dogsie blog

Jak zvládnout Vánoce se psím parťákem bez úhony?

avatar

Lucie Krchňáková

Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
Vánoce bývají nejoblíbenějším obdobím v roce. Pečeme vánoční cukroví, krášlíme domácnost dekoracemi, zdobíme stromeček a celkově si tyto chvíle užíváme. Pojďme se ale nyní společně podívat, jaké problémy mohou o Vánocích nastat s našimi čtyřnohými parťáky a jak se jim můžeme vyhnout.
Buďme ve spojení

Vánoce bývají nejoblíbenějším obdobím v roce. Pečeme vánoční cukroví, krášlíme domácnost dekoracemi, zdobíme stromeček a celkově si tyto chvíle užíváme. Pojďme se ale nyní společně podívat, jaké problémy mohou o Vánocích nastat s našimi čtyřnohými parťáky a jak se jim můžeme vyhnout.

Cukroví

Voňavé cukroví bývá pro pejsky velkým lákadlem. Jedná se však o nevhodné potraviny, které do psího jídelníčku nepatří, ani když pejsek dělá smutné oči. Je plné cukru, čokolády, oříšků a dalších přísad, které pejskům mohou způsobit zažívací potíže. Raději pejskům dopřejme „cukroví“ speciálně pro ně, které je součástí prosincových balíčků Dogsie, nebo jim vhodné „cukroví“ můžeme upéct doma sami.

Stromeček

Pejsek zná doma každý koutek, ale během Vánoc se vše změní k nepoznání. Najednou jsou doma různé dekorace, v místnosti stojí vánoční stromeček a blikají různá světýlka. Pes je tvor zvídavý, a vše nové musí prozkoumat, jenže na něj může číhat spoustu nebezpečí.

Ozdoby - při rozkousání ozdoby mohou střepy pejskovi poranit tlamu nebo trávicí ústrojí. Pokud ozdobu omylem rozbijeme, musíme ji vždy důkladně uklidit, aby si pejsek nepořezal tlapky.

Čokoládová kolekce - čokoláda volně visící na stromečku bývá pro pejsky velké lákadlo. Jelikož je ale pro pejsky nebezpečná, pověsíme ji raději do výšky, kam pejsek nedosáhne.

Světýlka na stromečku - mohou být nebezpečím, jelikož mnoho pejsků rádo zkoumá předměty pomocí své tlamy a zubů. Pokud by pejsek kousl do světelných řetězů, může být zasažen elektrickým proudem.

Jehličí - ačkoliv jehličí pro psy jedovaté není, obsahuje vonné látky, které mohou pejskovi způsobit nepříjemnosti s trávením.

Jmelí a vánoční hvězda

Tyto tradiční vánoční rostliny raději umístěme na vyvýšené místo, aby se k nim pejsek nedostal. Stejně jako vánoční hvězda, i jmelí je pro psy jedovaté a mnohdy je také obarveno chemickým postřikem.

Kapr a bramborový salát

Naše tradiční štědrovečerní večeře do psí misky rozhodně nepatří. Rybí kosti se pejskovi mohou zapíchnout v tlamě nebo mu podráždit trávicí ústrojí. Pokud mu chceme dopřát trochu „štědrovečerní večeře’’, můžeme mu připravit rybí vývar s rýží či těstovinami.

Adventní věnec

Svíčky na adventním věnci mohou způsobit velké škody. Stačí, aby pejsek o zapálenou svíčku zavadil a katastrofa může být na světě. Zapálené svíčky umístěme mimo jeho dosah, tak zamezíme možnému požáru či psím popáleninám.

Vonné oleje

Bolestivé potíže může způsobit také vonný olej. Zvědavý pejsek se může toho voňavého oleje napít a přivodit si tak nejen průjem a zvracení, ale i podráždění sliznice nebo dokonce otravu.

Rozbalování dárků

Pod stromečkem často nechybí ani dárky pro naše domácí mazlíčky. Většinou dárky zabalujeme do vánočního papíru a s nadšením sledujeme, jak je pejsek či kočička rozbaluje. Na ozdobu dárku pro zvířata raději nepoužívejme žádné rolničky, mašličky ani další ozdoby. Zvířátka by malé části mohla vdechnout či sníst.

Jak si naopak Vánoce se psem užít?

Ve vánočním shonu se může stát, že občas na naše chlupaté parťáky zapomínáme. Dopřejme jim radost z nadcházejících svátků, aby to byl speciální čas i pro ně.

Hra na schovávanou – Schovejme pejskovi pamlsky v jedné místnosti, zatímco je pejsek v jiné místnosti. Poté můžeme sledovat, jak pejsek radostně hledá ukryté dobroty.

Mazlení – během svátků bývá domácnost plná návštěv, kterým se věnujeme a nezbývá nám příliš času na pejska. Na konci dne si vyhraďme čas, který strávíme jen s ním. Pejsek bude štěstím bez sebe.

Návštěva útulku – Vánoce přímo nabízejí k rozdávání radosti i těm, kteří takové štěstí na páníčky neměli. Udělejme si čas, zajděme do nějakého útulku a přispějme jim na jeho provoz. Oni budou mít radost a my příspěvkem na dobrou věc jistě dvojnásobnou.  

Pro další tipy na domácí aktivity s pejskem se můžete inspirovat naším článkem home office aktivity s pejskem. :)

Přejeme vám klidné Vánoce, plné pohody a skvělých zážitků s vašimi čtyřnohými parťáky!

Zdroje:
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pes-se-muze-opit-i-z-kynuteho-testa-varuji-veterinari-40055559
https://tn.nova.cz/clanek/tyhle-chyby-delate-s-adventnim-vencem-a-riskujete-pozar.html
https://www.pesweb.cz/cz/psi-akce?#list
https://www.animal-hope.cz/clanky/cukrovi-do-misky-nepatri.html
https://www.zoohit.cz/magazin/psi/porizeni-a-chov-psu/nebezpeci-pro-psa-o-vanocnich-svatcich
https://www.uveterinarky.cz/vanoce-skryte-hrozby-pro-vaseho-psa-i-kocku/

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

pes bez srsti - peruánský bezsrstý pes
Oblíbené

Pes bez srsti – pes vhodný pro alergiky

Toužíte po koupi čtyřnohého kamaráda, ale máte na psy alergii? Nevadí. Můžete se poohlédnout některém z bezsrstých psích plemenech. Tato plemena jsou nejčastěji označována jako psi vhodní pro alergiky.

Tipy a triky
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

V Dogsie myslíme na přírodu. Co jsou to ty tetrapaky?

I nám v Dogsie dělá starost uhlíková stopa, kterou jako majitelé zvířátek vytváříme. Proto se snažíme se na tuto problematiku zaměřovat. Dogsie balíme ekologicky a většina pamlsků je balena do obalů, které jsou rozložitelné a pochutnají si na nich třeba žížalky. V pirátském Dogsie zase bylo chutné krmivo Bozita balené v tetrapaku. Co to ale vlastně je?

Produkty v Dogsie Tipy a triky