dogsie blog

Jak zvládnout Vánoce se psím parťákem bez úhony?

avatar

Lucie Krchňáková

Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Vánoce bývají nejoblíbenějším obdobím v roce. Pečeme vánoční cukroví, krášlíme domácnost dekoracemi, zdobíme stromeček a celkově si tyto chvíle užíváme. Pojďme se ale nyní společně podívat, jaké problémy mohou o Vánocích nastat s našimi čtyřnohými parťáky a jak se jim můžeme vyhnout.
Buďme ve spojení

Vánoce bývají nejoblíbenějším obdobím v roce. Pečeme vánoční cukroví, krášlíme domácnost dekoracemi, zdobíme stromeček a celkově si tyto chvíle užíváme. Pojďme se ale nyní společně podívat, jaké problémy mohou o Vánocích nastat s našimi čtyřnohými parťáky a jak se jim můžeme vyhnout.

Cukroví

Voňavé cukroví bývá pro pejsky velkým lákadlem. Jedná se však o nevhodné potraviny, které do psího jídelníčku nepatří, ani když pejsek dělá smutné oči. Je plné cukru, čokolády, oříšků a dalších přísad, které pejskům mohou způsobit zažívací potíže. Raději pejskům dopřejme „cukroví“ speciálně pro ně, které je součástí prosincových balíčků Dogsie, nebo jim vhodné „cukroví“ můžeme upéct doma sami.

Stromeček

Pejsek zná doma každý koutek, ale během Vánoc se vše změní k nepoznání. Najednou jsou doma různé dekorace, v místnosti stojí vánoční stromeček a blikají různá světýlka. Pes je tvor zvídavý, a vše nové musí prozkoumat, jenže na něj může číhat spoustu nebezpečí.

Ozdoby - při rozkousání ozdoby mohou střepy pejskovi poranit tlamu nebo trávicí ústrojí. Pokud ozdobu omylem rozbijeme, musíme ji vždy důkladně uklidit, aby si pejsek nepořezal tlapky.

Čokoládová kolekce - čokoláda volně visící na stromečku bývá pro pejsky velké lákadlo. Jelikož je ale pro pejsky nebezpečná, pověsíme ji raději do výšky, kam pejsek nedosáhne.

Světýlka na stromečku – mohou být nebezpečím, jelikož mnoho pejsků rádo zkoumá předměty pomocí své tlamy a zubů. Pokud by pejsek kousl do světelných řetězů, může být zasažen elektrickým proudem.

Jmelí

Tuto tradiční vánoční rostlinu raději umístěme na vyvýšené místo, aby se k ní pejsek nedostal. Jmelí je pro psy jedovaté a mnohdy je také obarveno chemickým postřikem.

Kapr a bramborový salát

Naše tradiční štědrovečerní večeře do psí misky rozhodně nepatří. Rybí kosti se pejskovi mohou zapíchnout v tlamě nebo mu podráždit trávicí ústrojí. Pokud mu chceme dopřát trochu „štědrovečerní večeře’’, můžeme mu připravit rybí vývar s rýží či těstovinami.

Adventní věnec

Svíčky na adventním věnci mohou způsobit velké škody. Stačí, aby pejsek o zapálenou svíčku zavadil a katastrofa může být na světě. Zapálené svíčky umístěme mimo jeho dosah, tak zamezíme možnému požáru či psím popáleninám.

Rozbalování dárků

Pod stromečkem často nechybí ani dárky pro naše domácí mazlíčky. Většinou dárky zabalujeme do vánočního papíru a s nadšením sledujeme, jak je pejsek či kočička rozbaluje. Na ozdobu dárku pro zvířata raději nepoužívejme žádné rolničky, mašličky ani další ozdoby. Zvířátka by malé části mohla vdechnout či sníst.

Jak si naopak Vánoce se psem užít?

Ve vánočním shonu se může stát, že občas na naše chlupaté parťáky zapomínáme. Dopřejme jim radost z nadcházejících svátků, aby to byl speciální čas i pro ně.

Hra na schovávanou – Schovejme pejskovi pamlsky v jedné místnosti, zatímco je pejsek v jiné místnosti. Poté můžeme sledovat, jak pejsek radostně hledá ukryté dobroty.

Mazlení – během svátků bývá domácnost plná návštěv, kterým se věnujeme a nezbývá nám příliš času na pejska. Na konci dne si vyhraďme čas, který strávíme jen s ním. Pejsek bude štěstím bez sebe.

Návštěva útulku – Vánoce přímo nabízejí k rozdávání radosti i těm, kteří takové štěstí na páníčky neměli. Udělejme si čas, zajděme do nějakého útulku a přispějme jim na jeho provoz. Oni budou mít radost a my příspěvkem na dobrou věc jistě dvojnásobnou.  

Pro další tipy na domácí aktivity s pejskem se můžete inspirovat naším článkem home office aktivity s pejskem. :)

Přejeme vám klidné Vánoce, plné pohody a skvělých zážitků s vašimi čtyřnohými parťáky!

Zdroje:
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pes-se-muze-opit-i-z-kynuteho-testa-varuji-veterinari-40055559
https://tn.nova.cz/clanek/tyhle-chyby-delate-s-adventnim-vencem-a-riskujete-pozar.html
https://www.pesweb.cz/cz/psi-akce?#list
https://www.animal-hope.cz/clanky/cukrovi-do-misky-nepatri.html

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

Oblíbené

13 potravin, které pes rozhodně nesmí

Pro nás běžné a chutné potraviny, jako čokoláda, avokádo nebo rajčata, jsou pro psy nevhodné a nebezpečné. Některé potraviny jim mohou způsobit zažívací potíže, průjem nebo nevolnost, ale bohužel někdy i smrt. Na co si dát pozor, a kterým pochutinám se vyhnout obloukem?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Jak pejska připravit na jaro?

Po dlouhé a chladné zimě může být organismus psů unaven. Mnohdy postrádá potřebné vitamíny, které tělu dodávají energii a živiny. Proto bychom pejska měli připravit na nadcházející dlouhé procházky a v neposlední řadě také dbát na prevenci možných hrozeb, které přicházejí spolu s jarem.

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

Nejčastější zdravotní komplikace, které mohou potkat naše psy

Všichni se shodneme, že chceme, aby byli naši pejskové zdraví. Proto se o ně příkladně staráme a snažíme se, aby měli vše, co potřebují. Není totiž krásnější pohled než na šťastného a zdravého psa. I když se ale velmi snažíme, může někdy dojít k úrazu nebo onemocnění pejska.

Péče o zdraví Tipy a triky