dogsie blog

Čtyři otázky pro Kateřinu Kašparovou, šéfredaktorku časopisu Haf & Mňau

avatar

Tereza Roučková

Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Zdrojů informací, rad a inspirace pro majitele domácích mazlíčků je dnes opravdu mnoho. Časopis Haf & Mňau patří mezi ty nejoblíbenější a především nejštědřejší v poskytování pomoci týraným a opuštěným zvířatům. O začátcích, úspěších i výzvách spojených s tvorbou dobročinného časopisu jsme si povídali se šéfredaktorkou Kateřinou Kašparovou, která se v oblasti ochrany zvířat sama angažuje už od roku 1990.
Kateřina Kašparová se psem na Voříškiádě
Buďme ve spojení

Zdrojů informací, rad a inspirace pro majitele domácích mazlíčků je dnes opravdu mnoho. Časopis Haf & Mňau patří mezi ty nejoblíbenější a především nejštědřejší v poskytování pomoci týraným a opuštěným zvířatům. O začátcích, úspěších i výzvách spojených s tvorbou dobročinného časopisu jsme si povídali se šéfredaktorkou Kateřinou Kašparovou, která se v oblasti ochrany zvířat sama angažuje už od roku 1990.

1. Časopis Haf & Mňau letos oslaví 8. výročí od prvního vydání. Jak se zrodil nápad tvořit časopis pro milovníky zvířat? Co bylo při vzniku časopisu největší výzvou?

Miluju psy a kočky od malička, u nás doma jsme pořád měli nějaké kočky, a to hlavně různě posbírané „trosky“ po ulicích. Moje maminka vždycky přinesla nějakou chuděru, vykrmila ji, a buď jsme si ji nechali, nebo si ji vzal někdo z rodiny či známých. Psa mi naši bohužel nedovolili – asi nevěřili, že bych se mohla doopravdy zodpovědně postarat. Tak jsem aspoň chodila po psích výstavách, fotila tam (tehdy na stařičký aparát a černobílý film), a pak si z toho doma vyráběla cosi jako „reportáže“ – psala jsem si to do speciálního sešitu a lepila k tomu ty fotky… Vlastně jsem už tenkrát, někdy ve svých 10 letech „vydávala“ svůj první časopis :)

Největší výzva? To asi bylo mít na to dostatek peněz, což jsem tedy naštěstí díky svému úspěšnému podnikání měla. Vůbec jsem ale netušila, do čeho jdu! Naivně jsem si myslela, že se náklady začnou vracet asi za půl roku. Trvalo to asi o dva roky déle :) Ale jak vidíte, žiju, hlady jsme doma neumřeli. Časopis už si dávno nejen na sebe vydělá, ale dokonce přináší peníze na pomoc zvířatům v nouzi. To je pro mne to zásadní, protože s tímto cílem jsme ho stvořili a vydáváme. Jsme moc rádi, že má úspěch a čtenáři nám neustále přibývají. Protože čím víc spokojených čtenářů, tím víc můžeme pomáhat!

[caption id="attachment_2265" align="aligncenter" width="800"]Kateřina se svým bullteriérem Princem (foto: Kateřina Kašparová) Kateřina se svým bullteriérem Princem. (foto: Kateřina Kašparová)[/caption]

2. Pro vaše čtenáře připravujete v každém čísle celou řadu zajímavých článků. Kterých témat se články obvykle týkají? Jak témata článků vybíráte?

Jednak jsem sama „cílovka“ svého vlastního časopisu – mám psy i kočky (krom vlastního spolku), takže se tak trochu řídím i podle toho, co zrovna řeším. Samozřejmě také sleduji, co zrovna trápí či zajímá majitele pejsků a kočiček  nejen v mém okolí, ale i na sociálních sítích a internetu vůbec. A v neposlední řadě nás inspirují sami naši milí čtenáři – svými maily, vzkazy, dotazy… Myslím, že podnětů a nápadů máme pořád dost a dost. A hlavně nás to baví čím dál víc!

3. Jednou z hlavních činností Haf & Mňau je pomoc zvířatům v nouzi. Jakým způsobem pomáháte? Jakých milníků jste už v této oblasti dosáhli?

Už jsem to trochu naznačila – jednak přímo přispíváme na pomoc zvířatům v nouzi, posíláme krmení aj. potřeby do útulků, občas tam i přímo jezdíme, pořádáme akce na jejich podporu, dáváme jim prostor k prezentaci u nás a pomáháme zviditelnit jejich zvířata k umístění atd. Myslím, že ze všech zvířecích časopisů u nás pomáháme zdaleka nejvíc. Naši čtenáři to o nás vědí a oceňují to, stejně jako naši partneři, kteří nám s tím pomáhají. Krom toho všeho provozuji vlastní spolek (Kočičí a psí azyl, už od r. 2004), a jak se říká o té „kovářovic kobyle, co chodí bosa“, tak samozřejmě náš spolek se v mém vlastním časopisu poprvé octl až někdy loni! Ale mně to tak přijde v pořádku. Vidím zástupy jiných, co tu pomoc od veřejnosti potřebují ještě mnohem víc než my. My se vždycky nějak protlučeme :)

[caption id="attachment_2289" align="aligncenter" width="4151"]Momentka ze 6. ročníku Rekord Bull Srazu, který pořádá Haf & Mňau ve spolupráci s Nadací na ochranu zvířat. (Foto: Kateřina Kašparová) Momentka ze 6. ročníku akce Rekord Bull Sraz, kterou pořádá Haf & Mňau ve spolupráci s Nadací na ochranu zvířat. (foto: Kateřina Kašparová)[/caption]

4. Tento měsíc vyjde nové číslo Haf & Mňau. Na co se čtenáři mohou tentokrát těšit?

Jako vždy, na pořádnou porci skvělých rad od špičkových odborníků z oblasti výchovy a výcviku psů, veteriny, kmení… Mám velkou radost z nově navázané spolupráce se 4 zkušenými trenérkami psů, které od ledna píšou exkluzivně pro nás! Pokračujeme také se skvělou Hankou Böhme (cvičí detekční psy pro Kongo, kde odhalují pašeráky cenných trofejí) a tentokrát jsme návod „Jak přejít bezpečně ulici“ nafotili s jedinečnými modely – herečkou Veronikou Čermák Mackovou a jejím australáčkem jménem Joey Tribbiani. Dále jsme u nás v ČR objevili chovatelskou stanici greyhoundů, která zachraňuje čistou dostihovou linii tady u nás, a představíme ji právě v tomto novém čísle. No a nechybí samozřejmě spousta dalších skvělých článků a fotek :)

Číslo 3-4/2020 vyjde 11. března a koupíte ho v běžné trafice, případně si ho můžete předplatit, a dostanete navrch opravdu hodnotné dárky! S tímto číslem např. všichni předplatitelé Haf & Mňau obdrží zcela zdarma VIP vstupenku na oblíbený veletrh FOR PETS, který bude probíhat od 16. do 19. dubna v Praze.

Titulky časopisu Haf & Mňau

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

pes bez srsti - peruánský bezsrstý pes
Oblíbené

Pes bez srsti – pes vhodný pro alergiky

Toužíte po koupi čtyřnohého kamaráda, ale máte na psy alergii? Nevadí. Můžete se poohlédnout některém z bezsrstých psích plemenech. Tato plemena jsou nejčastěji označována jako psi vhodní pro alergiky.

Tipy a triky
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

V Dogsie myslíme na přírodu. Co jsou to ty tetrapaky?

I nám v Dogsie dělá starost uhlíková stopa, kterou jako majitelé zvířátek vytváříme. Proto se snažíme se na tuto problematiku zaměřovat. Dogsie balíme ekologicky a většina pamlsků je balena do obalů, které jsou rozložitelné a pochutnají si na nich třeba žížalky. V pirátském Dogsie zase bylo chutné krmivo Bozita balené v tetrapaku. Co to ale vlastně je?

Produkty v Dogsie Tipy a triky