dogsie blog

Psi opět v akci - tentokrát pomáhají s detekcí covidu

avatar

Lucie Krchňáková

Tipy a triky

Sdílet

Facebook WhatsApp Email
V době, kdy celý svět zachvátila coronavirová pandemie, začali odborníci po celém světě přemýšlet, jestli jsou psi schopni toto onemocnění rozpoznat. V minulosti už se zjistilo, že psi umí vycítit rakovinu, malárii i blížící se diabetický záchvat. A jinak tomu není ani u covidu.
Buďme ve spojení

V době, kdy celý svět zachvátila coronavirová pandemie, začali odborníci po celém světě přemýšlet, jestli jsou psi schopni toto onemocnění rozpoznat. V minulosti už se zjistilo, že psi umí vycítit rakovinu, malárii i blížící se diabetický záchvat. A jinak tomu není ani u covidu.

Psi mají skvělý čich, není proto divu, že se lidé snaží využít jejich talent v mnoha oborech. A jak je možné, že psi dokáží vycítit různé druhy nemocí, někdy dokonce dříve než se projeví první příznaky?

Tělesný pach člověka

Každý člověk má svůj specifický pach. Proto jsou psi schopni najít pohřešované lidi jen na základě oblečení nebo předmětu, se kterým přišel hledaný do kontaktu. A stejně jako člověk, tak i každá nemoc má specifický pach, který psi dokáží rozeznat. V mnoha případech dokonce dříve, než je nemoc vůbec pozorována.

Psi mají až 10 000 krát citlivější čich než lidé. Právě proto jsou schopni vycítit chemické procesy v těle nemocných lidí. Samozřejmě, aby byl pes schopný rozpoznat, že se v lidském těle něco děje, musí absolvovat řádný výcvik.

Jak probíhá výcvik psa?

Ať už se jedná o výcvik na vyčenichání malárie nebo covidu, vždy se cvičí se vzorky, které obsahují pachové stopy jedinečné pro dané onemocnění. Vzorky jsou umístěny do nádoby a pes má za úkol identifikovat, který vzorek je v pořádku a který nemoc obsahuje. O tom, že jsou psi v tomto oboru přeborníci svědčí jejich úspěšnost. Při hledání covidu se pohybuje okolo 90 %, včetně vzorku lidí, kteří zatím nemají žádné příznaky.

Testování psího čenichu v praxi

Psí testování se prokázalo být velmi úspěšné. V minulém roce se začali psi používat například na mezinárodním letišti ve Finsku, kde zaznamenali opravdu obrovský úspěch - až 100% úspěšnost i pět dní před propuknutím příznaků.

Pro detekci covidu jsou psi používání i u nás například na letišti Václava Havla. V budoucnu, by tak psi mohli být používání pro testování ve školách, domovech pro seniory nebo jiných zařízeních.

Která rasa je nejvhodnější?

Nedá se říci, že by nějaká rasa byla vhodnější než jiná. Důležitá je povaha psa, takže i voříšek může být v praxi lepší než lovecké plemeno, které má stopování a lepší čich v krvi. Snad jen pejsci s kratším nosem, jako například buldočci jsou k čenichání méně vhodná.

Zdroje:
https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/psi-v-thajsku-dokazi-odhalit-koronavirus-z-potu-pribyva-zemi-kde-zvirata-pomahaji-testovat-lidi.A210522_134739_ln-zajimavosti_hetom
https://www.celnisprava.cz/cz/tiskove-zpravy/2020/Stranky/celnici-vycvici-psy-na-vyhledavani-onemocneni-covid-19.aspx
https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/vyhledavani-rakovina-psi-cichaci-pozitivni-vzorky-koprivnice.A180419_396434_ostrava-zpravy_woj
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/koronavirus-nakaza-pandemie-covid-19-finsko-helsinky-cich-pes.A200924_154449_zahranicni_dtt

Autor: Lucie Krchňáková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články

pes bez srsti - peruánský bezsrstý pes
Oblíbené

Pes bez srsti – pes vhodný pro alergiky

Toužíte po koupi čtyřnohého kamaráda, ale máte na psy alergii? Nevadí. Můžete se poohlédnout některém z bezsrstých psích plemenech. Tato plemena jsou nejčastěji označována jako psi vhodní pro alergiky.

Tipy a triky
Pes sedící u pokojové rostliny
Oblíbené

Pokojové rostliny jedovaté pro psa

Jaké pokojové rostliny jsou pro psy jedovaté a co dělat, když náhodou některou z nich sní?

Péče o zdraví Tipy a triky
Oblíbené

V Dogsie myslíme na přírodu. Co jsou to ty tetrapaky?

I nám v Dogsie dělá starost uhlíková stopa, kterou jako majitelé zvířátek vytváříme. Proto se snažíme se na tuto problematiku zaměřovat. Dogsie balíme ekologicky a většina pamlsků je balena do obalů, které jsou rozložitelné a pochutnají si na nich třeba žížalky. V pirátském Dogsie zase bylo chutné krmivo Bozita balené v tetrapaku. Co to ale vlastně je?

Produkty v Dogsie Tipy a triky