a spokojení.

A právě tímto se zabývá enrichment, který má za cíl stimulovat mysl zvířat a napodobovat jejich přirozené chování. Můžeme se také setkat s pojmem hersenwerk, který se zaměřuje na řešení hlavolamů. Vždy je důležité, aby pejsek během této aktivity nebyl ve stresu, ale aby si ji užil.

Podívejme se společně na pár tipů, jak pejskovi dopřát zábavu a zároveň stimulovat jeho zvířecí mysl.

Hledání pamlsků

Pejskové pamlsky milují a mnohdy jsou pro ně schopní udělat doslova psí kusy. Toho můžeme využít ve hře, která bude pejska jistě bavit. Protože na konci na něj bude vždy čekat odměna. Jediné co budeme potřebovat jsou pamlsky, které schováme různě po bytě, aby je pejsek mohl hledat a těšit se na odměnu. K této hře se výborně hodí třeba sušené kachní kousky, které jsou menší a můžeme je schovat téměř kdekoliv.

Vezměme pejska na procházku

Psi jsou známí tím, že mají výborný čich, a dokážou vyčenichat i hodně staré stopy. Proto jsou pro ně procházky jako stvořené. Nejlépe pokud pejska vezmeme do lesa, aby mohl očichávat pachy dalších zvířat a zkoumat prostředí. Navíc procházka psům poskytuje duševní i fyzické obohacení, které je pro ně nezbytné.

Seznámení s ostatními pejsky

Stejně jako my jsou i pejsci společenští tvorové, toužící po vytváření sociálních vazeb. Pokud má náš pejsek možnost komunikovat s dalším parťákem, je to pro něj skvělý způsob duševního obohacení. Během hry si spolu mohou užít spoustu zábavy a navázat úžasná přátelství.

Hlavolamy

Ne vždy jsme doma, abychom se pejskovi mohli věnovat. Pro chvíle, kdy je pejsek doma sám, můžeme využít psích hlavolamů, které se plní pamlsky. Pejsek má za úkol přijít na to, jak se k nim dostat. Při této hře se rozvíjí schopnost psa řešit problémy a zároveň se jedná o skvělou mentální stimulaci. Hlavolamy se výborně hodí i k zabavení pejsků, kteří během naši nepřítomnosti doma štěkají.

Aportování

Psi milují hračky, a ještě více milují, když jsme jejich hry součástí i my, protože ve dvou se to lépe táhne. Během aportování si pejsek cvičí pohybové dovednosti a zapojuje své instinkty. Podpořit chuť k aportování můžeme s hračkou Bumpy, která díky svému tvaru při dopadu na zem mění směr a ještě chutná po vanilce.

Napadají vás další možnosti, jak pejskovi zpestřit a obohatit život? Podělte se s námi o vaše tipy v komentářích.

Zdroje: https://www.greatpetcare.com/wellness/9-easy-ways-to-enrich-your-dogs-life/

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

13 potravin, které pes rozhodně nesmí

Pro nás běžné a chutné potraviny, jako čokoláda, avokádo nebo rajčata, jsou pro psy nevhodné a nebezpečné. Některé potraviny jim mohou způsobit zažívací potíže, průjem nebo nevolnost, ale bohužel někdy i smrt. Na co si dát pozor, a kterým pochutinám se vyhnout obloukem?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Jak pejska připravit na jaro?

Po dlouhé a chladné zimě může být organismus psů unaven. Mnohdy postrádá potřebné vitamíny, které tělu dodávají energii a živiny. Proto bychom pejska měli připravit na nadcházející dlouhé procházky a v neposlední řadě také dbát na prevenci možných hrozeb, které přicházejí spolu s jarem.

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Nejčastější zdravotní komplikace, které mohou potkat naše psy

Všichni se shodneme, že chceme, aby byli naši pejskové zdraví. Proto se o ně příkladně staráme a snažíme se, aby měli vše, co potřebují. Není totiž krásnější pohled než na šťastného a zdravého psa. I když se ale velmi snažíme, může někdy dojít k úrazu nebo onemocnění pejska.

Péče o zdraví Tipy a triky